Vstávání ovlivňuje stárnutí více, než si myslíme. V kolik hodin je ideální budíček?
Nedostatek spánku vám podle odborníků může přidat nechtěné roky. Podívejte se, jaké zásady byste měli dodržovat, abyste si udrželi svoji mladistvost co nejdéle. Důležitou roli zde hraje i čas vstávání.
Většina žen (ale i mužů) se snaží udržovat v kondici a touží vypadat mladě co nejdéle. Nemusí přitom ale utrácet tisíce za drahé procedury či krémy. Je tu jeden pomocník, kterého máme my všichni a je zdarma – spánek.
Kvalitní spánek a rutina mohou zpomalit procesy stárnutí. Zdroj: iStock
„Přirozený proces stárnutí začíná někdy kolem 25. roku života. Tělo začíná zpomalovat, pokud se ho nesnažíte stimulovat správnou volbou životního stylu. Prevencí a správným vedením můžeme některé tyto procesy zpomalit. Zejména bychom se zde měli zaměřit na tělo a mysl,“ vysvětluje doktorka Kumkum Misra pro web Express.co.uk. Podle ní je ideální doba spánku šest až osm hodin denně. Od toho se potom odvíjí také správný čas vstávání, zde odborníci uvádí časové rozmezí mezi 5 až 7 hodinou ranní. Patříte mezi milovníky spánku a vstávání je pro vás utrpení? Máme pro vás návod, jak být alespoň o trochu produktivnější.
Samozřejmě existuje mnoho dalších faktorů, které ovlivňují procesy stárnutí v našem těle. Je to například stres, strava, medikace, zdravotní stav a tak dále. Spánek však hraje v našem životě klíčovou roli a měli bychom mu proto věnovat dostatečnou pozornost. Malému procentu lidí stačí spánek v rozmezí čtyř až šesti hodin denně, nicméně ti tvoří opravdu zanedbatelnou menšinu. Důležité je v tomto směru poslouchat své tělo.
Pravidelnost v hlavní roli. A žádné podřimování
Podle Mind Body Green by měl náš spánkový režim vypadat rutinně. Pravidelnost hraje klíčovou roli pro udržení mladistvého vzhledu. Pokud je to tedy alespoň trochu možné, snažte se svůj budík nastavovat každý den přibližně ve stejný čas. „Nastavte si každý den budík, a to v rozmezí od 5 do 7 hodin ráno,“ doplňuje doktorka.
Dodává také, že jakmile se probudíte, měli byste z postele opravdu vstát a nepodřimovat si. Ranní přispávání nebo znovu usnutí důrazně nedoporučuje. Pokud si chcete dát během dne takzvaný šlofíček, mělo by to být odpoledne, a ne na příliš dlouhou dobu. „Pokud si chcete na chvíli zdřímnout, stačí 20 minut,“ vysvětluje. Ideální doba na to jít do postele je podle doktorky mezi desátou až půlnocí. Hodinu před spaním byste už neměli používat elektronická zařízení a sledovat modré světlo. Naopak byste se měli věnovat uklidňujícím činnostem jako je četba, meditace či poslech hudby. Následující tipy by vám měly pomoci vytvořit lepší prostředí pro kvalitnější spánek, díky kterému se budete cítit odpočatější a vypadat mladší.