Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Začátek školního roku prověří imunitu vašich dětí. Jste na to připraveni?

S nástupem do škol a školek začínají na naše děti opět nemilosrdně útočit nejrůznější virózy. Zejména první setkání s kolektivním zařízením důkladně prověří sílu dětské imunity. Ale i pro starší děti znamená návrat do kolektivu často zdánlivě nekonečný kolotoč nemocí z nachlazení.
Vydáno: 10.09.2015
Nemocem na začátku roku nahrává spousta věcí - proměnlivé počasí, spousta dětí na jednom místě, stres...
Autor: Thinkstock Nemocem na začátku roku nahrává spousta věcí - proměnlivé počasí, spousta dětí na jednom místě, stres...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Návrat po letních prázdninách je tak pro děti zátěžovým testem. V dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře, větší skupina dětí na malém místě v uzavřené místnosti je pro šíření virů přímo ideální. Děti navíc nemají často z domova vypěstované správné hygienické návyky, nejsou vždy důsledné v mytí rukou a šíří potom nákazu mezi sebou. Šíření virů a bakterií nahrává i změna počasí, které je zkraje podzimu velmi proměnlivé, takže odhadnout správné oblečení není pro rodiče vždy jednoduché.

Ke spuštění nemoci může přispět i zvýšená psychická zátěž spojená se začátkem školního roku. Imunitu totiž nepříznivě ovlivňuje i stres, zejména chronický, při němž se netvoří dostatek některých látek ovlivňujících obranyschopnost. Naopak na imunitu příznivě působí dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pestrá a vyvážená strava. Důležitý je dostatek vitamínů ve formě čerstvého ovoce a zeleniny.

ThinkstockPhotos-484221765 Foto:

 

Rozpoznejte nemoc včas

Nejčastěji se mezi dětmi vyskytují infekční onemocnění, která bývají souhrnně označována jako infekce dýchacích cest nebo nemoci z nachlazení. Jedná se o virové infekce, které postihují populaci v chladných měsících roku, mají lehký průběh a trvají asi 7 dnů od počátku prvních příznaků. Mezi typické projevy patří rýma, škrábání v krku, zvýšená teplota nebo horečka, kašel a bolesti hlavy, svalů i kloubů.

Při léčbě je nutné dodržovat klid na lůžku, ležet v teplé, ale často větrané místnosti a k lepšímu dýchání podložit malému pacientovi hlavu a záda. Dostatečné množství tekutin je samozřejmostí – chutnat mu bude určitě například čaj s medem a šťávou z pečeného citronu. Zajistěte odlehčenou stravu – třeba slepičím či hovězím vývarem. Případnou horečku můžete snížit ochlazováním vlažnou vodou a nasaďte léky proti horečce.

Na podzim jsou ale děti ohroženy i chřipkou, kterou často s nachlazením zaměňujeme. Chřipka je však mnohem vážnější a vysoce nakažlivé onemocnění. Vyznačuje se náhlým nástupem, je doprovázena vysokou horečkou a dráždivým kašlem a rizikovým skupinám a dětem může způsobit závažné zdravotní komplikace. V případě chřipky je možné nemoci předcházet a využít možnost očkování, které je považováno za jedinou prevenci.

Dnešní děti se moc nehýbou. A to je problém

Zpátky do školy... a k lékařům. Proč stále víc dětí bolí záda?

 

Malý manuál, jak dítě léčit

Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou na ně antibiotika neúčinná. V těchto případech léčíme pouze příznaky, např. tlumením bolesti a horečky. Horečka je nepříjemná a kvůli nebezpečí výskytu febrilních křečí může být u malých dětí i nebezpečná. Nejčastěji užívané látky snižující tělesnou teplotu při horečce a tlumící bolest jsou paracetamol a ibuprofen. Jejich výhodou je existence lékových forem vhodných právě pro úplně malé děti, neboť u menších dětí pediatři upřednostňují léky ve formě sirupů, čípků či kapek. Teprve když mají jistotu, že dítě je schopno bez problému polykat tablety, volí tuto formu. Suspenzi můžete volit nejen v případě, že se jedná o miminko, ale také pokud má dítě problém např. s polykáním léků (suspenze Ibalgin Baby je pro děti již od věku tří měsíců). Tabletky jsou k dispozici např. pro děti již od tří let (Paralen 125). V domácí lékárničce by neměly chybět nosní kapky (např. Piňosol jsou přírodní kapky vhodné pro děti od jednoho roku). Hodit se bude také mastička na podrážděný nos a odřeninky způsobené rýmou (pro děti od tří let je vhodná mast Borozan, která díky eukalyptu navíc plný nos také uvolňuje). Vždy však dodržujte zásady správného podávání léků a rad lékaře!

Některé děti si na školku zvyknou hned, jiné potřebují více času.

Mateřská škola změní režim celé rodině

 

Tipy, které vám ulehčí podávání léků:

• Před začátkem podávání jakéhokoliv léku zkontrolujte dobu expirace. Hledejte na papírové krabičce, na lahvičce nebo na okraji platíčka s tabletkami.

• Vždy dodržujte celkovou dobu léčby i časový odstup mezi jednotlivými dávkami, aby se udržela stálá hladina léků.

• Důležité je dodržovat užívání léků nalačno (cca 1 hodinu před jídlem) nebo po jídle (cca 2 hodiny po jídle).

• Vynechejte z jídelníčku ty potraviny, které jsou v příbalovém letáku doporučeny vynechat.

• Dodržujte nejen zapíjení správnou tekutinou, ale i vhodným množstvím.

• Zapisujte si čas, kdy lék podáváte. Budete tak mít jistotu, že jste nezapomněli podat žádnou dávku.

• Schovejte si příbalový leták až do poslední pilulky. Nikdy nevíte, kdy se vám budou informace z něj hodit.

• Pokud se rozhodnete navštívit s potomkem lékaře, vezměte si s sebou všechny léky, které dítěti podáváte. Nezaskočí vás tak otázka, kolik léků jste již podali.

• Nezapomeňte lékaři sdělit, jaké potravinové doplňky jste začali dítěti podávat.

Článek je zařazen v: nachlazení, škola, školka, chřipka, imunita
Reklama