Jan Antonín Duchoslav: Z chvilkové slávy jsem se trochu zbláznil. Proč skončil ve vězení?
POVÍDEJ (11)
Přestože měl snímek Sněženky a machři premiéru před více než 35 lety, Janu Antonínu Duchoslavovi mnozí dodnes neřeknou jinak než Viky Cabadaj. Právě díky této roli získal velkou slávu a popularitu, která mu však pěkně zamotala hlavu. „Trochu jsem se z toho zbláznil,“ přiznal Duchoslav v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.
„Nevadí mi, když mě lidé oslovují Viky Cabadaj. Dlouhá léta nikdo nevěděl, jak se jmenuji pravým jménem, takže jsem se s tím smířil, protože mi nic jiného nezbylo,“ řekl Duchoslav. K roli Vikyho se přitom dostal úplnou náhodou. Na Gymnázium Nad Štolou, které tehdy osmnáctiletý Duchoslav navštěvoval, tenkrát přišel první režisér Jiří Ostrý, aby si vybral zajímavé obličeje do připravovaného snímku Sněženky a machři. Duchoslava si zprvu ani nevšiml.
Později však před jejich třídou oznámil, že se koná konkurz. Ten měl proběhnout v době odpoledního vyučování, takže se studenti mohli ulít ze školy. „Tak jsem tam přišel, hodil patkou a řekl: ‚Jmenuju se Jan Antonín Duchoslav a už 12 let závodně lyžuju‘,“ zavzpomínal herec. „Hledali někoho, kdo bude mít drzý ksicht. Navíc hrálo důležitou roli, že jsem uměl lyžovat,“ vysvětlil. Přestože předtím neměl žádnou filmovou zkušenost, kamery se prý vůbec nebál.
Jan Antonín Duchoslav: Neodmaturoval jsem a narukoval na vojnu. Převrátil se mi život
Spolu s rolí přišla také velká popularita. „Na střet s publikem a slávou jsem nebyl připraven. Choval jsem se jako hlupák. Vůbec jsem nevěděl, jak to mám uchopit. Měl jsem pocit, že jsem někdo a že něco znamenám,“ přiznal Duchoslav. Role, která přišla ve třeťáku, rozhodla o jeho životě. „Akorát jsem o tom nevěděl. Užíval jsem si svou chvilku slávy a trochu se z toho zbláznil,“ přiznal s tím, že se časem srovnal. Zůstat u herectví totiž neměl v plánu.
„Pochopil jsem, že pár filmových rolí ještě nic neznamená. Ve Vikym jsem ještě chvíli vydržel, a pak to přišlo. Byla to docela velká facka. V jednom okamžiku jsem si řekl, že tudy cesta nevede,“ doplnil herec. Vzhledem k tomu, že byl docela flink, nebyl připuštěn k maturitě. Opustil gymnázium a nakonec musel narukovat na vojnu. „Úplně se mi převrátil život,“ přiznal.
10 měsíců nepodmíněně! Díky amnestii vyšel po pár dnech
Vypracoval se na velitele družstva, ale po obrovském skandálu se šikanou byl odsouzen k 10 měsícům nepodmíněně. Nakonec byl propuštěn již po 19 dnech (díky amnestii prezidenta Husáka, pozn. redakce). „Byl tam vybudovaný systém, který armáda zevnitř podporovala, protože jim vyhovoval. Navenek se ale tvářila, že s ním bojuje,“ vysvětlil Duchoslav.
„V mém případě nešlo o teror. Zneužíval jsem lidi třeba k tomu, aby mi přinesli jídlo, boty jsem si však čistil sám. Z podřízených jsem si udělal takové pucfleky,“ přiznal Duchoslav. „Prováděl jsem věci, které byly účelové, abych dosáhl svého klidu a zvládl úkoly, které mi byly kladeny tím samým systémem z vrchu. Šlo o účelovou šikanu, nedá se mluvit o tom, že by tomu tak nebylo,“ řekl s tím, že se za své jednání již mnohokrát omluvil. Hrdý na něj rozhodně není. „Doufám, že jsem se nikdy nedopustil něčeho, co by někdo mohl vnímat jako ponížení,“ uzavřel Duchoslav. O šikaně na vojenské škole promluvil v pořadu Povídej i zpěvák Michal Hrůza.