25. března 2017 10:00
Martina ČerňanskáAlice Hauptová: Snažte se vidět krásu i v maličkostech
V týmu odborníků nové premiérové série Jste to, co jíte, nechybí ani lékařka Alice Hauptová. Ta dbala především na to, aby shazování nadbytečných kilogramů neohrozilo zdraví účastníků, ale jej naopak výrazně zlepšilo.
Jako lékařka se zabýváte celostní medicínou neboli psychosomatikou. Za diagnózou pacienta tak vidíte příběh… V nové sérii JTCJ uvidí diváci zajímavé příběhy plné odhodlání, ale i boje s leností a hledáním jednodušších cest. Zaujal Vás některý z nich nejvíce?
Všechny příběhy byly jedinečné a každý byl zajímavý jiným způsobem. Nemohu říct, že by mě některý z příběhů zaujal nejvíce, ale v každém jsem objevila nějaké situace, které pro mě byly překvapující.
- Byla s některým z účastníků „těžká“ práce?
Myslím, že by se spíš dalo říct, že někteří účastníci to měli těžší. Byla to jejich práce, od nás dostávali jen „návody“ a jiné pomocné prostředky. Samozřejmě bylo vidět, že někteří dodržují naše doporučení lépe, pro jiné to byl spíše „boj“, ale to je právě o tom, kde se aktuálně nacházejí na své životní cestě a jestli je pro ně v tuto chvíli priorita zhubnout nebo cestou hubnutí řešit jiné, hlubší problémy.
- O účastníky JTCJ pečoval po celou dobu natáčení celý tým odborníků, kromě Vás také výživový poradce Petr Havlíček, psycholožka Laura Janáčková a fitness trenérka Hanka Kynychová. Jaká byla Vaše role v tomto týmu?
Tady byla moje hlavní role především klasické lékařky - zajistit, aby během natáčení a následně důsledkem změny životního stylu došlo ke zlepšení zdravotního stavu a ne jeho poškození. Pro vysvětlení možného poškození – pokud někdo užíval léky na vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu tuků nebo byl léčen pro cukrovku, bylo třeba upravovat dávky léků - v tomto pořadu ve všech případech snižovat. A v další roli byla komunikace s ostatními odborníky a hledání nejoptimálnější cesty pro jednotlivé účastníky a pak jejich podpora v celém procesu. Myslím podporu účastníků.
- Bývá pravidlem, že celostního lékaře (psychosomatika) vyhledáváme tzv. až na konec? Když ani řada vyšetření neukáže na příčinu zdravotních problémů? Myslíte, že třeba u chronických, subjektivně nevysvětlitelných potíží by pomohlo, kdyby tomu bylo naopak, tedy, že bychom za Vámi měli jít jako první?
Člověk, který se cítí nemocen, by měl v každém případě nejprve navštívit ordinaci klasického lékaře a být řádně vyšetřen tak, aby se vyloučila nemoc, která se dá léčit cestou klasické medicíny. Opačná cesta je často špatná, protože se může přehlídnout závažné somatické onemocnění.
- Jak vlastně celostní lékař stanovuje diagnózu? Vypadá to při vyšetření třeba jinak než u praktika či jiného odborného lékaře?
Mou specializací je interní lékařství a výraz celostní lékař vnímám tak, že se koukám na pacienta jako na konkrétního člověka s celým jeho životním příběhem a nevnímám ho jen jako jeho diagnózu.
Tedy „vyšetření“ začíná rozhovorem, který považuji na začátek za nejpodstatnější. Už při studiu nás učili „poslouchej pořádně pacienta, sám ti říká svou diagnózu“. Na základě tohoto rozhovoru většinou již poznám, jestli daný člověk chce jen tabletky nebo chce řešit příčinu nemoci, která ho omezuje.
A podle toho stanovím další postup.
- Jak se na našem zdraví podepisuje dnešní životní tempo? Nenamlouváme si jen ten veškerý profesní a soukromý stres kolem? Vnímáte některé největší rizika, která nás dnes ohrožují, či jsme jim vystaveni?
Životní tempo si určujeme sami, stejně jako stres vnímáme individuálně a mnohé situace, které ke stresu přispívají, si vytváříme bohužel sami. Samozřejmě je v dnešní době obtížné tyto situace zcela eliminovat. Žijeme v době, která nám nabízí přemíru informací a vjemů, ve kterých se často nedokážeme zcela orientovat. Velmi mě zaujala formulace v knize ´A jde se na to´ od Michaela Morrise: „Spousta lidí se neustále točí v bludném kruhu, protože nejsou schopni činit rozhodnutí, neboť mají strach z jejich následků a proto setrvávají ve stavu, který je nenaplňuje. Přitom je východisko z každého neuspokojivého stavu velmi jednoduché. Vždy je výběr ze tří konstruktivních možností - love it, change it or leave it / (miluj to, změň to nebo to opusť)!“
- Kde či v čem Vy sama nacházíte životní rovnováhu a pohodu?
Nejraději v horách, jsou nádherné. To bohužel není možné každý den a právě každodenní život nás ovlivňuje. Snažím se tedy třídit své myšlenky tak, aby neovládaly ony mě, ale já je. A protože většinu svého času trávím s lidmi, snažím se hledat společnou komunikační cestu. Přiznávám, že to je někdy složité. A pokud nejsem v horách, hledám inspiraci v jiných krásách, které nás obklopují. Když má člověk oči otevřené, je jich opravdu hodně… Například, když jdu do práce a svítí slunce, zpívají ptáčci a cestou zažiju krásný pohled z Palackého mostu přes Vltavu na Pražský hrad…Nádhera.
Sledujte pořad Jste to, co jíte každé pondělí ve 21.30 na Primě!
Mohlo by vás také zajímat: