Inspirace na léto: Švédka tvoří krásné copánky, které vypadají jako z pohádky

Šestadvacetiletá Švédka se zamilovala do pletení copánků. Svoje umění sdílí na sociálních sítích, kde ji sleduje přes 43 000 lidí, a dokonce se podle videí snaží naučit nadšence takové krásné účesy plést.

Copy jsou, co se účesů týče, opravdovou klasikou, jež se nás drží už tisíciletí. Nejstarší památka takového účesu je stará více jak 30 000 let na sošce Venuše z Wilendorfu, která má na hlavě výrazně vyryté copánky okolo hlavy.

Zaplétání copánků je nazýváno sociálním uměním, protože se při této činnosti sjednocují lidé nebo komunity a tento režim u pletení se dodržuje už několik tisíc let. Velkou tradicí a sociálním uměním je bezpochyby pro černé ženy. Začalo to v afrických kmenech, kdy se různými účesy z copánků odlišovaly kmeny, ale také společenské postavení. Starší generace učí mladší generace zaplétat, takže se v podstatě jedná o tradici, která se předává z generace na generaci.

Klasický cop a sláva na sociálních sítích

Elvira Johnsson ze Švédska se zamilovala do klasického zaplétání copu před lety. Ačkoliv se jedná o nejjednoduší formu, Elvira dokáže z obyčejného copu vytvořit umělecké dílo, které se pohybuje někde na pomezí pohádky, ale i oblíbeného boho stylu. Každý si na jejím Instagramu @inspobyelvirall, kde svoje díla sdílí, najde svoje.

„Zaplétala jsem hodně, když jsem byla na škole. Moc mě to bavilo. Až když jsem si v roce 2014 založila Instagram, začala jsem plést ještě víc a stala se z toho tak trochu závislost. Psala jsem i blog a postovala jsem hodně fotek na Instagram. Samozřejmě, že Instagram měl daleko rychlejší odezvu a hodně brzy moji práci začali lidé poznávat,“ vzpomíná Elvira Johnsson pro Bored Panda.

„Miluji kreativitu, která je se zaplétáním spojená. Mohu dělat opravdu spoustu druhů copů, s kterými se dá pracovat ještě dál. To, co začalo jako hobby, se teď stalo mým polovičním úvazkem,“ říká.

Když se Elviry zeptáte, zda existuje něco, co na tomto procesu zrovna nemiluje, tak je to zaplétání hodně dlouhých vlasů, protože z nich samozřejmě bolí ruce.

Co je pro ni ale momentálně nejtěžší disciplínou v oboru, je přicházet s novými účesy. Před šesti lety to bylo snadné, teď už tolik ne.

„Při vymýšlení nových účesů často začínám tím, že si upletu úplně základní cop, s kterým následně zkouším další věci,“ prozrazuje mladá Švédka.

Během zaplétání copánků mladá inluencerka pracuje i s různými ozdobami a proprietami, které účes dokážou ozvláštnit.

I přes šest let profesionálního zaplétání copů se Elvira Johnsson drží klasiky, která se jí osvědčila nejvíce. Následně se z ní snaží vytvořit něco nového.

Máte rádi proměny?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.