Nejúčinnější hubnutí v roce 2020? Fyzioterapie navrhne cviky na míru
Nárazové hubnutí a diety nemají smysl, to se ukazuje už dlouho. Nesprávným cvičením si můžete způsobit víc zdravotních problémů, které vás v hubnutí nakonec ještě zbrzdí. Fyzioterapie už dávno není jen rehabilitace. Dokáže pracovat přesně se svaly tak, aby hubnutí a formování postavy mělo ty nejlepší účinky.
Leden je měsícem diet a předsevzetí, která se často točí okolo tématu hubnutí. Hubnutí z módy nevyjde a rozhodně to není téma, které by trápilo pouze ženy. V Česku je podle odborníků obézní čtvrtina žen a téměř stejný počet mužů. Další čtvrtina populace trpí nadváhou. Na začátku 90. let minulého století přitom byla čísla poloviční. S obezitou se dnes potýká také čím dál víc českých dětí. „Jedná se přibližně o 32 000 dětských pacientů, kteří mají zdravotní potíže v souvislosti s váhou,“ říká Iva Bílková.
Přesné formování těla pomocí fyzioterapie
Obezita není jen estetický problém, znamená enormní riziko vzniku a rozvoje závažných somatických nemocí, jako je vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, diabetes nebo dna. S obezitou přicházejí také psychické potíže, lidé mají nízké sebevědomí, deprese, úzkosti, což ovlivňuje také jejich partnerský život. Rozhodnutí zhubnout většinou bortí zažité stereotypy špatného životního stylu, které se ztěžka opouštějí.
Výhodou může být nechat se vést odborníkem, který ví přesně, jaké svaly zapojit, aby byly například vaše cviky na břicho nejúčinnější. Navíc vám ukáže stereotypní cviky, které vás naučí trenér, ale ve výsledku můžete posilovat svaly špatně. Veškerá (a hlavně) upocená snaha tak může vyjít vniveč.
„Fyzioterapeut dokáže po komplexním kineziologickém vyšetření pacientovi navrhnout cviky na míru a doporučit další procedury, které podpoří hubnutí, formování a detoxikaci těla. Pokud člověk nikdy necvičil, na úplném začátku by se měl zaměřit na cviky pro vybudování pevného a funkčního jádra – aktivovat stabilizátory pánve, hluboké svaly břišní, dolní fixátory lopatek, pánevní dno, krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře. Cílem je koordinovaná svalová souhra a odstranění svalových dysbalancí. Vzniká správná koordinace prováděných pohybů a dochází ke správnému sílení svalů. Při pravidelném fyziocvičení se formují kosti, kloubní plochy a velikosti a tvary svalového bříška, respektive se zvyšuje množství tzv. motorických jednotek, které jsou jakousi továrnou pro spalování energie,“ popsala Iva Bílková pozitiva intenzivního cvičení pod dohledem fyzioterapeuta.
Fyzioterapií proti ceululitidě
Rozsah fyzioterapeutických služeb je mnohem širší, než je obecně známá rehabilitace. Zahrnuje lymfodrenáže na snížení otoku či proti celulitidě, terapie s aplikací rázové vlny pro uvolnění svalů a léčbu bolesti i bolestivých kloubních onemocnění, prvky estetické medicíny i relaxační procedury. „Fyzioterapie je výborná pro zdraví i krásu. Může fungovat jako prevence proti projevům stárnutí, pomáhá zhubnout i posílit. Poskytuje návod na zdravé cvičení i účinně zbavuje bolesti. Dárkové poukazy jsou vhodným dárkem na poslední chvíli, například výhodné balíčky pro léčbu seniorů na hojení chronických či akutních ran, protibolestivý balíček, voucher pro ženy se zkrášlovacími procedurami i poukaz na fyzioterapii pro celou rodinu. Další možností je obdarovanému předplatit kartu na fyzioterapii. Oblíbeným dárkem jsou také poukazy na fyzioterapii miminek a dětí, manuální a přístrojovou lymfodrenáž pro zlepšení imunity či pro aktivní sportovce kurz tapingu,“ uvedl Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky.