Hana Hegerová byla se smrtí smířená. Nepřála si, aby ji oživovali
Zemřela zpěvačka Hana Hegerová (zdroj: CNN Prima NEWS)
Noblesní dáma, která oplývala elegancí, vtipem a šarmem, to byla Hana Hegerová. Královna českého šansonu zemřela loni v březnu, přesně před rokem. Její písně o životě, láskách, zklamáních i nadějích ale žijí dál. Přestože svůj odchod z hudební scény oznámila už před dvěma dekádami, publikum na ni nezapomnělo. A připomíná si ji i nyní.
Hana Hegerová byla takový zvláštním zjevením na hudební scéně. Nebývala často v hitparádách ani v časopisech, přesto se dostala do srdcí mnoha fanoušků. Tleskali jí v pařížské Olympii, Kolíně nad Rýnem i v Mnichově. „Byla naprosto jiná než její kolegyně, do svých šansonů vždycky dala i krůpěj tragiky, tím se odpíchla od všeho ostatního,“ prohlásil o ní Jiří Suchý, zakladatel divadla Semafor, kde také působila. Jiří Šlitr zase kdysi řekl, že je „tak zvláštní, až je krásná“.
Hegerová neodmyslitelně patřila do zlaté éry divadla Semafor. „Říkalo se, že je první dáma českého šansonu. Ale když jsme v revui Šest žen napsali písničku ,nešansonovou‘, poněvadž byla ovlivněna spíš jazzem, i to odvedla dokonale mistrovsky. Byli jsme hrozně rádi, když u nás setrvala pár let a když se pak v 70. letech zase vrátila,“ řekl CNN Prima News Suchý.
Pro Hegerovou byla hudba i divadlo vším. Netajila se ani zálibou v gurmánství a kvalitním pití, včetně whisky, ovšem výhradně irské. „Je něžnější a lahodnější, což mě naučil Jan Werich,“ svěřila se zpěvačka.
Hana Hegerová měla v životě několik lásek
Jejím životem prošla řada mužů, zažila opravdovou lásku i bolestné zklamání. Z tříletého manželství s profesorem a ředitelem Slovenského národního divadla Daliborem Hegerem měla jediného syna Matúše. Ten před šesti lety zemřel na rakovinu. Pro Hegerovou to byla tehdy velká rána.
Podruhé se Hana už nevdala. Se žádným z mužů to totiž nezajiskřilo natolik, aby zpěvačka toužila po svatbě. Několik lásek ale ještě potkala. Chodila například s režisérem Jánem Roháčem. Údajně s ním čekala dítě, ale potratila. „Nikdy jsme se spolu nenudili. Měli jsme společné zájmy, hudbu, film, divadlo,“ říkala o Jánovi. Jen jedna věc byla problematická. Režisérův zájem o jiné ženy. To byl zřejmě hlavní důvod, proč se vztah rozpadl.
Milostný románek měla prožít i s režisérem Jiřím Krejčíkem, který ji obsadil do hlavní role ve filmu Frona. O láskách Hany Hegerové jsme psali ZDE.
Velké sympatie chovala i ke svému dvornímu skladateli a velkému milovníkovi žen Petrovi Hapkovi. „Uzavřeli jsme hudební manželství,“ říkával s oblibou Hapka. „Spousta žen ho milovala, ale jestli on tolik miloval je, to nevím,“ uvedla trochu tajemně na jeho adresu Hegerová, která přiznala, že se naučila žít sama bez mužů.
Poslední dny Hany Hegerové
Královna českého šansonu dokázala z pódií odejít s grácií. Svůj konec v kariéře oznámila ve chvíli, kdy byla vážena, obdivována a milována. Dlouho předtím, než do jejího života zasáhly vážné zdravotní problémy. Poslední dny strávila v Nemocnici Na Homolce. Po zlomenině v krčku prý trpěla velkými bolestmi. Její zdravotní potíže se zhoršovaly, a dokonce musela podstupovat dialýzu. Měla také vodu na plicích.
Jediné, co ji těšilo, byly telefonáty přátel. Na začátku března hovořila s režisérem Ferem Feničem. „V noci jsem snad vůbec nespala. Je to velice těžké. Dusím se, pak se rozkašlu. Ferko, je to beznaděj,“ svěřila se mu Hegerová a dodala: „Takhle mě tady udržují. Musím ještě zjistit, jak to bude s tím finálním koncem, až vyletím tím komínem.“
Nechci, aby mě oživovali, svěřila se příteli
Naposledy mluvila se svým kamarádem a vydavatelem Tomášem Padevětem. „Těžko se mi dýchá i přes kyslík. Doktor říká, že s tím mým srdcem je léčba komplikovanější. Sice mám různé léky, ale přesto cítím bolest po té zlomenině. Každý telefonát mě těší...“ sdělila mu podle Blesku Hegerová.
Právě jemu svěřila i své poslední přání. „Rozhodla jsem se, při plném vědomí, že si nepřeju, aby mě tady oživovali, když se můj stav zhorší. Nevidím v tom smysl a podepsala jsem své přání. Mám svou smrt na papíru v šuplíku vedle sebe, to nemá každý,“ řekla dvanáct dní před tím, než vydechla naposledy.
Byl to právě Tomáš Padevět, který médiím oznámil smutnou zprávu, že Hana Hegerová zemřela. Paděvět patřil k jejím nejbližším přátelům. S Hegerovou se seznámil v roce 1987, od té doby spolu často trávili volný čas. Když v roce 2011 zpěvačka ukončila svoji uměleckou kariéru, on jako jediný získal souhlas k napsání její biografie. Měla jedinou podmínku, a sice to, že bude zveřejněna až po její smrti.
„Moje kniha se od ostatních velice liší, protože na ní spolupracovala přímo paní Hegerová. Dlouhých deset let jsem si k ní domů chodil intenzivně povídat a v tom spočívá jedinečnost tohoto dokumentárního románu,“ uvedl Padevět, který knihu Carmen s podtitulem Skutečný život Hany Hegerové, vydal symbolicky u příležitosti nedožitých devadesátin Hegerové loni v říjnu.
Objemná publikace začíná narozením Hegerové a končí jejím úmrtím. Padevět se nevyhýbá ani tématu jejího otce, který byl exponentem slovenského fašistického státu. „Ještě když byla v nemocnici, tak volala, že mi ještě potřebuje něco říct, co chce, aby v knize bylo,“ podotkl Padevět.