Životní styl

10. dubna 2025 06:00

Ema Bártová

Nečekejte na žízeň. Nedostatek vody se projevuje na pokožce, energii i orgánech

Zatímco část lidí si myslí, že pít se musí každou chvíli a bez láhve vody se nikam nehnou, většina z nás přijímá tekutin méně, než náš organismus potřebuje. Jak to poznat a co s tím?

Spočítali jste si někdy, kolik toho během dne vypijete? Odborníci se shodují v tom, že nejspíše méně, než by bylo záhodno, což se může časem projevit na vašem zdraví. Nejde zdaleka jen o ledviny. A ještě poznámku k výpočtům, zatímco třeba polévky si do pitného režimu počítat můžete, džusy nebo alkohol ne, působí totiž močopudně.

Najdou se přitom i lidé, kteří nevypijí prakticky nic - zvykli si na to, ale to, že nepociťují žízeň, neznamená, že jejich tělu tekutiny nechybí. Obecně platí, že když už je někdo žíznivý, je dehydratovaný - čas od času se to může stát každému, ale pravidlo by to být nemělo.

Zrádné je i to, že někdy si žízeň špatně vyložíme a místo, abychom sáhli po pití, snažíme se ji zajíst.

„Nejlepší je pít vodu v průběhu celého dne, nečekat, až budete mít žízeň,“ říká nutriční terapeutka Věra Boháčová. Dospělý člověk by podle ní měl denně vypít alespoň 35 ml tekutin na kilo tělesné hmotnosti a den. Vážíte sedmdesát kilo? Pak byste si měli dopřát dva a půl litru tekutin. Pokud je horko nebo se hodně hýbete, tak více. Nejlepší je voda nebo slabá minerálka, případně ovocný čaj nebo zeleninové šťávy.

Čtěte také: „Všelék“, který doporučuje řada influencerů. Opravdu má voda s citronem tak zázračné účinky?

Příznakem dehydratace jsou i bolesti hlavy. Děje se tak proto, že když se tělu nedostává tekutin, objem krve klesá a do mozku tak proudí menší množství. Pořádné napití se může zabrat lépe než prášek, ale pokud už je bolest příliš rozjetá, nemusí to stačit.

Nedostatek tekutin se může projevit i na našem vzhledu, například suchými rty, na které rozhodně nestačí namazat si je balzámem. Navíc klesá produkce slin, což může vést kromě pocitu sucha také k pachuti nebo zápachu z úst.

Odnáší to také pokožka, konkrétně její pružnost. Zanedbávání pitného režimu může rovněž urychlit  její stárnutí. I když flákáte příjem tekutin jen někdy, i kvůli tomu může pleť vypadat starší a zašedlá, může být rovněž na dotek drsná a napjatá, případně může šupinatět a loupat se, hlavně na čele, nosu a  tvářích. Dehydratace navíc zvýrazňuje drobné vrásky, zejména kolem očí a úst. Pleť je také citlivější a může špatně snášet kosmetiku.

Můžete zkusit, jak jste na tom. Pokud povytáhnete kůži na předloktí a ona se okamžitě nenarovná, možná máte tu čest s nedostatkem tekutin.

Málo vody, málo energie

Běžným důsledkem dehydratace je také únava kvůli tomu, že pro tělo je v takové situaci i běžné fungování náročnější. Lidé si vyčerpání běžně vysvětlují například přílišným množstvím práce nebo tím, že se špatně vyspali, přitom by možná stačilo, kdyby se pořádně napili.

Přečtěte si také: Jak správně zapíjet léky? Škodí čaj i džusy. Pozor na množství vody, vše ovlivňuje účinnost

Vážnější nedostatek tekutin se může projevit problémy, jako je zrychlená srdeční frekvence a těžší dýchání, způsobené tím, že se tělo pokouší vykompenzovat snížený objem krve. Mezi další příznaky takového stavu patří i zmatenost a podráždění, které pramení z nedostatku vody v mozku. Případně může člověk omdlít. Řešením naštěstí většinou je dostatečné napití se, chce to ale klidový režim, aby se člověk vzpamatoval.

Dobrým ukazatelem toho, zda pijete dost tekutin, je také barva moči - neměla by být tmavá, ale zlatožlutá. Moč skoro bezbarvá může naopak znamenat, že pijete příliš. Pokud posilujete, běháte nebo jezdíte na kole a potíte se při tom, měli byste vypít každých dvacet minut sklenku vody. Dostatečně napít byste se měli i po tréninku.

Do denního příjmu tekutin se kromě vody a minerálek počítá i čaj, káva, polévky z vývarů, částečně i ty krémové. Počítá se i mléko a káva, ale ta už má mírně diuretický účinek. To znamená, že odvodňuje, někteří jedinci jsou na to citlivější a káva na ně působí silně močopudně, pak je potřeba tekutiny doplňovat o to víc.

Zrádné jsou stoprocentní ovocné džusy, protože kvůli obsahu cukru přispívají k tomu, že buňky v těle vylučují vodu. Lepší je dávat si je ředěné nebo k nim pít i vodu. A vyloženě k dehydrataci vedou alkoholické nápoje.

Pitný režim je důležitý, voda nestačí. Jak je to s alkoholem a od čeho lékař odrazuje?

Nedostatečný příjem tekutin může přispět i k rozvoji potíží s ledvinami, o kterých přitom lidé dlouho nemusí mít tušení. Zatímco například ledvinové kameny a ledvinová kolika bolí, mnoho dalších problémů se takto neprojevuje.

„Prevence určitě existuje, pokud se tedy nebavíme o geneticky způsobeném onemocnění. Nemůžeme se na ledviny dívat jako na jediný, samostatný orgán. Je to součást našeho organismu a musíme se starat o sebe jako o celek: dodržovat správnou životosprávu, racionálně se stravovat, dodržovat racionální pitný režim, mít pohybovou aktivitu. Zdraví k nám nepřijde zadarmo, musíme pro něj něco udělat. Jak se doma staráme o spotřebiče, o auto, tak se musíme starat i sami o sebe,“ říká  primářka oddělení nefrologie a dialýzy ve Vsetínské nemocnici Petra Čechová.

Zdroj: Metro, Mayo Clinic, Healthline

Sdílejte článek
Štítky zdraví hrnek voda Velká Británie pití dehydratace nápoj tekutina hydratace nemoci a zdravotní potíže životní styl a volný čas

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2025

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.