Diety a hubnutí

22. srpna 2017 10:00

Martina Čerňanská

Sladké a tučné: Proč milujeme sladkosti a nezvládáme jim odolávat?

Vezmu si jenom kousíček čokolády…mihne se vám hlavou a chuť na lahůdku je tak velká, že vás vyžene z postele. Za chvíli vedle vás leží prázdný obal. Cítíte se provinile. Zase. Proč nám tohle, sakra, tělo dělá?

Z mnoha důvodů. Vědci si ještě nejsou jistí, který z faktorů je ten hlavní, ale sladké a tučné nás přitahuje, a především uspokojuje, již od úsvitu lidstva.

V zajetí hormonů

Britský psycholog Leigh Gibson razí teorii, že chuť na tučná jídla jsou v člověku naprogramována už od pravěku. Když pravěký předek ulovil něco k snědku, v mozku se mu začala uvolňovat chemická látka dopamin, díky které si zapamatoval danou situaci a také pocit štěstí a radosti ze získané potravy. Pak tu máme další hormon ghrelin a produkuje ho sliznice ve střevech a žaludku. Ghrelin je přímo zodpovědný za pocit hladu a v našem mozku vyvolává touhu po jídle.

Dítě v nás

První sladká chuť, se kterou se každý člověk setká a zafixuje si ji, je sladká příchuť mateřského mléka. Kojenec přisátý k prsu je tak spokojený a klidný, a přesně to samé dítě dřímá v každém z nás po celý život. Nějaký problém? Stres? Dortíček nebo tabulka čokolády nás ukonejší. Při konzumaci sladkého se aktivují centra odměny v mozku a způsobují, že se cítíme, alespoň na chvíli, lépe a v bezpečí před zlým světem. Pokud nás rodiče v dětství navíc odměňovali sladkým, máme na problém zaděláno.

Vsaďte na normální jídlo

Jak se tomu ale vyhnout? Jak se nepřejídat, neuždibovat, neuklidňovat se sladkostmi? Mozek je v tomhle směru škodolibý prevít a jediné co pomůže je silná vůle a dobře vyvážený jídelníček. Nejprve zapátrejte a přiznejte si, proč a kdy se přejídáte sladkým nebo brambůrky. Je to psychické nebo vám hopsá hladina krevního cukru jak na trampolíně? V prvním případě vám může pomoci přesné pojmenování problému a přesměrování vašich tužeb. Místo čokolády se odměňte něčím jiným (a to nemyslíme cigaretu!). Ve druhém případě špatně jíte a je důležité to napravit. Pak se chutí zbavíte relativně snadno. Vláknina a kvalitní bílkoviny jsou vaši spojenci! Důležitou roli v našich chutích hrají totiž střeva. Když střevní bakterie zpracovávají hodně vlákniny, vylučují látku, která do mozku pošle signál o tom, že jsme sytí a spokojení. Pokud ovšem přece jen toužíte po něčem sladkém, vyzkoušejte třeba zdravé muffiny, bez cukru a lepku, jejichž recepty najdete přímo zde!

Přečtěte si i další články z oblasti zdraví a hubnutí:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 31. 5. 2023

Autority, které vás dosud provázely, vás mohou konfrontovat. Nastala hodina, kdy můžete odložit své obavy a vydat se po své cestě. To je nepochybně velmi pozitivní stav. Znamená to, že dospíváte, Berani. Kromě toho vám nic nebrání v tom, abyste čas od času požádali o pomoc, pokud ji budete potřebovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.