Marta Jandová o odstranění vaječníků a prsou: Riziko rakoviny jsem měla vysoké
Marta Jandová promluvila o odstranění prsou a vaječníků
Marta Jandová se stala další ze známých žen, která se kvůli nepříznivé genetické diagnóze a vysoké pravděpodobnosti vzniku rakoviny rozhodla podstoupit radikální zákrok. Při tom jí lékaři odebrali jak vaječníky, tak prsní žlázy. Nyní se otevřeně rozpovídala o tom, jak se jako žena s následky tohoto výrazného zásahu do vlastního těla vyrovnala.
Známá zpěvačka Marta Jandová (50) o tomto citlivém tématu dosud mlčela a řešila jej výhradně ve svém soukromí. V rámci své autobiografické knihy Best Of Marta, kterou pokřtila v listopadu 2024, však poprvé prozradila, že si před lety preventivně nechala odstranit prsní žlázy i vaječníky. Rozhodla se tak nejen kvůli dědičnému zvýšenému riziku rakoviny, ale také proto, že jí rakovina vaječníků v roce 1991 předčasně vzala maminku Janu.
Jandová trpí stejnou genetickou mutací jako jiné slavné ženy
I proto se Marta rozhodla dbát na prevenci a pravidelně podstupovat vyšetření, aby ji nepotkal stejný osud. A právě při té příležitosti zjistila, že pravděpodobnost stejného osudu, jaký potkal její maminku, je u ní více než vysoká. „Riziko vzniku rakoviny vaječníků jsem měla kolem šedesáti procent, rakoviny prsou kolem osmdesáti až devadesáti procent,“ popsala Jandová v talkshow Face To Face.
Za takto vysokou šanci, že se u ní rozvine závažné nádorové onemocnění, mohou zmutované BRCA geny, což je dědičné genetické onemocnění zvyšující riziko rakoviny prsu či vaječníků. A to tak výrazně, že většina žen, kterým je tato porucha diagnostikována, dříve či později zvolí preventivní odstranění obou těchto orgánů. Stejnou diagnózou i stejným zákrokem si již prošla třeba herečka Angelina Jolie nebo bývalá členka kapely Holki Radana Labajová.
Mohlo by vás zajímat: Chemobrain, neuropatie i změna chutí aneb Jaké dopady s sebou přináší léčba rakoviny
Jak uvádí web BRCA Centrum, zděděná porucha těchto genů může výrazně zvýšit riziko vzniku nádorového onemocnění, a to nejen u žen, ale i u mužů, přičemž pravděpodobnost přenosu této dědičné dispozice z rodičů na děti je 50 %. U mužů tato dispozice zvyšuje riziko rakoviny prostaty, tlustého střeva i prsu a rovněž ji mohou přenášet na své potomky. „V knížce popisuji, jak jsem se s tím srovnala a co všechno jsem udělala, aby moje dcera Maruška nemusela v dětství plakat na hrobě své maminky, jako jsem to dělala já,“ svěřila se pro pořad Showtime zpěvačka.
Sebevědomí ji zachránila možnost remodelace prsou
Poté, co ji lékaři před šesti lety doporučili odstranění vaječníků, rozhodla se to Jandová „vzít jedním vrzem“ a rovnou podstoupit také odstranění prsních žláz. „Není to na první pohled vidět, tehdy mi bylo 44 let a to, že nebudu mít menstruaci, mi vůbec nevadilo. Člověk bere hormony, které nahrazují to, co vaječníky produkují, a mně to sedlo skvěle,“ vysvětlila zpěvačka, proč nad odebráním vaječníků vůbec neváhala. Zásah do svého poprsí už však vnímala hůř.
„Prsa jsou ale viditelná, tam je jizva přes celý hrudník, je to nepěkné. I když jsem je nikdy nikomu cizímu neukazovala, prsa pro mě byla symbolem sexuality. Ony tam teda zůstanou, jen se může odstranit mléčná žláza a dá se to domodelovat, takže je nakonec stále mám,“ vysvětlila dcera Petra Jandy, pro jaký zákrok v oblasti ňader se nakonec rozhodla. A zřejmě dobře, jelikož okolí ani veřejnost si celé roky ničeho nevšimli. To však neznamená, že pro Jandovou šlo o procházku růžovým sadem.
Čtěte také: Marta Jandová o svých macechách: Táta si vybírá dobrý ženský. Jedna je o 8 let mladší než já
„Jelikož u mě rakovina nepropukla, mohla jsem začít s rekonstrukcí hned a nikdo si toho nevšiml, což bylo skvělé. Ale pro mě to tak úplně nebylo, když jsem se podívala do zrcadla a viděla tam velké červené jizvy. Teď nechápu, proč jsem se tehdy cítila tak zvláštně, ale ten moment po operacích je opravdu zvláštní. Bolí to, a že bych doma chodila nahá, to neexistovalo, vždy jsem to schovávala,“ popsala Marta, jak zásah do chlouby svého hrudníku původně nesla velmi těžce.
Největší motivací, proč celé martýrium podstoupit, pro ni však od samého začátku byla dcera Maruška (11), pro níž tady chce být co nejdéle. A byť si tehdy ve 44 letech řekla, že už stejně asi neotěhotní, takže vaječníky klidně oželí, přiznala Marta pozdější touhu po dalším miminku. „Byl tam jeden moment, kdy jsem přemýšlela o umělém oplodnění, protože jsem byla s mým manželem pět let skoro furt těhotná, ale kromě mojí dcery to nikdy nedošlo do konce,“ dodala Jandová s odkazem na další smutné skutečnosti ze svého osobního života.