Jak pomoci otěhotnění? Zkuste bylinky, které podporují plodnost

Vývar z rudého kvítí natrhaného o půlnoci v černém lese vypij při prvním zakokrhání kohouta. Podobné rady byly před vývojem moderní medicíny jednou z mála možností, na které se mohly obracet ženy marně toužící po dítěti. Dnes se podobnými radami sice řídí málokdo, přesto jsou ale léčivé účinky bylin uznávány a s klasickou medicínou se mohou vzájemně doplňovat a podporovat. Které bylinky jsou pro podporu plodnosti nejvhodnější?

Kombinace obou přístupů může být podle odborníků při léčbě neplodnosti tou nejlepší variantou. „V první řadě je každopádně nejdůležitější určit příčinu, která za problémy s početím stojí. Ať už se jedná o hormonální nerovnováhu, poruchu ovulačního cyklu, nebo například zvýšený stres, každý z těchto problémů si žádá specifické složení bylinných směsí,“ upozorňuje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Některé klientky kliniky podle ní absolvují bylinné kúry ještě před zahájením léčby neplodnosti, jiné v případě opakovaně neúspěšných pokusů o početí. Síla bylin je ale prospěšná jak pro obě skupiny, tak pro ženy v plodném věku obecně. Výhodou navíc je, že kromě zakoupení bylinných koncentrátů je možné mnoho bylin natrhat i na louce.

Které to konkrétně jsou?

Kontryhel posiluje dělohu a mírní bolesti

Nejznámější bylinou spojenou s léčbou neplodnosti je kontryhel obecný. Tato vytrvalá bylinka hojně roste na loukách, kde je možné sbírat ji až do podzimu. Další možností je vysadit ji na zahradě. Využívají se jak květy, tak listy. U nich je jen potřeba zkontrolovat, zda nejsou napadnuté padlím. V opačném případě se hodí i na sušení, takže je možné využívat je i v zimních měsících.

„Kontryhel posiluje dělohu a působí tak proti potratům. Zároveň zvyšuje pravděpodobnost početí. Pro jeho zmírňující účinky při menstruačních bolestech a schopnosti upravit cyklus ho ocení i ženy a dívky, které se právě o početí nepokoušejí,“ doplňuje lékařka.

Meduňka upravuje hormony

Další z bylin, která kromě početí pomáhá i s menstruačními bolestmi, je meduňka lékařská. Daří se jí na zahradě i v truhlíku za oknem, v přírodě ji najdeme na vlhčích místech. Vyplatí se sbírat ji za slunného počasí, kdy mají listy nejvíce účinných látek. Naopak při sušení listů je lepší se slunci vyhnout, aby si tyto látky zachovala.

„Meduňka díky antioxidačním účinkům stimuluje dělohu a upravuje trávení a hormonální činnosti v těle. Jejím užíváním si také utužíte kognitivní a duševní zdraví – přinese vám dobrou náladu,“ upozorňuje Veselá.

Sporýš stimuluje vaječníky

Sporýš lékařský je na první pohled nenápadná bylina, která často roste mezi kamením, podél cest nebo na jen málo rozkvetlých loukách. Jeho květ je možné sbírat až do konce babího léta a hodí se na čaje, obklady i koupele.

„Sporýš pomáhá vyvolat menstruaci, stimuluje vaječníky, uvolňuje menstruační křeče a zároveň harmonizuje střevní mikroflóru,“ vypočítává příznivé účinky rostliny lékařka Kateřina Veselá. Dobrým pomocníkem je také při těžkostech v přechodu a dobře mírní bolesti hlavy.

Heřmánek mírní menstruační bolesti

Tuto téměř univerzální bylinku určitě znají i největší skeptici přírodní léčby. Heřmánek lékařský se hojně využívá jak v lékařství, tak v kosmetice. Najdeme ho v rumištích i okolo cest, kde jeho květy můžeme sbírat až do září.

Nezastupitelnou funkci má heřmánek také při léčbě ženských potíží. „Je ceněný pro blahodárný vliv na ženské orgány. Tiší menstruační bolesti, zajišťuje normální trávení a přirozenou obranyschopnost organismu. Stejně jako meduňka přináší dobrou náladu,“ dodává Veselá.

Řebříček tlumí silné krvácení

Řebříček obecný má stejně jako pampeliška, meduňka či heřmánek výborný vliv na naše trávení. Na mezích, loukách i na okrajích lesů můžeme sbírat jeho květy od června až do září. „Tato bylina velice dobře působí na dělohu, jejím užíváním lze dokonce předcházet vzniku myomů nebo zánětu vaječníků. Čaj z řebříčku rovněž pomáhá tlumit bolest a silné krvácení při menstruaci,“ doplňuje lékařka.

Vyzkoušejte prověřené čajové směsi

Bylinky se dají i různě kombinovat. Osvědčenou čajovou směs pro otěhotnění má například známá česká bylinkářka Jarmila Podhorná. Potřebujete na ni kontryhel, řebříček, kopřivu a maliník, vše ve stejném poměru. Bylinnou směs dobře promíchejte, vždy dvě polévkové lžíce směsi zalijte čtvrt litrem horké vody, nechte 10 minut odstát a poté popíjejte po malých doušcích. Užívejte opakovaně po dobu šesti týdnů. Vhodné jsou i další bylinky, například lékořice lysá nebo andělika lékařská, které posilují hormonální systém a celé gynekologické ústrojí. Jarmila Podhorná doporučuje na podporu otěhotnění užívat také gemmoterapeutika, tedy výtažky z pupenů, například gemmoterapeutikum z pupenů břízy.

Svou směs na podporu otěhotnění měla i známá terapeutka zabývající se léčbou neplodnosti Ludmila Mojžíšová. Zde je recept: 20 g řebříčku, 20 g šípku, 10 g mateřídoušky, 15 g dobromysli, 7 g květu hluchavky, 15 g truskavce, 5 g heřmánku, 10 g čekanky, 7 g jitrocele.

Do 3 dcl studené vody přidejte 10 g směsi, nechte přejít varem a louhujte 30 minut. Pijte dvakrát denně, ideálně nalačno.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.