Magický svátek Samhain: Zbavte se všeho špatného podle dávného rituálu
Ještě předtím, než se začal slavit Halloween, existoval keltský svátek Samhain. Byl spojen s příchodem podzimu a zimy a byl plný magických zvyků a rituálů. Co se dělo poslední říjnovou noc?
Svátek Samhain pochází z keltského světa, slavil se na území dnešního Irska, Skotska, Walesu a části Francie a Španělska. Slovo „Samhain“ pochází z galského jazyka a znamená „konec léta“. Svátek byl původně zemědělským rituálem, kdy lidé slavili úspěšnou sklizeň a začátek zimního období. Datum Samhainu bylo těsně spjato s keltským lunárním kalendářem a slavilo se kolem 31. října. Přesně v půlce mezi rovnodenností a slunovratem.
V tento den mizely hranice mezi světem živých a mrtvých
Samhain byl pro Kelty časem, kdy se hranice mezi světem živých a mrtvých stíraly. Věřilo se, že v tento den se duchové zemřelých vracejí zpět, a bylo potřeba je náležitě uctít a připravit jim místo u svého stolu. Také se do oken dávala zapálená svíčka, často ve vyřezané řepě (předchůdce dnešních dýní), která měla svítit zemřelým na cestu zpět. Stejně jako dnes si lidé malovali obličeje a oblékali se do kostýmů. Tenkrát však nešlo o koledu a halloweenskou párty, ale věřili, že je to ochrání od posednutí zlými duchy.
Noc plná kouzel
Samhain byl spojen s pálením velkých ohňů, které měly odvrátit temnotu a ochránit domácnost před zlými duchy. V tuto noc keltské ženy předpovídaly budoucnost. Hranice mezi světem živých a mrtvých byly tenčí, což usnadnilo kontakt s nadpřirozenem. Večer se chystala velká hostina nejen pro živé, ale také pro ty, kteří už slavit nemohli. Lidé zanechávali vybrané pokrmy a nápoje na oltářích pro své předky, aby se mohli nasytit.
Magický rituál očištění
Věřilo se, že právě v tento den je dobré se na chvíli zastavit a zúčtovat. Tedy zbavit se všeho, co už vám dlouhodobě v životě nepřináší radost a neslouží k dobrým účelům, všeho, co je zbytečnou přítěží. K tomu slouží i magický rituál očištění. Sepište si na papír vše, co vás trápí, zatěžuje a co víte, že už vám neprospívá, a potom jej spalte v ohni.
Samhain dnes
Dnes se svátek Samhain slaví už jen na některých místech. Lidé postupně přijali křesťanský svátek All Saints' Day (svátek Všech svatých), který se slavil 1. listopadu, a Samhain byl přeměněn na All Hallows' Eve (Večer Všech svatých), z něhož se vyvinul současný Halloween. Mnoho zvyků a tradic ze Samhainu se však promítlo i do moderních oslav Halloweenu.
Zdroj: history.com