Pippa Middleton o kraniální osteopatii: Fascinuje mě, jak mého syna tato metoda uklidňuje
Pippa Middleton o kraniální osteopatii: Fascinuje mě, jak mého syna tato metoda uklidňuje Zdroj: profimedia.cz
Pippa Middleton, mladší sestra vévodkyně z Cambridge a manželky prince Williama Kate, se nechala inspirovat ostatními maminkami a rozhodla se, že se svým téměř ročním synem Arthurem vyzkouší alternativní léčebnou metodu – kraniální osteopatii. Přestože pro potvrzení účinnosti této metody neexistují zatím dostatečné vědecké důkazy, Pippa je s výsledky velmi spokojená.
„Brzy poté, co se Arthur loni narodil, jsem slyšela pár maminek mluvit o tom, že navštěvují kraniální osteopatku,“ svěřila se Pippa v časopisu Waitrose Weekend. „Je to populární alternativní metoda pro novorozence, zejména pro ty, kteří absolvovali těžký porod, bývají rozrušení nebo mají problémy se spánkem,“ dodala. „Tato metoda má léčit, uvolňovat napětí, zlepšovat spánek, trávení i držení těla. To vše pomocí jemné manipulace s hlavou a tělem.“
I když zatím chybějí vědecké důkazy o účinnosti této metody, Pippa se rozhodla ji vyzkoušet, když bylo synovi Arthurovi sedm měsíců. A tvrdí, že výsledky byly vidět okamžitě. „Byla jsem fascinovaná tím, jak ho to uklidňovalo, ale i jakou jsem díky tomu dostala zpětnou vazbu. Osteopatka si totiž všimla, že jedna strana Arthurova krku je pevnější než ta druhá, což vysvětlovalo, proč stále chtěl spát jen na jedné straně. A taky hned viděla, že měl silnější ručičky než nožičky, takže mi poradila cvičení, které mu pomůže a dá to do pořádku.“
Co je kraniální osteopatie?
Přes veškerou chválu, kterou mladší sestra vévodkyně Kate na tuto metodu pěje, stále tu je otázka, co to vlastně kraniální osteopatie je a zda může být opravdu prospěšná nejen pro miminka, ale třeba i pro větší děti, nebo dokonce dospělé lidi.
Kraniální osteopatie je velmi jemná, neinvazivní manipulační technika vhodná pro všechny věkové kategorie. Dochází při ní díky jemnému pohybu lebečních kostí ke zmírnění nahromděného tlaku vzniklého různými traumaty a uvolnění proudění mozkomíšního moku. Klíčovým prvkem je dotyk, kdy osteopat vyvíjí jemný tlak na hlavu a šíji. Je třeba zdůraznit, že dotyk má být opravdu jemný a lehký. Pro představu, váha takového dotyku by se měla pohybovat okolo 5 gramů, což odpovídá váze desetikoruny.
Tato metoda se vyvinula z klasické osteopatie, která vznikla koncem 19. století a zaměřuje se na svaly, kosti, klouby a páteř. Vychází z faktu, že vše v těle spolu souvisí a že tělo obsahuje vše, co potřebuje k uzdravení, pokud je správně stimulováno. Osteopaté proto využívají techniky, které uvolňují napětí ve svalech, kloubech a nervech a podporují hojení. Kraniální osteopatie využívá stejné principy a aplikuje je v oblasti lebky, která obsahuje celkem 29 kostí. Při mírné manipulaci s kostmi v lebce, uchu a čelisti lze změnit nebo mírně omezit pohyb mozkomíšního moku, což může mít na pacienta relaxační účinek.
Terapie probíhá tak, že osteopat různě přikládá ruce na hlavu pacienta, který leží a pro něhož je terapie velmi uklidňující a uvolňující.
Bohužel zatím existuje jen velmi málo přesvědčivých vědeckých důkazů o tom, že je kraniální terapie účinná. Zároveň ale také neexistují vědecké důkazy, které by blahodárné účinky této metody vyvracely, a využívá ji řada lékařů i pacientů. Přesto je třeba dodat, že by neměla nahrazovat konvenční léčebné metody, ale je určitě vhodné používat ji jako doplněk ke klasické léčbě.
Aktivní po mamince
Zdá se, že Arthur jde ve šlépějích své maminky, která byla vždy velká sportovkyně a aktivní zůstala i v době těhotenství. „Když je teď Arthurovi 11 měsíců a je pohyblivější, snažím se s ním dělat různé aktivity a potřebovala jsem najít něco víc než jen procházky v parku s kočárkem. Zachránila mě naše místní dětská posilovna, což je velký prostor plný zábavy, měkkých předmětů, koulí, houpaček, mini trampolín a dalších předmětů, které stimulují a rozvíjejí kojence a batolata," svěřila se Pippa. Malý Arthur prý v tomto bezpečném prostředí spálí spoustu energie, naučí se řadě nových dovedností a je na něm vidět, že s každou další návštěvou je sebevědomější.
Autor: Jana Poláčková