Společnost

6. května 2023 05:35

Tomáš Durčák

Britské korunovační klenoty obsahují 3 koruny i lžíci. Co všechno Karel III. použije?

Při slavnostním ceremoniálu korunovace nového britského krále Karla III. (74) bude v hlavní roli i celá řada symbolických předmětů. Můžeme očekávat, že členové královské rodiny upoutají pozornost různými šperky zděděnými po předcích. Karel III. a nastávající královna Camilla (75) rovněž převezmou korunovační klenoty. Na výběr přitom mají ze tří korun, tří mečů, dvou žezel, prstenů, a dokonce i velmi vzácnou lžíci.

Na úvod začněme korunami, které jsou historicky nejdůležitějším symbolem krále. Zatímco české korunovační klenoty obsahují pouze známou Svatováclavskou korunu, ty britské se skládají hned ze tří korun, na nichž najdeme tisíce drahých kamenů včetně částí dosud největšího nalezeného diamantu v historii.

Sledujte, co se děje ve Velké Británii:

Královská koruna svatého Eduarda

Koruna svatého Eduarda je nejvýznamnějším předmětem celých korunovačních klenotů Velké Británie. Pochází z roku 1661, její rám z ryzího zlata obsahuje 444 drahých kamenů a s výškou 30 centimetrů a váhou 2,23 kilogramu není její nošení na hlavě nic snadného. I proto ji král Karel III. na hlavě bude mít jen během samotné korunovace a pro cestu v průvodu zpět do Buckinghamského paláce ji vymění za lehčí, avšak pro něj osobně nepochybně významnější korunu.

Koruna britského impéria

Když jsme loni v září sledovali pohřeb historicky nejdéle vládnoucí panovnice Alžběty II., mnozí si všimli, že její rakev kromě květin se vzkazem právě od prvorozeného syna Karla zdobila také koruna. Šlo o Státní korunu britského impéria, se kterou by měl Karel III. po své korunovaci opustit Westminsterské opatství. Pro jeho matku byla koruna o 2,5 centimetru snížena. Bohaté zdobení obstarává celkem 2 868 diamantů, 17 safírů, 11 smaragdů, 6 rubínů a také známý rubín Černého prince, vzácný červený spinel nevyčíslitelné hodnoty. Současná podoba koruny byla zhotovena v roce 1937 pro krále Jiřího VI.

Koruna královny Marie

Během korunovace Karla III. dojde ještě k jednomu mimořádně významnému ceremoniálu – z jeho druhé manželky Camilly se stane oficiálně královna, což si před smrtí přála i sama Alžběta II. Camilla proto během ceremoniálu bude korunována korunou královny Marie, tradiční korunou britských královen chotí, pocházející od ženy krále Jakuba II. Stuarta, která ji na sobě poprvé měla již roku 1685. O poznání menší koruna dnes váží 590 gramů a zdobí ji 220 briliantů a diamantů. Původně byla osazena mimo jiné i diamantem Koh-i-Noor, který z ní však byl roku 1914 odstraněn. Součástí korunovačních klenotů je ještě několik méně významných korun, jako například Císařská koruna Indie, kterou však během korunovace určitě neuvidíme. Na streamovací platformě prima+ ovšem můžete sledovat dokumenty Princezna Diana: Královna srdcí, Princ Charles – doma v Cornwallu a Královna, jak ji neznáme.

Panovníkova žezla

Kromě královských korun obdrží během ceremoniálu Karel III. i Camilla každý jedno ze dvou zlatých žezel, jež byla vyrobena v roce 1661. Obě žezla od sebe odlišuje zejména tvar jejich hlavice. Žezlo s křížem je 92 centimetrů dlouhé a zdobí jej mimo jiné 333 diamantů. Součástí hlavice je i část 530karátového diamantu Cullinan I, největší součásti historicky největšího nalezeného diamantu Cullinan. Druhé žezlo je zakončeno smaltovanou holubicí s roztaženými křídly. Navzdory délce 1,1 metru obsahuje jen 285 drahých kamenů a v důsledku je tedy více méně stejně těžké jako žezlo s křížem.

Panovníkovo jablko

Současná podoba jablka pro britského panovníka pochází z roku 1661, kdy bylo vyrobeno pro korunovaci krále Karla II. Navzdory průměru pouhých 16,5 centimetru váží 1,2 kilogramu. Může za to fakt, že jej kromě vyhotovení z ryzího zlata zdobí 375 perel, 365 diamantů, 18 rubínů, 9 smaragdů, 9 safírů a jeden ametyst.

Panovníkův prsten a korunovační lžíce

Karel III. rovněž při korunovaci obdrží prsten, který britští králové a královny používají již od roku 1831, kdy jej nechal zhotovit Vilém IV. Výjimkou byla jen královna Viktorie, jejíž prsty byly údajně příliš malé na to, aby jej mohla nosit. Prsten zdobí velký safír, na němž je z rubínů vytvořen symbol kříže a jeho okolí zdobí ještě 14 briliantů.

Poměrně netradiční součástí korunovačních klenotů je rovněž 27 centimetrů dlouhá korunovační lžíce vyrobená z pozlaceného stříbra. Její vznik je datován až na konec 12. století, nicméně do korunovační soupravy byla zařazena až v 17. století. Poprvé ji při své korunovaci použil roku 1603 král Jakub I. Stuart.

Sdílejte článek
Štítky jablko korunovační klenoty Cullinan prsten drahé kameny Karel III. Camilla, královna-manželka žezlo korunovace Karla III. Koh-i-Noor koruna svatého Eduarda Koruna britského impéria Koruna královny Marie korunovační lžíce

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 6. 2023

Po emocionální spoušti, kterou jste prošli v posledních týdnech, bude období začínající dnešním dnem docela uklidňující. Těchto hladších a klidnějších vod můžete využít ke znovunalezení citové harmonie a zlepšení rovnováhy svého energetického toku. Navíc, Berani, pokud vaše fyzické zdraví není zcela odpovídající, nadcházející týdny by vám měly poskytnout příležitost k odpočinku a regeneraci.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.