Začátek školního roku prověří imunitu vašich dětí. Jste na to připraveni?

S nástupem do škol a školek začínají na naše děti opět nemilosrdně útočit nejrůznější virózy. Zejména první setkání s kolektivním zařízením důkladně prověří sílu dětské imunity. Ale i pro starší děti znamená návrat do kolektivu často zdánlivě nekonečný kolotoč nemocí z nachlazení.

Návrat po letních prázdninách je tak pro děti zátěžovým testem. V dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře, větší skupina dětí na malém místě v uzavřené místnosti je pro šíření virů přímo ideální. Děti navíc nemají často z domova vypěstované správné hygienické návyky, nejsou vždy důsledné v mytí rukou a šíří potom nákazu mezi sebou. Šíření virů a bakterií nahrává i změna počasí, které je zkraje podzimu velmi proměnlivé, takže odhadnout správné oblečení není pro rodiče vždy jednoduché.

Ke spuštění nemoci může přispět i zvýšená psychická zátěž spojená se začátkem školního roku. Imunitu totiž nepříznivě ovlivňuje i stres, zejména chronický, při němž se netvoří dostatek některých látek ovlivňujících obranyschopnost. Naopak na imunitu příznivě působí dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pestrá a vyvážená strava. Důležitý je dostatek vitamínů ve formě čerstvého ovoce a zeleniny.

Rozpoznejte nemoc včas

Nejčastěji se mezi dětmi vyskytují infekční onemocnění, která bývají souhrnně označována jako infekce dýchacích cest nebo nemoci z nachlazení. Jedná se o virové infekce, které postihují populaci v chladných měsících roku, mají lehký průběh a trvají asi 7 dnů od počátku prvních příznaků. Mezi typické projevy patří rýma, škrábání v krku, zvýšená teplota nebo horečka, kašel a bolesti hlavy, svalů i kloubů.

Při léčbě je nutné dodržovat klid na lůžku, ležet v teplé, ale často větrané místnosti a k lepšímu dýchání podložit malému pacientovi hlavu a záda. Dostatečné množství tekutin je samozřejmostí – chutnat mu bude určitě například čaj s medem a šťávou z pečeného citronu. Zajistěte odlehčenou stravu – třeba slepičím či hovězím vývarem. Případnou horečku můžete snížit ochlazováním vlažnou vodou a nasaďte léky proti horečce.

Na podzim jsou ale děti ohroženy i chřipkou, kterou často s nachlazením zaměňujeme. Chřipka je však mnohem vážnější a vysoce nakažlivé onemocnění. Vyznačuje se náhlým nástupem, je doprovázena vysokou horečkou a dráždivým kašlem a rizikovým skupinám a dětem může způsobit závažné zdravotní komplikace. V případě chřipky je možné nemoci předcházet a využít možnost očkování, které je považováno za jedinou prevenci.

Malý manuál, jak dítě léčit

Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou na ně antibiotika neúčinná. V těchto případech léčíme pouze příznaky, např. tlumením bolesti a horečky. Horečka je nepříjemná a kvůli nebezpečí výskytu febrilních křečí může být u malých dětí i nebezpečná. Nejčastěji užívané látky snižující tělesnou teplotu při horečce a tlumící bolest jsou paracetamol a ibuprofen. Jejich výhodou je existence lékových forem vhodných právě pro úplně malé děti, neboť u menších dětí pediatři upřednostňují léky ve formě sirupů, čípků či kapek. Teprve když mají jistotu, že dítě je schopno bez problému polykat tablety, volí tuto formu. Suspenzi můžete volit nejen v případě, že se jedná o miminko, ale také pokud má dítě problém např. s polykáním léků (suspenze Ibalgin Baby je pro děti již od věku tří měsíců). Tabletky jsou k dispozici např. pro děti již od tří let (Paralen 125). V domácí lékárničce by neměly chybět nosní kapky (např. Piňosol jsou přírodní kapky vhodné pro děti od jednoho roku). Hodit se bude také mastička na podrážděný nos a odřeninky způsobené rýmou (pro děti od tří let je vhodná mast Borozan, která díky eukalyptu navíc plný nos také uvolňuje). Vždy však dodržujte zásady správného podávání léků a rad lékaře!

Tipy, které vám ulehčí podávání léků:

• Před začátkem podávání jakéhokoliv léku zkontrolujte dobu expirace. Hledejte na papírové krabičce, na lahvičce nebo na okraji platíčka s tabletkami.

• Vždy dodržujte celkovou dobu léčby i časový odstup mezi jednotlivými dávkami, aby se udržela stálá hladina léků.

• Důležité je dodržovat užívání léků nalačno (cca 1 hodinu před jídlem) nebo po jídle (cca 2 hodiny po jídle).

• Vynechejte z jídelníčku ty potraviny, které jsou v příbalovém letáku doporučeny vynechat.

• Dodržujte nejen zapíjení správnou tekutinou, ale i vhodným množstvím.

• Zapisujte si čas, kdy lék podáváte. Budete tak mít jistotu, že jste nezapomněli podat žádnou dávku.

• Schovejte si příbalový leták až do poslední pilulky. Nikdy nevíte, kdy se vám budou informace z něj hodit.

• Pokud se rozhodnete navštívit s potomkem lékaře, vezměte si s sebou všechny léky, které dítěti podáváte. Nezaskočí vás tak otázka, kolik léků jste již podali.

• Nezapomeňte lékaři sdělit, jaké potravinové doplňky jste začali dítěti podávat.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.