Životní styl

22. listopadu 2024 06:30

Ema Bártová

Zvládnete 40 vteřin? Výdrž ve stoji na jedné noze ukazuje, jak jste na tom s věkem

Vědci se ve svých výzkumech občas zaměřují na nečekané věci. Třeba na to, jak dlouho dokáže člověk stát na jedné noze. Ale legračně to jen zní. Ve skutečnosti totiž výdrž v tomto směru hodně napoví o naší kondici a o tom, zda náhodou nestárneme příliš rychle.

Testování rovnováhy pomocí výdrže na jedné noze může podle výsledků nové studie zveřejněné v odborném časopise PLoS One naznačovat, jak jste na tom s kondicí a biologickým věkem.

Výzkumníci sledovali čtyři desítky lidí starších padesáti let. Zaměřili se na sílu jejich úchopu, pevnost kolen a další ukazatele, včetně testu rovnováhy, který zahrnoval stání na jedné noze po dobu 30 sekund. Právě tento zdánlivě jednoduchý cvik se ukázal pro mnoho účastníků studie jako těžký ve srovnání s jinými pohybovými aktivitami.

Čtěte také: Co člověk stihne za 11 minut denně? Prodloužit si život, uvádí studie. Odbornice přidala rady

A těžký může být i pro o dost mladší jedince, jak ukazují například videa na TikToku a dalších sociálních sítích, kteří zkoušejí oblíbenou výzvu - stoj na jedné a pak na druhé noze vždy po dobu deseti sekund.

Stoj na jedné noze, aniž by se člověk něčeho přidržoval, není úplná brnkačka. Vyžaduje mimo jiné koordinaci mezi svalovou silou a nervovým systémem. Kdo ho zvládá, bývá obvykle celkově obratnější a méně mu hrozí, že někde upadne a ublíží si.

"Studie ukazuje, že je důležité hodnotit nejen bezproblémovou chůzi a sílu, ale také zvládání rovnováhy, protože to dává úplný obraz o tom, jak někdo stárne a jaké jsou jeho schopnosti," komentoval zjištění fyziolog specializovaný na cvičení Matthew Accetta z Hospital for Special Surgery v New Yorku.

Mohlo by vás zajímat: Češi zlenivěli: Sportu se zcela vyhýbá třetina lidí. Často je brzdí i peníze, ukazuje průzkum

Studie je jedním z přibývajících důkazů odhalujících, že schopnost rovnovážného stoje dokáže vypovídat o celkovém zdraví a kondici. Platí to zejména s přibývajícím věkem, ale podle odborníků mají s delším stojem na jedné či druhé noze někdy problém už třicátníci. S věkem navíc ubývá svalová hmota, čili bez pravidelného pohybu na tom budeme s balancem jen hůře a hůře.

Slábnoucí schopnost vybalancovat nějakou pozici zvyšuje riziko pádů, což může vést k vážným úrazům, protože do hry vstupuje i řídnutí kostí neboli osteoporóza. Nejde přitom jen o svaly. Protože při stoji na jedné noze hraje velkou roli i schopnost nervového systému zpracovávat senzorické informace.

Přečtěte si také: Sedm tipů, jak předejít zhoršení zraku: Pomoci může speciální jóga i sluneční brýle

Jinými slovy, špatná rovnováha může dokládat jak to, že na nohách nemáme žádné pořádné svaly, tak může naznačovat možný problém s vnímáním polohy těla nebo nějaké neurologické potíže. Potíže s rovnováhou spojené někdy i se ze závratěmi má až patnáct procent populace, výskyt potíží stoupá se zvyšujícím se věkem.

Můžete samozřejmě namítnout, že na jedné noze jste naposledy potřebovali stát na základní škole a že vás tudíž ústup této schopnosti nijak neomezuje. Jenže to je omyl. Funkční rovnováhu potřebujete každou chvíli, třeba při chůzi nebo když se pro něco natahujete.

Problémy s rovnováhou přitom někdy mají už děti. "Neumějí skoky – ani snožmo, ani na jedné noze. A často mají problém s rovnováhou. Naučit se držet rovnováhu je totiž odmalička moc důležité – nejen pro sportování, ale i pro každodenní pohyb. Proto pravidelně zařazujeme do cvičení balanční prvky – chůzi po lavičce, po kladině i po nezpevněné ploše a u starších také cviky na balanční podložce," vysvětluje lektorka dětského cvičení Kristýna Přibylová.

Kolik byste toho měli zvládnout

Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak může člověk sám zhodnotit, jak je na tom s rovnováhou, je právě stoj na jedné noze. Existuje dokonce doporučení, kolik toho v jakém věku zvládnout:

Do 40 let: 45 sekund s otevřenýma očima, 15 sekund se zavřenýma očima

Ve věku 40 - 49 let: 42 sekund s otevřenýma očima, 13 sekund se zavřenýma očima

Ve věku 50-59 let: 41 sekund s otevřenýma očima, 8 sekund se zavřenýma očima

Ve věku 60-69 let: 32 sekund s otevřenýma očima, 4 sekundy se zavřenýma očima

Ve věku 70-79 let: 22 sekund s otevřenýma očima, 3 sekundy se zavřenýma očima

Neměli byste se při tom opírat rukou třeba o zeď nebo stůl, ale není od věci něco takového mít poblíž, abyste se mohli opřít, kdyby vám balanc zrovna nevyšel. Pokud zjistíte, že na tom nejste moc dobře, můžete stoj na jedné či druhé noze trénovat několikrát denně, třeba při čištění zubů, míchání jídla a podobně. Pomoci může také cvičení, jako je jóga. Zásadní je, abyste posilovali obě strany těla - běžně se totiž stává, že lidé na své dominantní straně vydrží stát na jedné noze mnohem déle než na té druhé. Klidně trénujte více tu slabší polovinu.

Podívejte se, jak být i po padesátce fit podle Hanky Kynychové:

Zdroje: Very Well Health, Science Focus, Czech-Neuro

Sdílejte článek
Štítky zranění zdraví cvičení wellness nervová soustava životní styl a volný čas

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.