Životní styl

3. ledna 2025 07:00

Karolína Trávníčková

Předsevzetí pro duševní zdraví mají smysl. Meditujte, učte se a buďte vděční

S dáváním si novoročních předsevzetí má zkušenosti většina lidí, ne každému se ale tyto velké plány povede dodržet. Jak dodržet svá předsevzetí, která jste si poctivě 1. ledna napsali do poznámek telefonu nebo na kus papíru tak, aby neskončila v zapomnění na dně odpadkového koše? Můžete vyzkoušet rady psychologů. Níže si můžete přečíst 20 tipů na to, jak si v roce 2025 zlepšit duševní zdraví.

Dodržovat pravidelnou péči o své duševní zdraví je v dnešní době velmi důležité. Podle newyorské licencované psycholožky Alexandry Stratyner můžete následovat jednoduchý seznam novoročních předsevzetí, která vám pomůžou zlepšit život, být šťastnější a vyrovnanější.

„Obecně řečeno, stanovení předsevzetí není považováno za efektivní strategii pro provádění změn,“ říká Dr. Alexandra Stratyner, jak ji cituje magazín Pure Wow. „Když si lidé stanovují předsevzetí, mají tendenci stanovovat si rozsáhlé cíle, které zdůrazňují konečný výsledek namísto okamžitých změn chování v menším měřítku, které by mohly vést k tomuto konečnému cíli,“ dodává renomovaná odbornice na lidskou duši, podle níž je potřeba se zaměřit na udržitelné změny chování a nenechat se odradit, pokud se výsledky během měsíce nedostaví.

Čtěte také: Když „ledňáčkům“ dochází motivace. Expertka radí, jak v předsevzetí zhubnout vytrvat

„Začněte tím, že se rozhodnete, co je pro vás nejdůležitější, jako je snížení stresu, zlepšení vztahů nebo kultivace emoční síly. Podle toho přizpůsobte svá předsevzetí. Namísto nekonkrétních cílů, jako je být šťastný nebo snížit stres, si denně naplánujte desetiminutové sezení, najděte balanc mezi prací a životem nebo navštivte komunitní skupinu,“ vysvětluje Stratyner. Důležité také je přizpůsobení tomu, v jaké životní situaci se právě nacházíte.

Pro dosažení zaručených výsledků je potřeba upřednostnit konzistenci před dokonalostí. „Disciplína je důležitější než motivace. Možná se vám do něčeho nechce, ale pokud máte disciplínu, abyste se prosadili, budete úspěšní. Samozřejmě také neuškodí vykřičet svá předsevzetí do světa,“ radí psycholožka.

1. Veďte si deník

Doktorka Stratyner doporučuje  věnovat se psaní deníku na pět až deset minut denně. Psaní je způsob, jak zpracovat své emoce, vzorce a nápady. Pokud se cítíte pod tlakem, neomezujte se časovým limitem. Je jedno, jestli popíšete tři stránky, nemusí to být dokonalé. Stačí, i když napíšete jen: „Nenávidím to a je to na nic.“ Na délce textu ani času nezáleží.

2. Choďte na procházky

„Je známo, že sluneční světlo a příroda mají uklidňující a povznášející účinky, ať už se projdete na deset minut ráno před prací kolem bloku nebo si dopřejete celodenní prohlídku národního parku. Určitě ale dejte přednost času strávenému venku a opětovnému spojení se s přírodou,“ doporučuje Stratyner.

3. Dejte si elektronický detox

Alexandra Stratyner má takové pravidlo, že 45 minut před spaním vypne veškerou elektroniku, aby těsně před spánkem nekoukala do obrazovky. Čas tak můžete strávit popovídáním si s rodinou, četbou knihy, nebo právě psaním výše zmíněného deníku. Dále vám může pomoct, když z určitých místností odstraníte elektroniku, či telefon. Takovým prostorem je ideálně jídelna, či ložnice.

4. Buďte vděční

„Učit se vděčnosti je spojeno s pozitivními výsledky v oblasti duševního zdraví, včetně zvýšených pocitů štěstí,“ říká psycholožka. Zapište si začátkem roku deset věcí, za které jste každý den vděční a brzy uvidíte posun ve svém myšlení. Donutí vás to soustředit se na hezké věci, i když se jedná o maličkosti. Pokud je pro vás deset věcí příliš, můžete klidně začít třeba třemi, ale věnujte jejich zapsání dostatečný čas. Zvolte si dobu, která vám bude vyhovovat, ať už to bude před spaním, po probuzení, během oběda, nebo v době, kdy děti uložíte k polednímu spánku, nehraje to roli. Vše je čistě a jen na vás.

Přečtěte si také: Silvestrovské vraždění: Psycholog popsal, proč může být poslední den roku spouštěčem traumat

5. Dejte průchod kreativitě

Malování, pletení, háčkování, nebo hudba, jakákoliv tvůrčí činnost má neskutečné terapeutické účinky. Klíčem je dát průchod energii a mít radost z toho, co právě děláte. Dalšími činnostmi, které nabízí kreativní vyžití, je například vyšívání, fotografování, sborový zpěv, kurz keramiky nebo zahradničení.

6. Udělejte si čas na blízké

Sociální vazby jsou nezbytné pro vnitřní pohodu. Podle Stratyner si čas strávený s rodinou či přáteli předem naplánujte, aby nezůstalo pouze u slibů, že si brzy zavoláte. Zkuste vždy první den nového čtvrtletí napsat SMS těm, s nimiž chcete strávit čas, a domluvte si den, kdy si alespoň zavoláte. Podobně si nastavte cíl oslovit jednoho z přátel týdně nebo si jednou za dva týdny určit čas, kdy společné setkání zrealizujete.

7. Zkuste nové sporty

V rámci posílení nových sociálních vazeb vyzkoušejte kolektivní sporty. Vstoupit můžete do basketbalového klubu, běžeckého klubu, nebo třeba zajděte na jógu. Bez ohledu na to, jaký sport si vyberete, jde o to, že zde můžete najít nové přátele.

8. Učte se novým věcem

Znáte ten skvělý pocit z úspěchu nebo z toho, když se máte na co těšit? Zkuste se zapsat do vzdělávacího kurzu. Věnovat se můžete například učení se novým jazykům v jazykové škole, nebo navštěvovat přednášky na univerzitě. Život je přece o tom, mít se na co těšit, což si díky pravidelné milé „povinnosti“ ve vašem diáři můžete dopřát.

9. Začleňte se

Psycholožka doporučuje najít si takzvaný třetí prostor, což je místo, které není domov ani práce. I když je někdy těžké zvednout se z gauče, vstup do některého ze společenských klubů vás pozvedne na duchu. Navštěvovat můžete třeba knižní klub, nebo kurzy vaření, kde máte možnost setkávat se s novými lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Co vy víte, třeba si zde najdete skvělé přátele.

10. Meditujte

Možná se vám to může zdát jako klišé, ale tiše sedět se svými myšlenkami, i kdyby jen na pár minut denně, bude mít na vaši psychiku blahodárné účinky. Pokud by ve vás tato činnost vyvolávala pocity úzkosti, zkuste navázat na první předsevzetí v seznamu a vše si zapište do deníku. Jak správně s meditacemi začít, vám mohou pomoci videa na internetu nebo využijte některou z četných aplikací v telefonu.

Mohlo by vás zajímat: Na Boží hod zesnul významný český psycholog Říčan. Při výuce spojoval erotiku a náboženství

11. Dejte si oddych od sociálních sítí

Ti, co si smazali všechny sociální sítě, se shodují, že to bylo to nejlepší, co pro sebe mohli udělat. Omezením času stráveného na sociálních sítích budete mít více času na činnosti, kterým se chcete doopravdy věnovat, jako je čtení knih, psaní, focení, procházky nebo třeba pečení. Váš mozek nebude totiž zahlcen obsahem, při němž si ani neuvědomíte, kam se vypařilo vašich posledních pět hodin. Budete se cítit mnohem spokojenější, protože se nebudete neustále srovnávat s dokonalými životy jiných lidí. Zkuste si dát od sociálních sítí oddych nejprve na jeden den v měsíci a když zjistíte, že vám to dělá dobře, tento interval postupně zvyšujte.

12. Pijte vodu

Zní to jako hloupost, ale není. Správná hydratace je nejen klíčem k dokonalé pleti, ale je naprosto zásadní pro váš život. Bez jídla člověk vydrží týdny, ale bez vody pouhé 2 - 3 dny. Díky dodržování pravidelného pitného režimu se budete rozhodně cítit lépe. Kolik tekutin byste měli denně vypít podle vaší váhy, se dá jednoduše vypočítat. 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti. To znamená, že pokud vážíte 70 kg, vypočítáte svou průměrnou denní potřebu tekutin takto: 70 : 15 = 4,7 ➪ 4,7 × 0,5 = 2,3 litru, jak uvádí web drmax.cz.

13. Vytvořte si pečující rituály

Stačí klidně jen pár minut, které věnujete své vlastní péči. Může se jednat o rozmazlování se oblíbenými kosmetickými přípravky, nebo si můžete uvařit bylinkový čaj. Prostě si vyhraďte čas pouze sami pro sebe. Takovým malým denním rituálem se může stát prakticky cokoliv, v hlavní roli ale musíte být vždy jenom vy.

14. Staňte se dobrovolníkem

Díky dobrovolnictví můžete podat pomocnou ruku v oblasti, na které vám záleží, a zároveň tak budete mít možnost setkat se s lidmi, s nimiž byste se jindy třeba nikdy nesetkali. Pokud nemáte dostatek času, netlačte na sebe a nestresujte se. Zkuste si zjistit, jaké časové možnosti pomoci vámi vybraná organizace nabízí. I kdyby se jednalo o jeden den v roce, který můžete využít k pomoci druhým, pozvedne to na duchu nejen vás, ale i ty, kteří to potřebují.

Čtěte také: Silvestrovské zločiny před 100 lety: Strážník útočil krýglem, šofér najel do davu na Václaváku

15. Naučte se vařit zdravá jídla

Opět to nemusí jít o nic složitého. Pokud zdravá jídla nepatří k vašim tradičním receptům, zkuste si vyhradit jednu hodinu týdně na plánování těch, které chcete vyzkoušet. Napište si seznam potravin, abyste se při nákupu nestresovali zbytečným pobíháním po obchodě.

16. Omezte alkohol

Když omezíte alkohol, budete se cítit mnohem lépe. Pokud si svůj život neumíte představit bez skleničky vína po práci u televize, zkuste výzvu v podobě suchého únoru nebo vynechte alkohol na dobu jednoho týdne. Co vy víte, třeba zjistíte, že vám to vyhovuje.

17. Osvojte si afirmace

Nejste v tom sami, mnoho lidí na sobě něco vyloženě nenávidí nebo jsou nespokojení v určitých oblastech svého života. Řekl vám někdo nějaký kompliment? Zkuste si jej napsat na papír a vyvěsit na nástěnku, abyste ho měli každý den na očích a mohli si tak hned připomenout, jak jste úžasní a skvělí. Lidé mají tendenci nevěřit tomu, když jim druzí řeknou něco hezkého. Pište si tyto malé i velké poklony do deníku a budete se hned cítit o něco sebejistější. Zkuste si denně opakovat pozitivní afirmace třeba ráno před zrcadlem: „Dokážu to!“, „jsem vděčná/ný, za všechno, co mám“, „jsem na sebe pyšná/ý“, „mám se rád/a bezpodmínečně“, „věřím v sebe a své schopnosti“.

18. Protahujte se

Kolikrát jste seděli shrbení u počítače, v rychlosti jste jedli oběd u malého stolku, nebo se krčili v křesle u televize? I když máte pocit, že nemáte na nic čas, zkuste si každé ráno a odpoledne vyhradit pět minut na protažení a pět hlubokých nádechů a výdechů. Pomůže vám to nejen s bolestí zad, ale dokáže to zázraky i při záchvatech paniky.

Mohlo by vás zajímat: Silvestr měl být o sekundu delší, čas ustoupil firmám. Na rok 2600 se chystá přestupná hodina

19. Sledujte komedie

Kolik komiků, které znáte, si dělá legraci, aby překonali těžké životní zkoušky? Život je těžký, ale když ho budete brát s nadhledem a zasmějete se mu, uleví se vám. A zasmát se s dalšími lidmi, rodinou, přáteli, je k nezaplacení. Dejte před vážnými dramaty, horory a napínavými filmy přednost komediím. Jestli půjdete do divadla, do kina nebo si uděláte popcorn doma u televize, je čistě jen na vás, ale pamatujte, nic se nevyrovná smíchu, ze kterého vám potečou slzy. Smích léčí.

20. Křičte

Není nad terapii křikem, která má spoustu výhod. Naplánujte si, že si alespoň jednou za čtvrt roku pořádně zakřičíte. Když budete sami, ideálně venku v přírodě, vykřičte ze sebe všechny nahromaděné negativní emoce. Pokud byste potřebovali křičet na někoho, vezměte si třeba plyšového medvěda, ten to snese a vám se neskutečně uleví.

Jak začít se změnou životního stylu?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 1. 2025

Jednou z nevýhod půdních prostor je, že se tam obvykle ukládá spousta harampádí. Dnes je ten správný den na úklid. Už jste to odkládali dost dlouho a nyní se musíte postavit prachu a nečistotám na své vlastní půdě. Ať už jde o citový nepořádek, který je třeba uklidit, nebo o obchodní záležitosti, které si žádají pozornost, vězte, že pokud budete déle otálet, uškodíte sobě i svým budoucím vyhlídkám.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.