Čarodějnice: Pohanský svátek ohně, magie a nových začátků. Přivolejte si do života lásku
Noc z 30. dubna na 1. května je známá jako Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo chcete-li prostě Čarodějnice. Tento svátek má své kořeny hluboko v pohanských tradicích. Dnes si tuto kouzelnou noc užíváme především s přáteli při pečení vuřtů nebo grilování, ale dříve byla považována za jednu z nejmagičtějších v roce.
Beltain – svátek plodnosti
V dřívějších dobách byla tato výjimečná noc považována za přechod mezi zimou a létem, ale hlavně také za symbol nového života, plodnosti a ochrany před temnými silami. Své kořeny má tento svátek v keltské obdobě svátku zvaném Beltain. Ten kněží doslova nenáviděli. Možná proto, že jeho nedílnou součástí byla oslava plodnosti. Traduje se, že té noci neplatily žádné závazky. Ani ty manželské. Všichni se mohli chovat jako svobodní. Děti počaté o této noci prý bývaly velmi šťastné.
Zapalte ohně a najděte kapradí
K tradici čarodějné noci patří bezesporu především pálení ohňů. To proto, že podle pověstí dokázal oheň ochránit lidi před temnými silami zlých čarodějnic. A protože se zlo bojí čistých duší, bylo vždy důležité, aby hranici stavěli mladí lidé. Ti také potom vyhazovali do vzduchu zapálená košťata, protože věřili, že se tak ochrání před čarodějnicemi, které by se jim mohly prohánět nad hlavami.
Mohlo by vás zajímat: Jsou čarodějnice jen zlé? A jak je vlastně poznáte?
Když noc postoupila, skákalo se přes plameny, ten, komu se to podařilo, měl být po celý rok zdravý a šťastný. Popel z tohoto ohně si naši předci uchovávali jako ochranný amulet proti zlým silám. Ochránit je před nimi mohl také květ kapradí. Domov se pak snažili před temnými silami zabezpečit drny s trávou, které dávali před dveře domu. Věřili totiž, že aby čarodějnice mohla do domu vstoupit, musí nejprve spočítat všechna stébla, což do rána určitě nestihne.
Magické rituály a kouzla Čarodějnic
Očistný rituál ohněm
Zapalte malý oheň, pokud nemáte možnost, postačí vám i svíčka. Napište si na papír všechno, čeho se chcete zbavit, a pak jej spalte a představte si, jak vše negativní, co si nechcete nést do další části roku, mizí.
Kouzlo pro ty, co hledají lásku
Pokud toužíte po lásce, nasbírejte jarní květiny (nejlépe prvosenku, pampelišky nebo fialky) a upleťte si z nich věneček. Při pletení si představujte, co nového chcete do svého života přitáhnout – lásku, štěstí, úspěch. Potom si věneček zavěste do okna nebo nad postel a čekejte, co vám osud přinese.
Byliny a ochranné amulety
Bylinky hrály vůbec při starých rituálech velmi důležitou roli. Ten, kdo je při sobě nosil, se mohl spolehnout na jejich ochranu. A před čím vás bylinky dokážou ochránit? Třezalka ochrání před zlými duchy, šalvěj dokáže vyčistit prostor od zlých sil, bříza má zaručit plodnost, bez černý zase dopomoci ke spojení se světem duchů.
Zdroje: Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková), Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce Jaro (Martin Bestajovský), Jarní tradinář: Od ledna do června (Martina Boledovičová, Martina Viktorie Kopecká)
Jaký bude tento týden podle run a výkladu karet?