Pro počtáře: Kolik přijmout kalorií za den?
Pro počtáře: Kolik přijmout kalorií za den?
Snižování hmotnosti je komplexní proces, při kterém hraje roli každá maličkost. Záleží na tom, jaké druhy potravin jíte, jaké makroživiny tyto potraviny obsahují, zda mají dostatek vitamínů a minerálů, jakým způsobem svoje jídlo připravujete, kdy ho jíte, s kým ho jíte, jak rychle ho konzumujete, kolik tekutin za den vypijete a v jaké podobě. Dál záleží na tom, jestli cvičíte, jak cvičíte a kdy cvičíte, v jaké frekvenci a intenzitě, zda je toto cvičení aerobního nebo silového charakteru a v neposlední řadě se do hry míchá také genetika, hormony, odpočinek i míra stresu.
Často se v časopisech, v moudrých knihách i na internetu můžete dočíst, co máte jíst, kdy to máte jíst a jak si jídlo upravit a tato doporučení bývají také opatřena gramážemi jednotlivých ingrediencí. Na konci receptů či jídelníčků najdete také kalorické hodnoty a poměr jednotlivých živin v daném pokrmu. Zkusíte se tedy podle návodu stravovat, ale zanedlouho zjistíte, že máte hlad, nebo že je na vás jídla naopak moc a stále nehubnete a nehubnete.
Problém redukčních režimů bývá mnohdy v kvantitě potravin, které do sebe vpravujete. Je totiž úplně jedno, že je ovoce zdravé a „dietní“. Když ho sníte moc, dostanete do sebe spoustu cukru a z hlediska hubnutí je cukr zkrátka jen cukrem s obsahem 4 kcal v jednom gramu a nezáleží na tom, odkud pochází (samozřejmě je ale lepší cukr z ovoce než z koblihy!).
Zjistěte, kolik jídla můžete za den sníst, abyste neměli hlad, ale přitom hubli
Nejsnadněji si spočítáte své konkrétní hodnoty pomocí některé z kalkulaček na internetu (kalorických tabulek), ale můžete se inspirovat také tímto příkladem:
Vezmeme si ženu, která váží 70 kg a měří 185 cm. Má sedavé zaměstnání a času na cvičení velice málo. Když bude cvičit, hubnutí půjde samozřejmě rychleji, ale také bude zdravější a ztracená váha se pak nebude chtít tak rychle vrátit.
Na 1 kilogram fyzické hmotnosti by měla tato dáma přijmout asi 3,5 gramů sacharidů (240 gramů celkem), 0,9 gramů tuku (64 gramů celkem) a asi 1,5 gramů proteinů (97 gramů celkem). Takové rozložení živin odpovídá doporučenému poměru 50 % sacharidů, 30 % tuků a 20 % proteinů.
S tímto energetickým příjmem (1930 kcal) si teoreticky udrží svou stávající hmotnost, aniž by hubla nebo naopak přibírala. Pokud je zvyklá jíst méně, musí přidávat jídlo postupně, protože zpomalený metabolismus má tendenci všechno „navíc“ ukládat.
Jak ale taková žena zjistí, kolik čeho má vlastně jíst? Jednoduše si to také spočítá. Zpočátku musí každé svoje jídlo vážit, aby zjistila, kolik toho ve skutečnosti sní. Pak si vyhledá obsah jednotlivých živin v daném jídle a tímto způsobem zvládne celý týden.
Aby taková žena zdravě hubla, ubere z příjmu každé živiny asi 10–15 %. Až v okamžiku, kdy zjistí, že se váha nehýbe (třeba po měsíci), může ubrat víc. Nikdy ale neubíráme moc jídla najednou – zbytečně bychom svůj organismus vyplašili a on by naopak začal energii schraňovat!
I když je s pátráním po tom, kolik toho můžeme sníst, velká práce, určitě stojí za to. Zkuste si aspoň jeden den vážit a počítat, kolik toho sníte, a možná zjistíte, že jíte příliš nebo naopak moc málo.
Zdroj: Fithall.cz