Chudí lidé stárnou rychleji. Nejviditelnější rozdíl je ve středním věku, tvrdí výzkum
Chudí lidé stárnou rychleji. Nejviditelnější rozdíl je ve středním věku, tvrdí výzkum. (Ilustrační foto) Zdroj: iStock
Z nového průzkumu veřejného zdraví Národního institutu SYRI vyplývá, že nízký socioekonomický status urychluje biologické stárnutí. Studie, na které se podílela Andrea Dalecká, říká, že nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají při dosažení věku 20 let života a trend pokračuje až do období vyššího středního věku. O výsledcích výzkumu ve čtvrtek informoval mluvčí institutu Filip Vrána.
Vědkyně ze SYRI spolu s kolegy porovnávala data od 48 348 lidí ve věkovém rozmezí 20 až 84 let. „Jedinci z vyšších socioekonomických vrstev vykazovali zejména ve středním věku signifikantní zpoždění biologického stárnutí, zatímco socioekonomicky znevýhodněné skupiny stárly rychleji,“ uvedla Dalecká s tím, že nejhůře jsou na tom lidé, které lze spojovat s chudobou, a kteří stárli nejrychlejším tempem.
Čtěte také: Klíč k delšímu mládí? Vědci potlačili účinky proteinu stárnutí, popsali vzrušující výsledky
Chudší lidé jsou častěji vystavováni negativním vnějším vlivům
Výsledky dále uvádějí, že míra socioekonomických nerovností v biologickém stárnutí není napříč věkovými skupinami stabilní. „Od dvacátého roku života dochází mezi socioekonomickými skupinami k postupnému rozevírání pomyslných nůžek až do období vyššího středního věku, kdy nerovnosti dosahují svého maxima,“ upozornila Dalecká s tím, že šíře těchto rozdílů následně s vyšším věkem opět klesá. Rozdíly jsou však podle vědkyně v populaci i nadále přítomné až do nejvyšších věkových kategorií.
Pro rychlost stárnutí jsou určující návyky převzaté v mládí, jejichž příčinou mohou být právě nepříznivé životní podmínky. „Mezi jedinci s nižším socioekonomickým statusem pozorujeme vyšší výskyt nezdravého chování, jako je kouření, nevhodné stravování či nedostatek pohybu,“ vysvětlila autorka studie.
Podle ní jsou chudší lidé zároveň častěji vystavováni negativním vnějším vlivům, jako je znečištění
životního prostředí či expozice rizikům pracovního prostředí. Dopady nepříznivých životních podmínek a životního stylu převzatého v mládí pak můžeme pozorovat v celé pozdější životní dráze jedince
Psychiatr Cyril Höschl promluvil o stárnutí populace: