Chcete cvičit, ale nesnášíte fitko? Nebojte se být divní!
Chcete se dostat do formy. Začali jste zdravěji jíst, víc přemýšlíte o tom, kolik toho přes den nasedíte, v supermarketech saháte po dietnějších variantách potravin. Má to ale jeden háček – nesnášíte fitness centra. A vůbec – nesnášíte to, že abyste se mohli hýbat, musíte někam dojít. Háček lze ale jednoduše odstranit: cvičte tam, kde právě jste, ať už je to kdekoliv.
Začněte vnímat celý okolní svět jako hřiště, na kterém se můžete vyřádit. Inspirujte se těmito tipy a vneste do svého života víc přirozeného pohybu i spontánnosti:
1. Buďte divní
Základním předpokladem pro cvičení kdekoliv jinde než v tělocvičně je ochota unést zkoumavé pohledy kolemjdoucích i dočasný pocit jakési nepatřičnosti. Ze statistického hlediska budete opravdu vy ti divní, protože normální je přece prosedět celý den na pohovce u televize nebo u počítače. Normální přece je na dětském hřišti sedět a zírat do telefonu. Normální přece je si v autobuse (v tramvaji, v čekárně u lékaře, na poště, v bance) sednout. Dnes je normální sedět, hledět do displaye, stěžovat si na bolest zad, měknout a tloustnout. Pořád chcete být „normální“?
2. Hledejte paralely
To, co najdete ve fitku, najdete i kolem sebe. Vyhledávejte přirozené možnosti pro pohyb – vyšlápněte si schody, kdykoliv je to jen možné, doběhněte autobus, i když ho nepotřebujete stihnout, vyneste do bytu ve čtvrtém patře těžký nákup (i když by vám ho firma doručila až do bytu), při vytírání podlahy vědomě aktivujte břišní svaly. Pověste se na hrazdu na hřišti, klidně i v pracovní košili, při čekání na autobus si žonglujte s tenisáky – možností je nespočet, stačí zapojit fantazii. Zvedat těžké předměty a běhat můžete i zadarmo a bez trenéra.
3. Vnímejte odstíny šedi
Hýbat bychom se měli téměř neustále, kdykoliv a kdekoliv. Nejen ve značkovém oblečení v místech pro to určených a od 18.00 do 19.00. Pro takový pohyb je naše tělo zkonstruováno. Lovci si taky na lov mamutů nenavlékali funkční oblečení a neměřili si počet zdolaných kilometrů ani délku hodu oštěpem. Zkuste být víc jako děti, hrajte si, skákejte přes kameny, balancujte na zábradlí, bavte se.
4. Vymýšlejte
Když někde uvidíte nějaký zajímavý pohyb nebo cvik, vyzkoušejte ho. Experimentujte se svým tělem a běžnými činnostmi – při vaření či žehlení se postavte na jednu nohu a balancujte. Nebo stůjte na špičkách. Nebo v podřepu. Dřepněte si při čištění zubů nebo při psaní mailů. Během telefonování opřete nohu o stůl a protahujte se, udělejte si pár kliků o kuchyňskou linku. V autobuse, vlaku, metru či tramvaji zkoušejte udržet rovnováhu. Chytněte se madel a trochu se přitáhněte. Hýbejte rameny, protahujte se jako kočka, aktivujte páteř, zkoušejte postupně zatínat různé svalové skupiny. Při úklidu věcí z podlahy si pro každou dřepněte zvlášť, vědomě, s rovnými zády. Drobné předměty zvedejte pomocí chodidel.
Díky vyhledávání možností pohybu během dne spálíme mnohem víc kalorií než hodinovou lekcí jednou za týden. Nicméně, pokud rádi chodíte cvičit na místa k tomu určená, dělejte to – i to má svůj význam!
Zdroj: Fithall.cz
Fithall 1 Zdroj: archiv