Astročlánky

28. listopadu 2019 06:00

redakce Prima Zoom

Který klasický román potěší vaši duši? Napoví vám vaše znamení zvěrokruhu

Mnoho lidí věří tomu, že datum narození dokáže hodně ovlivnit osobnost. Podle hvězd je prý dokonce možné zjistit, jaká kniha se k vám nejvíce hodí. Kterou „klasiku“ byste tedy měli mít na vašem nočním stolku?

Beran – Illias (Homér)

Pokud má někdo v sobě vůdce nebo válečníka, pak je to Beran. Je silný a vytrvalý. Jedinci tohoto znamení milují příběhy, které tyto vlastnosti ctí. Přestože je Homérova Illiada starověkým příběhem, dokáže si podmanit i současného Berana. Jeho výbušnou povahu osloví výpravné bitvy mezi lidmi a bohy, a samozřejmě také neblaze proslulý pád Tróji. Vězte, že nikdy není příliš pozdě přečíst si jednu z nejstarších knih, které lidstvo zná.

Býk – Obraz Doriana Graye (O. Wilde)

Býk je zemským znamením stejně jako Panna a Kozoroh, ale od těch dvou se výrazně liší. Ačkoliv jsou Býci stabilní a praktičtí, milují také materiální prostředky a oceňují krásu. Může se o nich říci, že jsou estéti. Tuto charakteristiku plně vystihuje román Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda, který zkoumá rozdíly mezi fyzickou a vnitřní krásou. Fascinující kontrast, z něhož se mohou Býci poučit.

Blíženci – Příběh dvou měst (Ch. Dickens)

Blíženci jsou duální znamení. Vyznačují se jak zvědavostí a přizpůsobivostí, tak i nestabilitou. Často se jedná o intelektuály, kteří se snaží dozvědět více o světě. Proto by jim určitě neměl ujít román Příběh dvou měst od Charlese Dickense. Jak název napovídá, jedná se o story odehrávající se ve dvou metropolích během Velké francouzské revoluce na konci 18. století, a to v Paříži a v Londýně. V příběhu nabízí autor několik různých úhlů pohledu a mnoho postav, což je něco, co Blíženci absolutně milují.

Rak – Utažení šroubu (H. James)

Právě přichází čas přečíst si nějakou „duchařinu“! Román Utažení šroubu napsal otec amerického realismu Henry James. Pro některé čtenáře představuje duchařský příběh, pro jiné zase duševní nestabilitu. Kniha je příběhem vychovatelky, která přijíždí kvůli tomu, aby se postarala o dvě malé děti. Jenže po čase ji začnou trápit znepokojující přízraky. Čtení je stále více temné. Vychovatelka se nedá zlomit a neustále lpí na přísné výchově obou dětí. Závěr není zrovna optimistický, nicméně tuto knihu ocení především Raci, protože je zaměřena na rodinu a klade velký důraz na vztahy. A navíc, každý se přece občas rád bojí, nebo ne?

Lev –Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše (M. Twain)

V přírodě žijí lvi ve smečce a zrozenci tohoto slunečního znamení se hodně soustředí na rodinu a jsou velmi ochranářští. Milují být středem pozornosti. Mají své jedinečné kouzlo, kterým dokážou strhnout davy. V každém příběhu se ztotožňují s hlavním hrdinou. Díky tomu, že jsou charismatičtí, si oblíbí román od Marka Twaina Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše. Tato kniha není tak známá jako Twainův Huckleberry Finn, ale přesto je jedinečným dílem. Vypráví příběh muže, který je vržen zpět do středověku, a přitom je vyzbrojen znalostí budoucnosti. Hlavní hrdina každého přesvědčuje, že je vševědoucím a všemocným čarodějem. Lvi se u toho skvěle pobaví.

Panna – Candide (Voltaire)

Jedním z největších děl satiry, jaké kdy bylo napsáno, je Voltaireova Candida. Úžasně v sobě kombinuje absurditu a pragmatismus, což je tím pravým ořechovým pro zemské Panny. Tito zrozenci jsou velmi uzemnění a analytičtí a velmi si cení pravdy. Oproti Kozorohům nejsou lidé v tomto zemském slunečním znamení tak vážní, mají rádi smysl pro humor. Candide vypráví příběh naivního a příliš optimistického mladého muže, který cestuje po světě. Časem konečně dospěje k troše praktičnosti. Panny dokážou ocenit získané zkušenosti a jsou rády, že se během čtení dobře zasmějí.

Váhy – Cesta do Indie (E. M. Forster)

Váhy přinášejí harmonii a spravedlnost. Usilují o to, aby v životě dokázaly propojit protiklady a zklidnit stresující situace. A to je důvod, proč by si každá Váha měla přečíst Cestu do Indie od E. M. Forstera. Román o britském kolonialismu Indie a z toho vyplývajících konfliktech toto sluneční znamení naprosto uchvátí. Cesta do Indie zaujímá v beletrii své čestné místo. Dočtete se v ní o neurvalých střetech kultur, obviňování ze zločinu a sexuálního obtěžování, a především o skryté touze dosáhnout jednoho dne porozumění.

Štír – Lolita (V. Nabokov)

Štíři jsou neuvěřitelně vášnivými milenci. Lidé tohoto znamení moc dobře znají nejen světlou stránku lásky, ale i tu temnou. Uvědomují si, že láska může být stejně vášnivá jako nebezpečná. Z toho důvodu není pro ně vhodnější knížka než Nabokova Lolita. V době svého uvedení byla naprosto skandální. Nejspíše víte, že se v ní dospělý muž šíleně zamiluje do mladé dívky. Autor románu ve svém díle popisuje pocity zamilovaného protagonisty, ne však s odsouzením, ale s ochotou prozkoumat lidskou mysl. Láska, posedlost a tabu – dokonalé čtení pro Štíry.

Střelec – Ostrov pokladů (R. L. Stevenson)

Zábavní, dobrodružní a mladiství. To jsou vlastnosti definující nejen Střelce, ale také osvědčený pirátský román Ostrov pokladů od Roberta Louise Stevensona. Dopřejte si tajemství, akce, intriky a zázraky s knihou, která se stala základní předlohou oblíbeného filmu Piráti z Karibiku. Bez ohledu na to, kolik je vám let, sáhněte po tomto dobrodružném románu, jenž je zárukou fascinujícího zážitku. Tato nadčasová kniha by rozhodně měla být součástí vaší knihovny.

Kozoroh – Nadějné vyhlídky (Ch. Dickens)

Kozorozi jsou jedním z nejvážnějších znamení, které se také vyznačuje stoickým klidem. Proto by nemělo smysl dávat jim nějakou komedii nebo fantazijní román. Kozorozi dokážou ocenit úspěch a houževnatost, především když se někdo dokáže vypracovat z naprostého dna. Z toho důvodu budou nadšeni z románu Nadějné vyhlídky. Hlavní hrdina, chlapec Pip, bojuje s krutou realitou plnou přetvářek a manipulací. Ale všechno má svůj smysl, se vším se dá bojovat.

Vodnář – Dům z listí (M. Z. Danielewski)

Vodnáři se vyznačují vysokou inteligencí a maximální osobitostí. Mezi všemi slunečními znameními jsou zkrátka jedineční. Dělají si věci rádi po svém, a to naprosto jinak, než by ostatní čekali. Tradice je pro ně synonymem k nudě. Která kniha tedy s Vodnáři nejvíce souzní? Dům z listí od Marka F. Danielewskiho. Román je považován za opravdový zázrak postmodernistické literatury. Nabízí podivně zvláštní atmosféru. Naprosto vás dokáže vtáhnout do děje, takže jenom nečtete, ale především prožíváte.

Ryby – Sto roků samoty (G. G. Márques)

Ryby jsou vysoce kreativní a idealistické. Rády se nechávají unášet říší fantazie. Z toho důvodu je pro ně dokonalým autorem nedávno zesnulý Gabriel García Márquez. Román Sto roků samoty, který se proslavil svým geniálním pojmem žánru magického realismu, je snad Márquezovou nejznámější prací. Zabývá se hlubokými emocemi ve skutečném světě a také otázkou smyslu života jako takového v prostředí, které vás dokáže pěkně semlít.

Šárka Pelcová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.