Diety a hubnutí

22. srpna 2017 10:00

Martina Čerňanská

Sladké a tučné: Proč milujeme sladkosti a nezvládáme jim odolávat?

Vezmu si jenom kousíček čokolády…mihne se vám hlavou a chuť na lahůdku je tak velká, že vás vyžene z postele. Za chvíli vedle vás leží prázdný obal. Cítíte se provinile. Zase. Proč nám tohle, sakra, tělo dělá?

Z mnoha důvodů. Vědci si ještě nejsou jistí, který z faktorů je ten hlavní, ale sladké a tučné nás přitahuje, a především uspokojuje, již od úsvitu lidstva.

V zajetí hormonů

Britský psycholog Leigh Gibson razí teorii, že chuť na tučná jídla jsou v člověku naprogramována už od pravěku. Když pravěký předek ulovil něco k snědku, v mozku se mu začala uvolňovat chemická látka dopamin, díky které si zapamatoval danou situaci a také pocit štěstí a radosti ze získané potravy. Pak tu máme další hormon ghrelin a produkuje ho sliznice ve střevech a žaludku. Ghrelin je přímo zodpovědný za pocit hladu a v našem mozku vyvolává touhu po jídle.

Dítě v nás

První sladká chuť, se kterou se každý člověk setká a zafixuje si ji, je sladká příchuť mateřského mléka. Kojenec přisátý k prsu je tak spokojený a klidný, a přesně to samé dítě dřímá v každém z nás po celý život. Nějaký problém? Stres? Dortíček nebo tabulka čokolády nás ukonejší. Při konzumaci sladkého se aktivují centra odměny v mozku a způsobují, že se cítíme, alespoň na chvíli, lépe a v bezpečí před zlým světem. Pokud nás rodiče v dětství navíc odměňovali sladkým, máme na problém zaděláno.

Vsaďte na normální jídlo

Jak se tomu ale vyhnout? Jak se nepřejídat, neuždibovat, neuklidňovat se sladkostmi? Mozek je v tomhle směru škodolibý prevít a jediné co pomůže je silná vůle a dobře vyvážený jídelníček. Nejprve zapátrejte a přiznejte si, proč a kdy se přejídáte sladkým nebo brambůrky. Je to psychické nebo vám hopsá hladina krevního cukru jak na trampolíně? V prvním případě vám může pomoci přesné pojmenování problému a přesměrování vašich tužeb. Místo čokolády se odměňte něčím jiným (a to nemyslíme cigaretu!). Ve druhém případě špatně jíte a je důležité to napravit. Pak se chutí zbavíte relativně snadno. Vláknina a kvalitní bílkoviny jsou vaši spojenci! Důležitou roli v našich chutích hrají totiž střeva. Když střevní bakterie zpracovávají hodně vlákniny, vylučují látku, která do mozku pošle signál o tom, že jsme sytí a spokojení. Pokud ovšem přece jen toužíte po něčem sladkém, vyzkoušejte třeba zdravé muffiny, bez cukru a lepku, jejichž recepty najdete přímo zde!

Přečtěte si i další články z oblasti zdraví a hubnutí:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.