Dokonale hladká kůže? 6 efektivních tipů na holení, o kterých vám nejspíš ještě nikdo neřekl
Dokonale hladká kůže? 6 efektivních tipů na holení, o kterých vám nejspíš ještě nikdo neřekl Zdroj: iStock
Jezdit na kole, řídit auto, umět číst nebo psát… To jsou všechno činnosti, které nás někdo učil. Ale co takové na první pohled obyčejné holení? Většina z nás se nejspíše začala holit někdy v pubertě potají za zády rodičů. Asi si všechny moc dobře vybavujeme zarudlé pruhy od žiletky nebo neatraktivní pupínky. Jaké jsou ověřené triky, díky nimž bude holení bezbolestné a vy budete mít kůži hladkou jako miminko?
Holit si nohy, třísla, podpaží a další části těla může být docela věda. Pokud nás to opravdu neomezuje, nejspíše to příliš neřešíme. Všechno se přece brzy zahojí. Ale proč trápit pokožku zbytečným vysušením, pořezáním, zarostlými chloupky a opruzením, když to jde i bez toho? Získali jsme „vychytané“ tipy od profesionálů, jak na dokonalé oholení, které oceníte především v těchto parných letních dnech.
Pořádně se „namydlete“
Gely, pěny nebo krémy na holení se mohou zdát jako rozmar, ale jestliže chcete dosáhnout dokonalého oholení a zároveň minimalizovat poranění, měla byste je použít. Tím, že na pokožku nanesete nějaký ze zmiňovaných přípravků, zjemníte chloupky i jejich folikuly.
Pokud vám zrovna chybí krém na holení, sáhněte po svém kondicionéru, kokosovém oleji, případně i olivovém. Nepoužívejte ale šampon, který při holení dráždí vaši pokožku, ani klasickou kostku mýdla, protože ucpává ostří holicího strojku.
Začněte se holit hned, jakmile vstoupíte do sprchy
Bez ohledu na to, jak krásně voní gel na holení nebo máte ostrou žiletku, holit se je otravné. A to tak, že se to nejspíše snažíte odložit až na konec sprchování. To je ovšem chyba! Začněte raději hned, protože tím, že necháte pokožku ještě několik minut v teplém a vlhkém prostředí sprchového koutu, docílíte jejího zjemnění včetně chloupků. Měkčí chloupky a díky páře otevřené folikuly usnadňují dosažení důkladného a hladkého oholení. Tím klesá pravděpodobnost, že budete brzy cítit nové strniště.
Větší tlak rovná se důkladnější oholení? Mýtus!
Jeden z nejlepších tipů na holení? Méně je více. Tedy pokud jde o množství tlaku, který vyvíjíte na holicí strojek. Jestliže jste byla někdy v pokušení tvrdě zatlačit na žiletku nebo strojek, abyste se zbavila každého chloupku, ve skutečnosti jste to akorát zhoršila. Čím více totiž tlačíte, tím více nerovností vzniká na povrchu pokožky. A to až do té míry, že v ní vznikají drobné ďolíčky, do nichž padá čepel. Kvůli tomu se můžete poškrábat a současně břitva neodřezává chloupky rovnoměrně.
Holením nenahradíte peeling
Možná vás už někdy napadlo, že když se holíte, už nemusíte řešit peeling vašeho těla. Je to pochopitelné, protože během holení víceméně odškrabujete také odumřelé kožní buňky. Není to ale úplně pravda.
Trpíte-li na podráždění pokožky, vyplatí se vám nejprve podstoupit peeling. Než se začnete holit, krásně danou oblast předtím vyčistěte. Jinak mohou tyto mrtvé kožní buňky ucpávat žiletku, což způsobuje popálení kůže. Peeling připraví z pokožky rovnoměrnou plochu, z níž následně jednoduše odstraníte chloupky.
Nepřestávejte s pravidelným holením a peelingem ani během zimy. Mohou vám pomoci v prevenci před suchou a svědivou pokožkou na nohách.
Nenechávejte holicí strojek ve sprše
Jak pečovat o holítko? Nezapomínejte ho ve sprchovém koutě. Vlhké prostředí totiž může způsobit rezavění čepele, čímž se může zvýšit riziko bakteriální nebo plísňové infekce. Jakmile se doholíte, opláchněte strojek nebo žiletku teplou vodou a jemně otřete suchým ručníkem nebo toaletním papírem. Odstraníte tak částečky zachycené v čepeli. Tím zůstane břitva déle ostrá. Pozor ale na prsty! Pak vašeho pomocníka ukliďte na místo, kde není tolik vlhka.
Nespěchejte
Určitě si dokážete vybavit několik situací, kdy jste se ve shonu zranila nebo jste něco rozbila. Spěchat se nevyplatí ani během holení. Připomenou vám to oděrky a škrábance. Pokud se tak stane, postiženou oblast opláchněte a potřete trochou antiperspirantu, který obsahuje chlorid hlinitý. Ten napomáhá stahovat cévy a zatahovat drobné rány. A pokud antiperspirant nepoužíváte, zkuste kostku ledu nebo kapky do očí. Mají podobný účinek.
-šp-