Celebrity

19. září 2022 19:20

Tomáš Durčák

Rakev při pohřbu Alžběty II. zdobila květina s dojemným vzkazem. Co na něm stálo?

Britové pohřbili královnu Alžbětu II.

Při pohřbu britské královny Alžběty II. (†96) jste si určitě jako mnoho dalších všimli, že květina, která vedle korunovačních klenotů zdobila její rakev, obsahovala kartičku. Na ní byl ručně psaný vzkaz, který však nešel přečíst. Co na něm stálo a kdo jej napsal?

Fotografům se nakonec podařilo pořídit dostatečně ostré snímky, ze kterých bylo možné text rozluštit. Na kartičce v angličtině stálo: „In loving and devoted memory, Charles R.“ V překladu tedy: „S láskou a oddaností vzpomínáme, Karel R“, kde R vychází z latinského Rex neboli král.

Dojemný ručně psaný vzkaz na královninu poslední pouť tak své drahé mamince napsal sám nový král Karel III. (73). Jak moc pro něj jeho matka Alžběta II. znamenala a jak hluboké bylo jejich citové pouto, ostatně ukázal již jeho první projev k britskému lidu. A ani dnes při pohřbu se neubránil slzám.

Pohřební vzkazy jsou v královské rodině tradicí

Stejně jako vzkaz i květina umístěná na Alžbětině rakvi během pohřební ceremonie byla od jejího syna. Karel III. do ní nechal uvázat květy ze zahrad celkem tří různých královských sídel. Nový panovník tak zároveň navázal na rodinnou pohřební tradici, kterou loni při pohřbu svého manžela prince Philipa (†99) dodržela i samotná královna.

Na bílé kytici umístěné na jeho rakvi byla rovněž ručně psaná kartička, kterou Alžběta dojemně podepsala jménem Lilibet, tedy svou přezdívkou, kterou jí doma říkali jako malé – a kterou ji v soukromí oslovoval i její manžel. A byť se tehdy kamerám nepodařilo celý obsah vzkazu zachytit, stála na ní minimálně slova: „S láskou vzpomínáme.“ Při pohřbu princezny Diany (36) zase důvěrný text na rakev napsal její mladší syn princ Harry (38). Tehdy nešlo pouze o kartičku, ale o dopis v obálce, na níž byla jako adresát napsána Maminka.

Sdílejte článek
Štítky Princezna Diana pohřeb rakev Alžběta II. princ Harry květiny královna Alžběta II. vzkaz Karel III. Princ Philip, vévoda z Edinburghu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.