Vyvracíme mýty o zdraví: Nakažení koronavirem zdravý organismus bez problémů zvládne
Už dlouho nic nepřítáhlo pozornost celého světa tak jako virus zavlečený z Číny. Lidé propadají panice, nesmyslně nakupují zásoby. Na tom se nejvíc podílejí sociální sítě šířením falešných dezinformací, včetně té úplně základní. SARS-CoV-2, který nás ohrožuje a způsobuje nemoc označenou Covid-19, totiž zdaleka není jediný. Je to jen jeden ze skupiny sedmi koronavirů, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti.
Mýtus č. 1 – SARS-CoV-2 je smrtelný pro všechny
Asi nejhorší fáma, co může být. Vůbec totiž neohrožuje, až na velice vzácné výjimky, ty, o které nám jde nejvíc, tedy děti a mládež. Normálně bývají bohužel snadným terčem virů, kvůli ještě nedostatečně vyvinuté imunitě. Pokud jde o úmrtí, u koronaviru šlo v 90 % případech o chronicky těžce nemocné lidi, pro které byl „poslední kapkou", nebo ty, co trpí např. chronickou plicní obstrukční chorobou, mají silně oslabené dýchací cesty. Ti jsou náchylní i k obyčejným virózám. Zdravý organismus infekci bez větších problémů zvládne, obvykle není zase o moc horší než sezonní chřipka, které se svým průběhem podobá. I když by se měly omezit návštěvy společenských akcí, kde je víc lidí, není momentálně zaručená ochrana se trvale izolovat doma. Za dobu, co virus vznikl, ho totiž už můžeme mít v sobě.
Mýtus č. 2 – jako prevence nemoci Covid-19 jsou účinné určité přírodní i chemické látky
Vyložený blábol. Jen by člověku způsobily zdravotní problémy. Nejvíc tito svérázní „léčitelé“ doporučují kloktání bělidla, slané vody, etanolu nebo octové kyseliny. Jedná se o nesmyslná a potenciálně nebezpečná doporučení, která nejsou podložena žádnými vědeckými daty ani zjištěními na základě medicíny založené na důkazech. Naopak je dokázané, že na tento virus platí stejná hygienická opatření jako na úplně každý jiný. Často si mýt ruce, zcela určitě hned po každém pobytu venku. Ničemu neuškodí alkoholová dezinfekce aplikovaná na suché ruce v dostatečném množství, aby zůstaly vlhké nejméně 30 vteřin. Lze použít i osvěžující ubrousky známé z letadel, jsou na podobné bázi. Na Covid-19 absolutně nezabírají babské rady v podobě zvýšené konzumace česneku, atd. Ten má sice opravdu mírné antimikrobiální účinky, ale proti koronavirové infekci nechrání. To platí obecně pro všechny potravní doplňky, byliny a rostliny, které se jinak doporučují, například echinaceu či výtažek z ní.
Mýtus č. 3 – sušičky rukou SARS-CoV-2 likvidují
Není to pravda, naopak mohou přispět k rozptýlení viru do okolí. Při čtení jakéhokoli článku o viru je třeba mít na paměti, že různé odborně nepodložené texty věci nesmyslně nafukují, aby přitáhly pozornost, stejně jako to, že existují lidé či firmy, které chtějí jako hyeny na takových událostech zbohatnout a spoléhají na lidskou naivitu či hloupost. Bohužel proti nim nikdo nic nezmůže. Jediná obrana je vždy najít si opravdu relavantní informace. Ty poskytuje výlučně Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu, případně spádová hygienická stanice jako orgán ochrany veřejného zdraví. Nikdo jiný. Odborníci jsou k dispozici denně na číslech 724 810 106 a 725 191 367.
Mýtus č. 4 – cestování už není třeba omezovat
Určitě ano. Cestovní kanceláře sice tvrdí, že oblast, kam pořádají zájezdy, je bezpečná a není tam žádný výskyt viru. To neznamená, že se nemůže objevit. Je lepší být raději opatrný a zvážit, zda cestu neodložit. Někdy to u pracovních schůzek nejde. Většina evropských zemí je sice ve větším či menším ohrožení, ale nikoli jako celek, rizikové jsou jen regiony, kde se vyskytuje nákaza. Je nejlepší požádat o infomace Ministerstvo zahraničních věcí, má k dsipozici všechny údaje. Ovšem pokud by měl někdo naplánovanou cestu například do Brazílie, může odletět zcela bez obav. Zatím hlásí dva (!) a ještě nepotvrzené případy, což je u 212 000 000 obyvatel méně než kapka v moři. Existují i další, převážně exotické země, kam se dá před koronavirem úspěšně „utéct“. Nicméně je třeba se připravit na zvýšené hygienické kontroly na letištích. Kdyby někdo trpěl příznaky respiračního onemocnění, nebyl by asi do příslušné země vpuštěn. Je také možné, že pojišťovny nebudou uzavírat na tyto cesty smlouvy. Pokud dojde k návratu ještě v době trvání epidemie, je rovněž pravděpodobné nařízení karantény. Je-li to možné, zaměstnavatel udělí možnost pracovat z domu po dobu dvou týdnů, tedy tzv. home-office.
Mýtus č. 5 – SARS-CoV-2 náhodně unikl z laboratoře v Číně
Možná schválně smyšlená informace. Čínu nemá spousta lidí v lásce. Kořeny viru ovšem lze velmi snadno vystopovat. Od začátku epidemie až do konce roku 2019 měla většina nakažených přímý nebo nepřímý vztah k jedinému nechvalně známému tržišti ve Wu-chanu, kde se prodávala zvířata, zejména netopýři a luskouni, známá i dřív v minulosti tím, že byla přírodním rezervoárem virů velmi podobných až identických novému koronaviru. Pokud by byl uměle vypěstován a náhodně unikl z laboratoře, znali bychom jeho vlastnosti včetně schopnosti mezilidského přenosu. Čína by nemusela čekat s izolací města a provincie až do druhé poloviny ledna.
Mýtus č. 6 – SARS-CoV-2 byl vypuštěný jako biologická zbraň
Jedna z obvyklých divokých konspiračních teorií. U nás ji svým způsobem podpořil astrolog Antonín Baudyš, který označil jako viníka USA, pochopitelně bez důkazů. Tato smyšlenka opomíjí základní skutečnost. Aby měla biologická zbraň potenciál poškodit jakoukoli cílovou zem, byly by její účinky podle toho důkladně zvoleny. Vyloučila by se např. možnost, aby napadla další státy, mohlo by jít o ty spřátelené. Také si musí vyžádat nejvíc obětí u vůbec nejzranitelnější části populace, což znamená jedinců v produktivním věku, příslušníků policie, armády. Virus však vážně poškozuje takřka výlučně starší a chronicky nemocné.
Mýtus č. 7 – SARS-CoV-2 vytvořily farmaceutické firmy, aby vydělaly
Vzhledem ke všem okolnostem nebetyčná hloupost! Kdyby tomu tak bylo, přišly by s vakcínou co možná nejdřív po začátku paniky, což se pochopitelně nestalo. Ta navíc dodnes není stejně jako žádný lék k dispozici. Jistě, že laboratoře na celém světě se v současnosti snaží najít řešení, což ovšem znamená velké investice, navíc obrovsky riskují jejich návratnost. Může se totiž dost dobře stát, že než ho objeví a otestují, aby s ním mohly na trh, nebude už potřeba, protože epidemie mezitím skončí. Stejný blud je, že byl virus uměle vytvořen ke krachu komunistické Číny. Ten by ekonomicky tvrdě zasáhl země, které s ní obchodují, což jsou v podstatě všechny.
Jan Janula