Přiznání Zdeňka Trošky: Neustoupil mamince, slavné filmy natočil díky krádeži

Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka (25) - upoutávka

Režisér Zdeněk Troška (69) se po patnácti letech vrátil na místo činu. Na zámku Sychrov natočil část obrazů k jedné ze svých neslavnějších pohádek. Během letního rozhovoru s Honzou Dědkem rovnou přiznal, že kdyby v mládí nerebeloval nebo neukradl knížku Jana Drdy, nevznikla by nejen pohádka, ale ani žádný z jeho dnes legendárních filmů. Prozradil toho na sebe ale ještě mnohem více.

Rodiče, kteří se ještě hroutí z klukovin či nevalného vysvědčení svého školáka, jistě uklidní vyprávění režiséra Zdeňka Trošky (69). Řekli byste do uznávané české osobnosti, že na základce rozhodně nepatřil k premiantům, nebo že dokonce kradl? „Pohádkové knížky pana Drdy miluji od dětství,“ netají se přízní k české klasice rodák z jihočeských Hoštic u Volyně. Jednou se však tahle jeho láska poněkud zvrtla.

„Ke zločinu se přiznávám. V šesti letech, když jsem byl na pionýrském táboře na Kubově Huti pod Boubínem, kde moje maminka pracovala jako zdravotní sestra a brala nás s bratrem s sebou, jsem si tam v knihovně vypůjčil České pohádky od Drdy, celé dva měsíce je četl, a to pořád dokola. Tak jsem si ji zamiloval, že když jsme skončili pobyt, neměl jsem to srdce knížku vrátit. Strčil jsem si ji do kufříčku a odvezl domů,“ vzpomíná na klukovský lup, který doma bohužel nezůstal utajen.

„Maminka mě seřezala,“ pokračuje s úsměvem v rozhovoru s Honzou Dědkem v jeho prázdninové talkshow. Svůj klukovský lup ovšem již dávno odčinil tím, že podle knížky natočil hned tři úspěšné pohádky – O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Z pekla štěstí a Nejkrásnější hádanku.

Od současných kinematografických úspěchů se ale ještě vraťme do školních let Zdeňka Trošky. V rozhovoru s Honzou Dědkem, který si celý můžete pustit v úterý ve 20:15 na Primě, toho na sebe ze svého mládí práskl ještě více. Dochovaný záznam ze žákovské třídy dnes uznávaného režiséra například dokládá 27 poznámek, které stihl utržit coby čtvrťák za pouhé druhé pololetí.

K filmu? Do toho čubčince? Nikdy!

Nad výchovou jeho i bratra doma bděly především tři ženy – maminka a babičky. Právě ty o výběru jeho profese nepochybovaly. Jedna v něm viděla faráře, druhá pana učitele. Jasno měl ovšem i sám Zdeněk, a to už od páté třídy základní školy: „Rozhodl jsem se, že budu filmovým režisérem – a hotovo. Doma řekli: Malej, blbej, on z toho vyroste. V šesté třídě jsem si ve volyňské knihovně vypůjčil všechny knihy o filmování a ležel jsem v nich. Zároveň jsem si ale uvědomil, že když budu filmovým režisérem, nějaká matika, fyzika, chemie, množiny nebo další takové kraviny… Proč? Na co, když to nikdy nebudu potřebovat? Tak jsem tyhle předměty pustil ze zřetele. Chudák maminka nestačila chodit do sborovny, kde jí dávali najevo, jestli by mě neměla představit psychologovi,“ baví Troška dále historkami ze svého dětství publikum.

Z jeho vyprávění je jasné, že to s ním maminka Růžena Trošková (†89) nikdy neměla lehké. S vyvoleným povoláním se totiž nemohla smířit. „K filmu, jo? Do toho čubčince? Ukazujou pořád v televizi, jak se to spolu válí v posteli, a ty bys do toho šel? Opovaž se!“ lamentovala tenkrát zoufalá paní Trošková.

Když se pak na třídních schůzkách v sedmé třídě dočetla v přihlášce na střední školu, že její synek to s fimařinou myslí vážně, běsnila: „Ještě jednou tam vyplníš takovou kravinu a dám ti do huby,“ nešetřila svého nezbedníka jinak velká milovnice spisovné češtiny a přísná vyznavačka slušných mravů. Ze svých zásad časem lehce ustoupila. To když syn skutečně vystudoval filmovou a televizní režii na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a začalo se mu s režií dařit.

Po seznámení s milou Helenou Růžičkovou (†67), která byla nejen jednou z často obsazovaných hereček ve filmech a pohádkách Zdeňka Trošky, ale také vítaným hostem u něho doma, si neodpustila úsměvnou výtku: „Než tě Zdeněk poznal, nemluvil vůbec sprostě. A tys mi ho zkazila,“ řekla prý přímo Růžičkové, známé svojí upřímností i lidovou výřečností, pro kterou ji všichni tolik milovali. Na to herečka milé mamince Troškové energicky odvětila: „Aby ses nepos*ala, Růženko.“ To už bylo v době, kdy „Zdeněček“ pro maminku, s níž vždy své filmové počiny konzultoval, sklízel za režii jednu cenu za druhou.

Růženu Troškovou můžete zahlédnout ve druhém dílu trilogie z českého venkova Slunce, seno a pár facek, v níž ji proti její vůli obsadil do malé role maminky doktora Káji Kroupy. Táta Václav Troška (†79) proslul v téže trilogii postavou „starého Konopníka“.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.