Celebrity

13. června 2023 05:30

David Laštovka

Karla Chadimová patřila k nejkrásnějším herečkám. S Třískou prorazili v Hollywoodu

Karla Chadimová, manželka Jana Třísky, která v mládí díky svému šarmu a půvabu patřila k nejobsazovanějším českým herečkám, slaví 80. narozeniny. Umělecké kariéry se však dobrovolně vzdala.

Karla Chadimová si Jana Třísku brala v roce 1968. Za svědka jim šel Václav Havel. V manželství se jim narodily dvě dcery: Karla a Jana. Vzhledem k tomu, že dávali najevo nesouhlas s tehdejším totalitním režimem, práce ubývalo a ocitli se ve finanční tísni, emigrovali v roce 1977 do USA. Za oceánem měla Karla bratra a otce.

Připomeňte si legendárního herce Jana Třísku, který zemřel v roce 2017:

Cesta za svobodou ovšem byla velmi trnitá. Trvalo půl roku, než se k vytouženému cíli dostali. Jako záminka jim posloužila dovolená na Kypru. „Měli jsme dva kufry a v nich plavky a trička. Věděli jsme, že když nám na letišti v Ruzyni otevřou kufry, že by se moc podivovali, kdybychom tam měli palčáky. Ostentativně jsme se jeli koupat, i když naší zamýšlenou finální destinací bylo Toronto, Kanada. A tam bývá pěkná zima. Až v Řecku, v táboře pro uprchlíky, se mi Karla přiznala, že jediný, s kým se šla rozloučit a kdo o našem útěku věděl, byla Olga Havlová. Já jsem se dokonce nesvěřil ani mamince,“ prozradil Jan Tříska v rozhovoru pro časopis Reflex.

Společně si zahráli v Obecné škole

Za velkou louží začínali v podstatě od nuly. Zatímco Tříska se po čase znovu uchytil jako herec, a to i díky přátelství s dalším českým emigrantem, režisérem Milošem Formanem, který ho obsazoval do svých filmů, Karla nejdříve začala pracovat jako hosteska. Nakonec se ale vypracovala na post manažerky prestižního hotelu v Hollywoodu.

Čtěte také: Formanovi porodila dvojčata, Havlovi stříhala nudle. Věra Křesadlová vzpomíná na slavné muže

Po revoluci se do rodné vlasti vrátili jen kvůli filmování. V roce 1991 si zahráli ve filmu Obecná škola, který byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Jan v něm ztvárnil hlavní postavu učitele Igora Hnízda, Karla roli pošťačky. Tříska se za prací do Česka postupně vracel až do své smrti, Chadimová se v USA věnovala rodině.

Na dcery mohou být pyšní

Prvorozená dcera Karla měla původně v plánu pokračovat ve šlépějích svých slavných rodičů. V roce 1993 si zahrála ve snímku režiséra Víta Olmera Nahota na prodej. Poté se v Americe živila koordinací filmových štábů. Na starosti měla i komedii Muž na měsíci, kterou režíroval Miloš Forman a hlavní roli v ní ztvárnil Jim Carrey.

Mohlo by vás zajímat: Hollywoodská hvězda Jim Carrey: Zabil svou přítelkyni a bývalou lásku?

Nakonec dala přednost vzdělávání a na Kalifornské univerzitě vystudovala obor literatury. Mladší dcera Jana na univerzitě v New Yorku vystudovala práva. Jeden čas se věnovala produkci filmů. V roce 2014 si v Los Angeles založila vlastní právnickou firmu se specializací na zábavní průmysl. Ta radí nejen nezávislým umělcům, ale i velkým mediálním společnostem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.