10 tipů, jak přes Vánoce zdravě přibrat

Celý rok čelíme vyčerpávajícímu stresu a útokům neustálých požadavků okolí, honíme se, nestíháme, kolikrát nemáme čas ani na pořádné jídlo, natožpak smysluplnou pohybovou aktivitu. Využijte konec prosince k tomu, abyste zdravě nabrali sílu a nějakou tu tělesnou hmotu tak, abyste upevnili svoje zdraví a měli  z čeho čerpat následující období.

1. Realistický náhled

Podívejte se do zrcadla a zhodnoťte, co vidíte. Potřebujete přibrat? Vidíte vystupující žebra a pánevní kosti? Vypadají vaše stehna sexy a fit, nebo jsou nohy jako dvě hůlčičky? Spočítejte si BMI a pokud je hodnota nižší než 18 - 19 bodů, vrhněte se na zdravé přibírání.

2. Energetická bilance

Pro nárůst hmotnosti je nezbytně nutné splnit podmínku pozitivní energetické bilance, což znamená, že přijmete víc kalorií, než kolik jich spálíte. Na pomoc si vezměte některou z mobilních aplikací a příjem a výdej si chvilku počítejte, ať máte představu, jak na tom jste. Kuchyňskou váhu máte tak jako tak vytaženou kvůli pečení cukroví, tak ji využijte i pro dočasné vážení vlastních porcí.

3. Sacharidy

Sacharidy jsou energie a tu pro budování hmoty potřebujeme. Klidně si přes svátky smlsněte na cukroví, ale čerpejte je hlavně ze zdrojů, jako je rýže, brambory, těstoviny, celozrnné pečivo či vločky. Uvařte si kroupového kubu, dejte si luštěniny a chutě na sladké uspokojujte čerstvým i sušeným ovocem.

4. Proteiny

Ať hubneme, nabíráme nebo udržujeme stabilní hmotnost, bílkoviny hrají hlavní roli. Na Vánoce se nebraňte rybám, kterých je touto dobou bohatá nabídka, dál vsaďte na kuřecí, krůtí, libové vepřové i hovězí maso. Zařaďte na denní menu vejce, tvaroh, skyr, cottage i luštěniny.

5. Tuky

Dopřejte si hojnost a trochu se plácněte přes kapsu - zdravé tuky načerpáte z lososa, avokáda, ořechů, ořechových másel a semínek. Na svátky vyzkoušejte třeba některé z ořechových másel s příchutí skořice či perníčků.

6. Pitný režim

Bez vody v našem těle nefunguje nic tak, jak by mělo. Během hodování ale nemusíte být jen o vodě - zpestřete si pitný režim nealkoholickým ovocným pivem, ciderem, trochou svařeného nebo červeného vína.

7. Odpočinek

Dívejte se na pohádky, spěte, lenošte, válejte se. Získáte tak čas na regeneraci a obnovu sil. Lenošte bez výčitek a dejte pozor na to, abyste nelenošili jen tělem, ale také „hlavou“. Ležet na pohovce u pohádky s cukrovím a myšlenkami na špinavé nádobí ve dřezu není pořádný odpočinek!

8. Silový trénink

Chcete přibrat „hezky“, to znamená ne jen do tukových zásob. Aby svaly rostly a sílily, je naprosto nezbytný silový trénink. Vyrazte proto do posilovny, na vedenou skupinovou lekci, na venkovní workoutové hřiště nebo si zacvičte doma.

9. Jóga

Zklidněte vystresované tělo a rozbouřenou mysl na lekci jógy. Propojení pozic s dechem vás spojí se sebou samými, myšlenky nebudou tak neposlušné a tělo začne fungovat lépe.

10. Dietní mozek

Abyste mohli přibírat a těžit z toho, je nutné vypnout dietní uvažování. Zamyslete se nad tím, co vám příliš hubená postava dává a co vám bere. Neustále si připomínejte benefity, plynoucí z vyšší hmotnosti - přitažlivější křivky, zdravější tělo, fungující hormony, více energie, pevnější nehty i vlasy, zářivější pleť nebo chuť se hýbat.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.