Celebrity

7. srpna 2022 05:30

David Laštovka

Komplikovaný vztah Jany Brejchové s dcerou: Tereza Brodská říkala mámo jiné ženě

Tereza Brodská (54) byla pro Janu Brejchovou (82) vymodlené dítě. Předtím totiž už o jedno přišla a lékaři jí sdělili, že další nikdy mít nebude. Stal se však zázrak a narodila se Tereza. Místo aby se jí ale Brejchová věnovala, dávala přednost své herecké kariéře. Také o tom se obě ženy rozepsaly v knize Moje máma Jana Brejchová.

Přestože Jana Brejchová po miminku toužila, dlouho to vypadalo, že bude bezdětná. Po rozvodu s režisérem Milošem Formanem (†86) se provdala za německého herce Ulricha Theina, se kterým přišla do jiného stavu. Nešťastné těhotenství však skončilo asistovaným potratem. „V mámě to zanechalo neviditelnou trhlinu –⁠ stín viny a také strach, že nikdy nebude mít dítě. V uších jí zněla slova ošetřujícího profesora Šnaida –⁠ buď nové těhotenství do dvou let, nebo už nikdy,“ prozradila v knize Tereza Brodská.

Dva roky uplynuly, ale těhotenství stále nepřicházelo. V té době už Brejchová žila s hercem Vlastimilem Brodským (†81), kterému bylo přes čtyřicet let, jedno dítě už měl a po dalším nijak zásadně netoužil. „Jak později přiznal, vlastně jen vyhověl máminu mateřskému přání,“ zavzpomínala Tereza, která přišla na svět v podstatě zázrakem, a to během natáčení filmu Rozmarné léto. „Tehdy jsem tam strávila asi týden, všichni až na pár rekvizitářů odjeli a Bróďa zůstal sám. Bydleli jsme ve Veselí nad Lužnicí, přes den jsme byli na Menzelově filmové plovárně, večer chodil Bróďa na ryby, byl to hezký čas. Pak jsem odjela a v září mi začalo být špatně od žaludku,“ přiblížila v knize Jana Brejchová.

Co řekla Tereza Brodská ke své knize o mamince Janě Brejchové?

Když otěhotněla, vzdala se honoráře za milion

Vypravila se na kliniku v domnění, že čeká miminko, místo toho ale přišla studená sprcha. „Pan profesor mi odpověděl, že dítě už nemůžu mít, abych si dala do pořádku nervy: ‚Míváme tu často případy jako vy - ženy tolik touží po dítěti, že příznaky evokují.‘ Vyšetřil mě a nic,“ uvedla Brejchová, která si moc přála holčičku. Její zdravotní stav se neustále zhoršoval. Měla navíc před podpisem lukrativní smlouvy v jednom zahraničním filmu.

„Bylo mi čím dál hůř. Přestala jsem kouřit, protože mi kouř najednou vadil, dál mi bylo nevolno. Tak jsem šla znovu za profesorem a povídám: ‚Vím, že mě máte asi trochu za blázna, ale vážně si myslím, že můžu být v jiném stavu. A kdybych zrušila zahraniční natáčení na poslední chvíli, bude to stát miliony. Teď mám podepsat smlouvu, můžete mě prosím vyšetřit ještě jednou?‘ Udělal mi znovu testy a užasle prohlásil: ‚Tedy, paní Brejchová, stal se zázrak. Máte pravdu!‘ Tehdy jsem zrušila natáčení, odmítla smlouvu s naprosto neuvěřitelným honorářem – zvlášť v té době – téměř milionem korun,“ popsala Jana Brejchová s tím, že jejím zázrakem za milion bylo narození dcery Terezy.

Po porodu Brejchová hned pracovala, dceru hlídala sestra

Sotva ale Tereza přišla na svět, už pro ni začala shánět hlídání. „Chtěla dál pracovat, blížilo se natáčení Farářova konce. Paní na hlídání se mámě nelíbily, tak přišla na nápad dát mě ke své starší sestře Blance. A tak jsem dostala do života druhou mámu, v jejíž rodině jsem vyrůstala do sedmi let. Dodnes to máma popisuje bez známek výčitky, jako by bylo normální odložit novorozeně na výchovu do jiné rodiny,“ posteskla si v knize Tereza.

„Platila jsem jí za jídlo a oblečení, když ti pak byly asi tři čtyři roky, platila jsem Blance a jejímu Láďovi i dovolené v Bulharsku, kam tě brali s sebou. Když jsem netočila, byla jsem s vámi všemi na chalupě. Občas jsem si tě brala k nám, ale jen na krátko. Blanka to neviděla ráda. Říkávala: ‚Jano, já ti Terezku zase dám, ale ne na víc než dva dny, jak je u tebe tři, u nás doma se těžko vracíme do zajetých kolejí.‘ Bylo mi z toho těžko, pralo se to ve mně, ale měla pravdu. Pro tebe to tak bylo daleko lepší, když už jsem tě svěřila na čas do její péče,“ uvedla na svou obranu Brejchová směrem k dceři.

Návrat k vlastním rodičům Tereza oplakala

Terezu si se svým manželem Vlastimilem Brodským vzala natrvalo k sobě teprve až v době, kdy si pořídili dům v pražských Střešovicích. Ta ale návrat k vlastním rodičům nesla dost nelibě a oplakala ho. „U Blanky jsem žila do svých sedmi let, bylo to vůči nám oběma vlastně dost kruté. Měly jsme spolu moc hezký a silný vztah – jako dcera s matkou,“ sdělila Tereza.

Způsob, jakým se k ní Jana Brejchová tehdy zachovala, v ní dodnes budí velké rozpaky. „Mámin postoj k těhotenství a mateřství asi nikdy nepochopím. Moc si přála dítě, věděla, že o jedno už přišla, a přesto šla ve třetím měsíci těhotenství natáčet válečné drama Maratón. Běhala se mnou v břiše po střechách, byly to vyloženě akční scény,“ uzavřela Tereza Brodská.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.