Sex a vztahy

6. července 2021 05:30

Anna Kopečková

9 varovných znamení, že žijete v nezdravém partnerském vztahu

Na začátku se vznášíte na obláčku chemie lásky a sexu. Jste zamilovaná až po uši a růžové brýle by vám mohla závidět i panenka Barbie. Co když ale postupem času zjistíte, že tu něco není v pořádku?

Něco je zkaženého ve vaší lásce. Cítíte to uvnitř sebe, ale zatím nedokážete pojmenovat, co je špatně. Váš partner se mění, nebo spíš ukazuje svou pravou tvář?

Padne první urážka, zažijete první agresi nebo se něco změní v posteli… Znepokojivé tendence narůstají, až jste si jistá, že váš vztah není růžová zahrádka, ale poněkud toxická bažina.

Pokud to už víte, je to velké plus pro vás. Někdy se totiž stává, že se změny začnou vkrádat pomalu a stanou se, plíživě a nenápadně, standardem, na který si zvyknete.

Zneužívání je běžné

Podle výzkumu časopisu Journal of Interpersonal Violence neexistuje žádný univerzální startér nebo motiv pro zneužívání partnerů, ale přesto se to ve velkém děje. Tohoto výzkumu se zúčastnilo 348 studentek, které zodpověděly řadu podrobných dotazníků na téma míry konfliktu a agrese ve vztazích. Výsledky? 95 procent účastnic bylo emocionálně a 30 procent dokonce fyzicky zneužíváno svými partnery.

Ramani Durvasula, profesorka psychologie na Kalifornské státní univerzitě v Los Angeles k výsledkům studie říká: „Jakmile udělíte jiné osobě svolení, aby vás verbálně nebo fyzicky zneužila, je nastaven precedens a zdravá komunikace s vaším partnerem právě vylétla komínem!”

Tady je devět varovných signálů, kterými můžete odhalit nezdravý vztah:

1. Zažila jste fyzické násilí

Naprostou červenou vlajkou toxického vztahu je fyzické násilí! Nemusí jít jen o facky, ale třeba i agresivní tahání za vlasy, vyhrožování zbraní, odpírání jídla a pití, odpírání spánku nebo bezohledná jízda v autě, při které trpíte. Také to, pokud partner bije vaše děti nebo vám nedovoluje navštívit lékaře! Okamžitě tomu udělejte rázný konec!

2. Váš partner vás neustále uráží

Používá hanlivé slovo jako argument nebo vás neustále shazuje? Pak jste obětí obrovského zneužívání. Tento druh verbálního zneužívání zvyšuje rizika deprese, sebevražedných myšlenek, úzkosti, nízké sebeúcty, a dokonce i špatného fyzického zdraví.

„V dobrém vzahu by se měl člověk cítit milovaný a podporovaný," vysvětluje psycholožka Catia Harrington. „Pokud na vás partner působí, abyste se cítila špatně a nejistě, takový vztah nejraději ihned opusťte!” varuje.

3. Chce po vás, abyste změnila svůj vzhled

Je přirozené, že chcete být pro svou drahou polovičku přitažlivá, ale pokud vám partner začne dávat najevo, že vás chce výrazněji měnit, mějte se na pozoru! To neplatí jen o váze nebo barvě vlasů, ale pokud vás partner začne agresivně tlačit do omlazujících procedur, nebo dokonce zvětšování ňader, něco se v jeho hlavě děje a není to zdravé! Někdo, kdo vás miluje, nebude důsledně trvat na tom, abyste změnila to, jak vypadáte, pokud si to nepřejete hlavně vy!

4. Chce vás odříznout od přátel a rodiny

Pokud se vás partner snaží dostat z dosahu rodiny a přátel, dělá to proto, aby převzal kontrolu nad vaším životem. Také může jít o chorobného žárlivce, který nesnese žádný kontakt s okolím, který se děje mimo jeho působení. Pokud si to necháte líbit, zavíráte za sebou dveře do velmi nebezpečné klece toxického a manipulativního vztahu!

5. Ničí váš majetek

Pokud váš partner považuje za normální, když vám ničí věci, žijete v hodně nebezpečném hororu. Možná se to snaží nějak obhajovat, nebo to dokonce dělá v hněvu, ale vězte, že na to NIKDY nemá žádné právo!

6. V posteli jde za hranice

Víte, co vám vadí a co ne. Třeba jste oba fanoušci svazování nebo análního sexu, třeba jste i ráda submisivní. Pokud si to řeknete a baví vás oba takové hrátky, aniž by vám ubližovaly, je to v pořádku. Pokud vás ale partner zatáhne do hry, která překročila vaše hranice a nerespektuje vaše NE, pak je to velmi výstražná situace. Jedna věc je domluvená postelová dominance, která se vám oběma líbí, a druhá věc je agresivní vynucování praktik, které dělat nechcete!

7. Tlačí vás, kam nechcete

Ať už vás přiměje k extravagantnímu nákupu, který si nemůžete dovolit, nebo trvá na výletu balonem, když se smrtelně bojíte výšek, je to špatně. Váš partner by vás neměl nikdy tlačit tam, kam v žádném případě nechcete. To silně zavání manipulací a donucováním.

8. Sleduje vás na každém kroku

Manipulativní a nezdravé vztahy jsou založeny na kontrole. Pokud máte pocit, že partner sleduje všechny vaše pohyby, budiž vám to obrovským varováním. Chce po vás všechna vaše soukromá hesla? Potřebuje vědět, kde se právě nacházíte a musíte mu vše hlásit? Kontroluje vás telefonem a zakazuje vám, kam smíte nebo nesmíte chodit? Odebrání soukromí je forma kontroly, která může rychle eskalovat, dejte na to velký pozor. Bude možná argumentovat, že vás moc miluje a že se o vás bojí, ale opravdu si buďte jistá, že tohle ke zdravému vztahu nepatří!

9. Zlehčuje vaše emoce

Pokud mávne rukou pokaždé, když se něčeho bojíte nebo máte nějaké trápení, a říká jen „tak se na to vykašli a překonej to”, těžko mu na vás hluboce záleží. I emočně vyrovnaný člověk je čas od času na dně a dobrý partner podporuje a uklidňuje, když to zrovna potřebujete.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.