Životní styl

6. prosince 2023 06:00

Marie Makovská

Jak dětem dávkovat sladkosti, aby byl doma klid? Řešte to s nimi, ne za ně

ON TOPIC: Petr Havlíček odpovídá na časté otázky o výživě dětí

Máte doma milovníka sladkého, který si vždy s chutí dá tyčinku nebo bonbon, ale obyčejný oběd sní jen stěží? Pak možná znáte i nepříjemné scény a vztekání se u regálů v obchodech nebo domácí „dusno“, když se snažíte prosadit, že sladkého už bylo dost. Jestli vám došly nápady a jste z toho už unavení, začněte na novém plánu pracovat znovu a tentokrát i s dětmi. Zapojit do něj můžete i ty nejmenší.

Málokterý dospělý by si chtěl nechat diktovat, co a kdy si může dát k jídlu. I když někdy tušíme, že ta tabulka čokolády snědená na posezení byla už moc, zkrátka jsme ji v danou chvíli „potřebovali“. Asi se ale shodneme na tom, že dětem, alespoň do určitého věku, je potřeba příjem sladkostí a dalších pochutin regulovat.

Kolik sladkého dětem povolit?

Z hlediska zdraví není možné sladkosti, slané smažené chipsy a další „dobroty“ dětem doporučit v žádném množství. Na druhou stranu už možná z vlastní zkušenosti víte, že ani striktní zakazování k ničemu nevede a není dobrým řešením. Děti si k nim cestu stejně najdou, na návštěvě, ve škole nebo venku s kamarády, a vy jste za zlého rodiče, který nic nedovolí.

Cílem je tedy nastavit hranice tak, aby byly v pohodě pro vás i děti. Pokud už jste došli do fáze, kdy děti nechtějí jíst téměř nic jiného než sušenky a další pochutiny, bude to ze začátku náročnější cesta, ale i tak to můžete zvládnout. Společně.

Neřešte příděl za ně, ale s nimi

Když se od nás děti nedozvědí pravdivý důvod, proč nechceme, aby jedly sladkosti bez omezení, povede to až ke kradení cukru z cukřenky, možná i peněz, za které si dobroty samy nakoupí, následnému skrývání a nekontrolovanému přejídání.

Co je tedy tím důvodem, proč nechcete, aby vaše děti jedly tolik sladkého? Chcete, aby byly zdravé, měly dostatečnou výživu pro růst a vývoj, neměly problémy se zuby a s hmotností v dospělosti? A co je pro vás konkrétně u vašeho dítěte důležité nastavit – aby nepilo žádné nápoje s cukrem a umělými sladidly či barvivy, nebo aby během dne snědlo méně bonbonů a více běžné stravy? Až si tohle vše stanovíte, můžete váš plán představit dětem a dále o něm spolu diskutovat.

Mohlo by vás zajímat: Jaká zelenina je nejlepší pro každodenní příjem vitaminů? Okurky a rajčata nestačí

Určení množství bude na vás, odrazit se můžete od aktuální situace. Pokud teď vaše dítě sní 4 sladkosti za den, domluvte se třeba na dvou. Můžete taky probrat, jaké to budou. A podle vašeho uvážení klidně můžete nechat na dítěti, aby si samo rozvrhlo, kdy svůj „příděl“ sní a jak si ho rozdělí. Ze začátku ho možná spořádá už ráno a pak bude během dne pokoušet vaši trpělivost a prosit o další, ale když z předem domluveného plánu neustoupíte, brzy to pochopí.

Co vám může pomoci:

  • I malá lež vám může všechno zhatit. Nezakazujte dětem sladké s tím, že je „bude bolet bříško“ (co když nebude? nebo „dej si radši tohle, chutná to stejně a je to zdravější“ (jenže ono nechutná)…
  • Najděte vysvětlení, kterému vaše dítě vzhledem ke svému věku bude rozumět. Starší už porozumí tomu, že se obáváte o jeho zdraví, mladšímu bude potřeba uvést příklady jako: „Oběd je důležitý, díky němu budeš mít dost síly na hraní/sportování. Přál(a) bych si, aby sis dal jídlo, které spolu připravíme. Později si můžeme dát něco sladkého.“ Můžete taky využít oblíbeného sportovce, postavu z filmu nebo zvíře jako vzor. „Spider-Man tohle taky jí, jinak by neměl dost bílkovin a síly…“.
  • Dalším velkým vzorem pro dítě jste vy sami, jeho rodina. Pokud u vás uvidí každý večer balík chipsů u televize, bude se vám špatně vysvětlovat, že tohle pro děti není. Zároveň se nebojte s nimi probrat i vaše slabiny. Klidně jim můžete říct, na co máte nejčastěji chutě vy a jak s tím můžete bojovat společně.
  • Je fajn nedávat sladké jako odměnu, bolestné nebo úplatek. Dítě by mělo stejně jako vy vědět, že sladkosti jsou něco, co jíte jen občas.
  • Když děti odmítají svačinu nebo oběd a touží jen po sladkém, pravděpodobně nemají tak velký hlad. Nebojte se jim nabídnout znovu jídlo, které chcete, aby si daly, a když odmítnou, upozornit je, že tedy nebude nic a další jídlo bude třeba až za 4 hodiny.
  • Velmi pomůže, když budete připraveni i na výjimečné situace. Někdy se děti ocitnou na místě, kde je vyšší přísun sladkostí a pochutin – oslava u kamaráda, víkend u babičky, velikonoční hodování… Předem si řekněte, že je v pořádku, když si s kamarády dá něco sladkého. Můžete se třeba domluvit, že nebude jíst jen sladkosti, ale dá si i nějaké čerstvé ovoce nebo pečivo se sýrem.
  • Ptejte se dětí, co jedly a jak jim to chutnalo, a nehubujte je, když se vám přiznají, že si daly něco sladkého. Naopak podpořte jejich svěřování a domluvte se spolu, jestli by příště třeba pomohlo, kdyby s sebou dostaly něco, co mají rády a vy to zároveň uznáváte za vhodné/zdravé. A pak by tolik sladkostí nesnědly.

Jak ovlivnit, co budou děti jíst mimo domov, například ve škole? Odpovídá výživový specialista Petr Havlíček:

Zdroje: autorský článek (autorka je Ing. v oboru výživa a potraviny)
Další zdroje: vyzivadeti.cz, autorský rozhovor s výživovým specialistou Petrem Havlíčkem


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.