Zdraví a nemoci

6. dubna 2024 06:30

Ema Bártová

Játrům vadí i jiné věci než alkohol. Ničíme si je jídlem, naštěstí to jde zvrátit

Když se řekne problémy s játry, asi každého napadne pití alkoholu jako hlavní spouštěč. Jenže to bohužel vůbec není tak, že když se člověk vyhýbá vínu či pivu, může být – pokud jde o největší vnitřní orgán – v klidu. Přemíra jídla, zejména tučného, je může poškodit úplně stejně.

Zapomeňte na obávanou cirhózu, je tu totiž také nealkoholové ztukovatění jater, označované někdy anglickou zkratkou NAFLD (non-alcoholic fatty liver disease). Pod dlouhým názvem se skrývá velmi časté onemocnění, o kterém přitom mnoho lidí donedávna netušilo, že vůbec existuje.

Je to přitom nejčastější chronické onemocnění jater, které může zhoršit kvalitu života a zkrátit jeho délku. Podle studie (odkaz na ni najdete na konci článku) jím v Evropě trpí v nějaké míře přibližně čtvrtina lidí. Výskyt onemocnění stále stoupá. Většina pacientů se o ztukovatění jater dozví mezi padesátkou a šedesátkou náhodně, při vyšetření něčeho jiného. Onemocnět však lze i v mnohem mladším věku.

Komu hrozí ztukovatění jater

„NAFLD je tedy především důsledkem zdravotních problémů, které mají svůj původ v současném životním stylu – včetně sedavého zaměstnání, nezdravé stravy a nedostatku pohybové aktivity,“ vysvětluje lékařka Markéta Kubíčková, diabetoložka a vedoucí Diabetologického centra III. interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Jinými slovy, strava plná tuků a  cukrů se může negativně projevit nejen na naší hmotnosti a potížích s klouby či srdcem, ale ničíme si jí i játra.

Nealkoholové ztukovatění jater úzce souvisí s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, obezitou nebo diabetem 2. typu. „Nealkoholové ztukovatění jater má až 80 % obézních pacientů a 75 % diabetiků,“ vyčíslila ještě lékařka. To není málo lidí, uvážíme-li, že obezitou trpí v České republice každá čtvrtá žena, téměř každý třetí muž a že se s diabetem léčí každý desátý člověk.

Příznaky potíží s játry

Člověk přitom vůbec nemusí tušit, že jeho játra nejsou v pořádku, protože nemoc nemá žádné výrazné příznaky. Rozhodně nečekejte, že by se hned ohlásila například zažloutnutím kůže či očního bělma, jak se to děje třeba u virového zánětu jater neboli žloutenky.

Nejčastějším projevem NAFLD je únava, kterou ale lidé běžně přičítají věku nebo třeba pracovnímu vytížení. Mezi další symptomy patří malátnost a bolest hlavy, později se může přidat bolest nebo nepříjemné pocity hned po žebry na pravé straně, zápach z úst, svědění kůže. Viditelným příznakem vážnějšího průšvihu s játry jsou vystouplé cévy zvané pavoučí žilky zejména na obličeji, krku a horní části hrudníku.

Přečtěte si: Dvojčata testovala, zda je lepší být vegan, nebo masožravec. Oba směry mají pro i proti

I ze ztukovatění se může vyvinout cirhóza

Nealkoholové ztukovatění jater má dvě fáze. Tou první je ztukovatění nebo steatóza jater, o které lékaři hovoří v případě, že tuk poškodil více než pět procent jaterních buněk. Nemoc se dále může vyvinout v takzvanou steatohepatitidu (NASH), což je vážnější stav, kdy je na játrech přítomen nevirový zánět a poškození jaterních buněk. Teprve tehdy se přitom mohou ohlásit některé výše jmenované příznaky, k nimž se může přidat i žloutnutí kůže.

Játra dokážou do určité míry poškození fungovat nadále dobře a zbavovat mimo jiné tělo zplodin metabolismu. Při ztukovatění však hrozí během let až desítek let postupný rozvoj až do stavu nezvratné a neléčitelné cirhózy, což navíc výrazně zvyšuje například riziko rakoviny jater. Mezi rizikové faktory patří kromě zmiňované cukrovky či obezity také věk nebo určité genetické vlivy.

Jak se zjišťuje zdraví jater

Kondici svých jater si můžete nechat zjistit pomocí krevních testů, které má smysl jednou za čas nechat zopakovat. Test, při kterém se zkoumá hladina jaterních enzymů ALT, AST, GGT a bilirubinu, však není standardní součástí preventivních prohlídek – lidé si nicméně mohou žádanku nechat vystavit u svého praktika. Má to smysl zejména, pokud máte k onemocnění jater dědičný sklon, trpíte cukrovkou, dlouhodobě užíváte nějaké léky nebo se často vystavujete škodlivým vlivům.

Případně si může člověk i bez žádanky zajít na testy do odběrných laboratoří, vyšetření stojí zhruba dvě stě korun – má smysl pak o výsledku informovat praktika, zvláště pokud budou hodnoty zvýšené. Lékař může provést další vyšetření, například pomocí ultrazvuku.

Játrům také prospěje, když se člověk zbaví kil navíc. Jak správně hubnout?

Léčba ztukovatění jater

„Pacienti s prostou steatózou nevyžadují specifickou léčbu a měli by být léčeni především na nemoci, které s NAFLD souvisí, doporučena je rozhodně také redukce nadváhy. Větší pozornost přímo léčbě jater by se měla věnovat až pacientům se zánětem jater (steatohepatitidou),“ popisuje praktický lékař Michal Lazák.

Zásadní je změna životního stylu zahrnující dietu se sníženým obsahem cukru a tuku, vyloučení alkoholu a pravidelný pohyb. Člověk by se měl hýbat minimálně 30 minut denně alespoň pět dnů v týdnu – tím zároveň prospěje srdci a oběhovému systému a zbaví se podkožního i útrobního tuku včetně toho jaterního.

Pomoci mohou také esenciální fosfolipidy, což jsou látky, které přispívají k regeneraci jaterních buněk a zpomalování některých jaterních onemocnění. Naopak brát preventivně oblíbený ostropeřec moc význam nemá.

Přečtěte si: Jídelníček při žlučníkové dietě je nízkotučný, ale chutný. Můžete si dopřát i hovězí maso

Zdroje: Wikiskripta, studie zmíněná v textu Changing epidemiology, global trends and implications for outcomes of NAFLD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.