Kocovina a hubnutí: Jak jíst a pít po alkoholovém večírku a nepřibrat?

Kocovinou splácíme daň za prohýřenou noc. A kdyby jen to – čím jsme starší, tím dřív si svou daň začne vybírat i pár nevinných skleniček alkoholu. Platíme bolestí hlavy, žízní, slabostí a nevolností. Platit ale můžeme také narušením stravovacího režimu, ke kterému nás kocovina někdy donutí. Takový alkoholový večírek a následná léčba mastným a tučným jídlem dokáže rozhodit naše plány na hubnutí na několik dní – a to už se na hmotnosti projeví.

Pokud někdo kvůli stravování se další den po kocovině nabírá, měl by se vážně zamyslet nad svým problémem s alkoholem – večírek s následnou kocovinou jednou za půl roku by neměl být problém jak z hlediska konzumace alkoholu, tak z hlediska redukce hmotnosti. Pokud se ale excesy objevují tak často, že dokonce progres ve snižování hmotnosti narušují, bylo by vhodné primárně řešit problém s pitím alkoholu!

Jestli si občas alkohol dopřejete a kocovina se bez varování dostaví, nenechte si zničit pokrok v hubnutí. Držte se ve stravování těchto pravidel:

Mikronutrienty

Pití alkoholu je provázené odčerpáváním vitamínů a minerálních látek z těla. V první řadě by proto bylo vhodné zařadit na „vyprošťovací“ jídelníček potraviny bohaté právě na tyto mikronutrienty. Ideální je čerstvá zelenina i ovoce, v nichž najdete vitamíny i minerály, ale také vlákninu a nezbytnou vodu. Zaměřte se na potraviny obsahující hlavně vitamín C (většina ovoce a zeleniny) a vitamíny skupiny B (maso, sýry, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy).

Hydratace

Pro kocovinu je typická dehydratace organismu. Proto se doporučuje pít vodu souběžně s pitím alkoholu. Den poté to platí dvojnásob. Lijte do sebe litry vody, ideálně obohacené o vitamíny a minerály – prakticky to znamená hodit si do vody multiminerální či multivitamínový „šumák“ nebo si do ní vymačkat citron a dosladit ji medem. Kávu si klidně dejte, některé zdroje sice tvrdí, že dehydrataci podporuje, ale spousta novějších výzkumů naznačuje spíš opak. Rovnou zapomeňte na sladkou kolu a limonády, jimi do sebe dostanete spoustu zbytečných kalorií.

Cukr

Potraviny obsahující cukr by měly pomáhat proti nevolnosti. Najdete je v cukrovinkách i sladkém pečivu, nicméně pokud si hlídáte hmotnost, hledejte jejich zdroj spíš v ovoci, popřípadě mléčných výrobcích. Naprosto ideální je z tohoto hlediska vodní meloun, který dodá vitamíny, minerály, vodu, vlákninu i cukr a navíc má nízkou energetickou hodnotu.

Tučná jídla

Po alkoholu bývá chuť na tučná jídla. Tučná ale nemusí znamenat nezdravá! Dopřejte si avokádo, steak z lososa, vejce, ořechy či ořechová másla. Jistotu, že nepřiberete budete mít vždy, když udržíte kalorickou bilanci v rovnováze, ať už jíte cokoliv! I když si po kocovině zajdete na hamburger s hranolky, a je to jen jednou za čas, věřte tomu, že to vaše pokroky nijak zásadně neohrozí.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 6. 2023

Dnes se můžete cítit trochu pod psa kvůli fyzickému a emocionálnímu stresu v posledních dnech. Pokud můžete, uklidněte se. Tento den není vhodný k tomu, abyste byli příliš zaneprázdněni nebo se pouštěli do nových projektů. Berani, špatná komunikace by mohla způsobit jedno nebo dvě rozčilení, a tak se snažte zachovat chladnou hlavu. Nedělejte z komára velblouda. Nepřijde nic, co by se nedalo zvládnout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.