Slavíte v září narozeniny? Dostali jste do vínku pohodovou povahu i sportovní talent

Lidé narození v září jsou bezpochyby těmi nejlepšími společníky na konverzaci. Skvěle si s nimi popovídáte a zároveň dokážou i naslouchat. Díky tomu se do nich snadno zamilujete. Co všechno je ještě pro tyto jedince typické?

Název pro měsíc září, v angličtině a řadě dalších jazyků September, pochází z latinského slova „septem“, což znamená sedm. Proč zrovna sedm, když je září až devátým měsícem? Protože podle starého římského kalendáře začínal rok březnem, takže září bylo opravdu sedmým měsícem v pořadí. České pojmenování měsíce září není odvození od záře, jak si mnozí lidé chybně myslí, ale vzniklo ze slovního spojení za říje (ve staročeštině za řuje). Období říje divoké zvěře, přestože se váže především k říjnu, totiž začíná už v září.

Co říká věda?

Podle studie z roku 2012 zveřejněné v časopise PLOS One mají děti narozené v září v dospělosti nižší pravděpodobnost rozvoje bipolární poruchy. V tom hraje určitou roli také zvýšený příjem vitamínu D v prenatálním stadiu, tedy během léta, kdy hodně svítí sluníčko, a možná i skutečnost, že září je obdobím sklizně, potraviny jsou tedy nejvíce výživné. Výzkumy také prokázaly, že děti narozené na podzim, včetně září, mají tendenci být méně depresivní než ostatní. Jiná studie ovšem přišla s výsledky, že jedinci zrození na podzim mají sklon být více podráždění.

Dětem narozeným v září to také jde lépe ve škole, což je spojeno s tím, že většinou nastupují do první třídy o rok později, takže bývají nejstarší ve třídě. Vědecké studie také potvrzují, že děti narozené v září bývají úspěšnější v oblasti sportu. Alespoň ty, které se rodí na severní polokouli. Mívají totiž o trochu více svalové i kostní hmoty, takže mohou začít být aktivní o něco dříve.

Co na to sluneční znamení?

Jestliže slavíte narozeniny v září, vaším slunečním znamením je buď Panna (do 22. září), nebo Váhy (od 23. září). Co to o vás může vypovídat?

Panna je zemské znamení, kterému vládne planeta Merkur. Panny jsou dobře známé svou pracovitou a spolehlivou povahou. Pokud jim dáte nějaký úkol, pokusí se ho dotáhnout do konce a vykonat ho nejlépe, jak to dovedou. Co je pro ně ještě typické? Usilují o maximální dokonalost nejen v práci, ale i ve vztazích. Proto mají tendenci být vůči ostatním nadměrně kritičtí. A co hledají Panny u ostatních lidí? Především stabilitu, a to jak doma, tak i na pracovišti. Klidné a pohodové prostředí ocení nejen dospělí, ale i děti, které si tuto rovnováhu přenesou i do své nové rodiny.

Kdo se narodil ve znamení Vah, pravděpodobně bude mít velmi jasné představy o tom, co je správné nebo špatné, a zároveň bude usilovat o rovnováhu v mezilidských vztazích. Více než věci ovšem zrozence ve Vahách zajímají lidé, kteří je obklopují. Snaží se vytvořit doma i v práci co největší harmonii. Pokud máte dítě narozené ve Vahách, nezapomeňte, že nemusí umět vyjádřit vše, co potřebuje. Měli byste proto věnovat zvláštní pozornost tomu, aby bylo šťastné v pravém slova smyslu.

Zářijové květiny

S tímto měsícem se pojí hned několik květin: pomněnka, povijnice a hvězdnice. Všechny reprezentují nějakou formu lásky. Pomněnky symbolizují lásku a vzpomínky. S citem nejvyšším se pojí také hvězdnice a neopětovanou lásku zase představuje povijnice. Díky svým zářivým a okouzlujícím květům jsou všechny zmiňované rostliny považovány za velmi vášnivé.

Jak je to s minerály?

Se zářím se spojuje kámen safír. Obvykle ho známe v modré podobě, ale může být také zelený, růžový, fialový nebo třeba průzračný. Především modrý safír představuje jasnost myšlení, intuici a mírumilovnost. V některých kulturách se věřilo, že má léčivé vlastnosti. Proto se využíval k léčbě horečky a zánětu. U černého safíru se předpokládá, že dokáže člověka uzemnit a ochránit. Někdo také věří, že tento oblíbený minerál snižuje úzkost a nosí jeho majiteli štěstí.

Slavní narození v září

Tušíte, které známé osobnosti slaví nebo by slavily narozeniny stejně jako vy v září? Je to například Keanu Reeves (2. 9. 1964), Salma Hayek (2. 9. 1966), Freddie Mercury (5. 9. 1946), Hugh Grant (9. 9. 1960), Adam Sandler (9. 9. 1966), Karl Lagerfeld (10.9.1933), Amy Winehouse (14. 9. 1983), Jan Masaryk (14. 9. 1886), Agatha Christie (15. 9. 1890) nebo Gwyneth Paltrow (28. 9. 1973).

Jaké bude září podle Helen Stanku?

-šp-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.