Móda a krása

16. července 2020 09:05

Petra Kloidová

Tyto ženy se pustily poprvé v životě do výroby šatů a doplňků. A byl to úspěch!

Jedna z nejdůležitějších věcí je dovolit si být začátečníkem a tím si tak projít očistcem, který všechny začátky provází... Stejně jako tyto ženy, které si dovedly ručně ušít vlastní svatební šaty, vytvořit náušnice nebo pracovaly s netradičním materiálem. Podívejte se na inspirativní fotografie žen, jejichž první pokus byl také velkým úspěchem!

My ženy máme kromě všech ostatních superschopností i schopnost samy sebe dokonale zaškatulkovat. Máme na sebe tak vysoké nároky, že se často samy přesvědčíme k tomu, že něco nezvládneme ještě předtím, než jsme si to vůbec vyzkoušely. Podle sociologických statistik jsou k sobě ženy daleko kritičtější než muži.

Nebojte se začít

I tyto ženy, které uvidíte v článku si o sobě myslely, že neumí šít a nejsou výtvarně nadané. Ano, některé si jako začátečnice vyzkoušely, že všechny začátky se rozhodně nedají popsat jako procházka růžovou zahradou. Jiné pro změnu překvapilo, že jejich projekt byl o něco jednodušší, než si ve svých hlavách vymyslely.

Pokud nevíte, kde začít, jedna z nejdůležitějších rad je zapátrat mezi svými kamarádkami nebo se zeptat přímo maminky, zda by vám neukázala základy šití. Jak se ukázalo během krizových jarních měsíců roku 2020, většina českých domácností vlastní jeden zaprášený šicí stroj. V případě, že se nezaleknete, můžete pokračovat díky tutorial videím na YouTube nebo si najít jeden z šicích kurzů ve vašich městech.

Textilní průmysl patří mezi jedny z největších znečišťovatelů

Šicí kurzy jsou v posledních letech hodně populární i v rámci tzv. hnutí refashion, které pracují s faktem, že textilní průmysl je v dnešní době jedním z největších průmyslových znečišťovatelů naší planety. Spotřeba oblečení se za posledních 15 let zvýšila o neuvěřitelných 60 % .

Taková konzumace má však obrovské následky, když vezmeme v potaz, že podle Water Footprint Network je 8 000 litrů vody potřeba k výrobě jednoho párů džínů a zhruba 2 500 litrů k výrobě jednoho trička. Více si můžete přečíst tady.

Proto se vítá každá snaha, která je lokální (oblečení necestuje přes moře a celý svět, zároveň se neporušují lidská právě při jejich výrobě) a bude kvalitní (šaty vydrží dlouho). Vlastním šitím většinu základních parametrů splňujete.

Inspirovat se můžete u Američanky, která přešívá ošklivé šaty ze seconhandu, nebo u geniální matky, jež využívá manželovy košile, aby vytvořila šatičky pro vlastní dceru.

Podívejte se na další šaty a doplňky, které si dokázaly ženy vyrobit samy:

„Ušila jsem si šortky s kapsami. Úplně sama!"

„Když jsem viděla tuto látku v obchodě, věděla jsem, že bude má a budou z ní koktejlky na budoucí svatbu, kam se chystám."

„Moje svatební šaty jsem si ušila sama a ručně."

„Naučila jsem se pracovat s kůží a vytvořila pro moji maminku a sestru kabely."

„Šaty jsou ušité z neoprenu, který se stal módním před několika lety. Nejdřív jsem se toho bála, ale nakonec jsem to zvládla. Šaty si vezmu na blížící se svatbu," vypráví nositelka.

Máte rádi proměny?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.