4 nejčastější chyby v partnerské komunikaci. Čemu se v rozhovoru raději vyvarovat?
Ne nadarmo se říká, že komunikace je ve vztahu základ. Je to právě její nedostatek, co páry často přivádí do problémů. Občas to ale může být i opačně. Pokud budete v rámci komunikace s partnerem používat nesprávné formulace, může vás to naopak přivést ještě do větší šlamastiky, která skončí odcizením nebo rozchodem. Jak tedy s partnerem (ne)komunikovat?
Mějte na paměti, že je vždy lepší si věci vyříkat hned. Když budete své pocity dusit v sobě, ničemu a nikomu tím nepomůžete. Partner nebude vědět, co se ve vás odehrává a ve vás to mezitím bude bublat jako v hrnci, kde se vaří voda. Tím spíš později vybouchnete v návalu negativních emocí a vyperete mu i to prádlo, které už jste prala několikrát před tím.
Nejdůležitější je uvědomit si, že i nepříjemné věci se dají podat v klidu a empaticky. Určitě byste při tom neměla zvyšovat hlas ani partnera překřikovat nebo si vzájemně skákat do řeči. Důležitý je respekt a to, že si k tématu oba dva povíte svoje.
Výčitky
Pokud partnerovi neustále něco vyčítáte, zaděláváte si na problém. Musíte se naučit spolknout fakt, že on i vy pocházíte z úplně jiné rodiny. Máte za sebou jinou výchovu, jiné zkušenosti a jiný životní příběh. To, co připadá automatické vám, jemu tak připadat nemusí. Vyhněte se frázím typu: „Ty jsi zase neudělal…“ apod. Zkuste ho poprosit nebo mu klidně vysvětlit svůj postoj a požádat ho o to, zda by v tom svém nemohl něco změnit. Nesnažte se ho převychovávat. Něco změnit kvůli vám musí chtít on sám.
Neposloucháte
V každém vztahu přijde krize nebo výměna názorů. Důležité však je, aby si k problému oba partneři dokázali sednout a aktivně ho řešit tím, že se vzájemně vyslechnou. Máte pocit, že do svého protějšku jedete horem dolem a on vás stále neposlouchá? Zkuste pro změnu vyslechnout pozorně vy jeho a pokuste se začít dělat pozitivní změnu sama u sebe. Inspirujte ho svým pokrokem k tomu, aby vyšel vstříc i on vám. Jednoduše řečeno zkuste míň mluvit a víc poslouchat.
Špatné načasování
Pro vážná a pro vás důležitá témata je zásadní i dobré načasování. Měli byste k tomu zvolit vhodnou chvíli, kdy máte oba dva čas pouze na sebe, nic vás neruší a nejste ve stresu. Určitě není ideální do partnera začít „hustit“ hned potom, co přijde unavený z práce. Zajděte si spolu na večeři nebo si ji dejte v klidu doma. Nalejte si k tomu víno a pokuste se komunikovat věcně a bez zbytečných emocí.
Všechno víte nejlíp
Máte pocit, že svému partnerovi radíte vždy s tím nejlepším vědomím a svědomím? To je v pořádku. Ale ne vždy se jedná o vyžádanou radu. Občas to jediné, co po vás vaše drahá polovička chce, je vyslechnout. Pokud se vám s něčím svěří, je důležité, aby ve vás cítil podporu a oporu. Rady, co mohl nebo nemohl udělat lépe, si raději nechte pro sebe. Lepší variantou je zeptat se, zda byste mu mohla nějak pomoct.