Celebrity

29. dubna 2021 06:05

Anna Kopečková

William a Kate slaví 10. výročí svatby: Vévodkyně může dostat od královny nový titul

Je to opravdu už deset let od okamžiku, kdy si následník britského trůnu princ William a jeho dlouholetá přítelkyně Kate Middleton řekli ve Westminsterském opatství své ano. Za dobu svého manželství toho stihli už hodně – procestovali spolu téměř celý svět a hlavně přivedli na svět tři krásné děti. Připomeňte si s námi některé nezapomenutelné okamžiky jejich společného života.

Princ William a Kate Middleton, dnešní vévodkyně z Cambridge, se poznali už během studií na univerzitě St Andrew's. Chodit spolu začali v roce 2003, pak si ale na nějakou dobu dali pauzu. Díky tomu poznali, že je jim nejlépe spolu. V roce 2010 William požádal během dovolené v Keni Kate o ruku a daroval jí zásnubní prsten, který patřil jeho matce, Lady Dianě.

Svatba století

Svatba byla oficiálně oznámena 16. listopadu 2010 a už v té době se stal zamilovaný pár miláčkem britského národa. Obřad ve Westminsterském paláci, který se konal 29. dubna 2011 a který je označován za svatbu století, sledovaly odhadem dvě miliardy lidí na celém světě. Byla to opravdu velkolepá podívaná, kterou Spojené království nezažilo od roku 1981, kdy si princ Charles bral Lady Dianu. Kate měla na sobě šaty jednoho z jejích oblíbených návrhářů Alexandra McQueena a na svatbě byla řada známých osobností včetně Eltona Johna, Davida Beckhama a jeho manželky Victorie nebo Paula McCartneyho.

Byli dva, teď je jich pět

V prosinci 2012 královský palác oznámil, že je vévodkyně Kate těhotná. Bohužel jí těhotenství značně znepříjemnily velké nevolnosti označované jako hyperemesis gravidarium. Malý princ George (celým jménem George Alexander Louis), který je v pořadí třetím následníkem trůnu, se narodil 22. července 2013.

O dva roky později, 2. května 2015, se Georgovi narodila sestřička, princezna Charlotte. Rodiče ji pokřtili Charlotte Elizabeth Diana a vzdali tím hold prababičce, královně Alžbětě II., i tragicky zesnulé Lady Dianě.

A 23. dubna 2018 se královská rodina rozrostla o dalšího potomka, prince Louise Arthura Charlese, který roste jako z vody a nedávno nastoupil do školky.

Milují se už skoro dvacet let

Když vezmeme v úvahu, že William a Kate spolu před svatbou chodili téměř deset let, jsou spolu už skoro dvě desetiletí. Stále jsou zamilovaní, přestože veřejnost má občas tendenci jejich lásku zpochybňovat. Na veřejnosti si totiž neprojevují přílišnou náklonnost, na rozdíl od Harryho s Meghan, kteří s vyznáním lásky na veřejnosti problém nemají. Jakmile jdou ale formality stranou, je vidět, že pár k sobě má opravdu hodně blízko. I přes jejich královské tituly zůstávají pro většinu lidí prostě Williamem a Kate a velmi zodpovědně sdílejí společně své královské i rodičovské povinnosti.

Princ William svou ženu také velmi chrání. Nesnáší, kdy je Kate zatahována do různých sporných diskusí, jako tomu bylo naposledy při kontroverzním rozhovoru prince Harryho a Meghan Markle s Oprah Winfrey, v němž Meghan Kate urazila a královskou rodinu nařkla z rasismu. I když se během nedávného pohřbu prince Philipa pošramocené vztahy mezi oběma bratry daly trochu do pořádku především díky Kate, vypadá to, že své švagrové William jen tak neodpustí. Mezi Williamem, Kate a Harrym přitom bylo vždy velmi těsné pouto a velmi dobře si rozuměli, což se změnilo právě s příchodem Meghan.

Jak oslaví své výročí?

Kate i William vždy slavili svá výročí v soukromí a média spekulují o tom, zda tomu bude stejně i letos. Od 12. dubna jsou totiž v Anglii znovu otevřeny restaurace s venkovním posezením, navíc se mohou potkat dvě domácnosti jakékoli velikosti, takže by královský pár mohl využít výročí jako příležitost k setkání ve větším počtu osob a navíc u dobrého jídla.

Vzhledem k nedávnému úmrtí prince Philipa se ale nejspíš žádné velké oslavy konat nebudou. Britové si každopádně královskou svatbu připomenou alespoň u televizorů, stanice BBC totiž na oslavu královského páru chystá speciální dokument. Princ a vévodkyně jsou také velmi aktivními uživateli Instagramu a Twitteru a od začátku pandemie se víc než kdy jindy spoléhají na sociální sítě, aby mohli jejich prostřednictvím oslovovat veřejnost a informovat ji o tom, co se děje v královském paláci, a také děkovat zdravotnickému personálu za jeho obětavou činnost. Je tedy velmi pravděpodobné, že veřejnost osloví i při příležitosti svého výročí, tedy 29. dubna. Před pár dny také navštívili místo svého sňatku, historické londýnské Westminsterské opatství, které bylo přeměněno na dočasné očkovací centrum proti covidu, a vyjádřili zde podporu zdravotníkům.

Spekuluje se také o tom, že by královna Alžběta II. mohla při příležitosti výročí udělit Kate nový titul jako vyjádření její stále rostoucí role v královské rodině. Kate má s královnou skvělý vztah a rozhodně se cení to, že dokáže dokonale vyvážit Alžbětiny dvě role – jako královny a jako prababičky dětí Kate a Williama. „Díky bohu za Kate – je skálou, o kterou se monarchie může opřít," okomentoval vzorné chování vévodkyně z Cambridge odborník na královskou rodinu Brian Hoey.

Sdílejte článek
Štítky královna Alžběta Princezna Diana Alžběta II. svatba princ Harry Meghan Markle Paul McCartney královská rodina princ Philip William a Kate výročí William, princ z Walesu Catherine, princezna z Walesu Princ Philip, vévoda z Edinburghu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 2. 2024

Berani, dnes v noci by vás mohly trápit temné, depresivní sny, které se pravděpodobně budou střídat s hloupými, které vás rozesmějí nahlas. Ráno byste se mohli probudit zcela zmatení z těchto představ a mohli byste mít tendenci je odmítat. Nedělejte to. Vaše sny se vám snaží něco sdělit o vás samotných. Zažili jste v poslední době své emocionální vzestupy a pády? Střídavě jste se nad něčím smáli a plakali? Zamyslete se nad tím!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.