Milovníci ovocných džusů, pozor. Podle vědců mohou škodit zdraví stejně jako cola

Sezona dovolených je tradičně spojena s hotelovými pobyty, polopenzí a klasickými švédskými stoly, kde si hosté den co den s chutí plní sklenice pomerančovými či jinými džusy. Pokud ale nejde o čerstvě vylisovanou šťávu, je dobré mít se na pozoru – zdaleka se nejedná o tak zdravý nápoj, jak jste si možná mysleli.

Možná se ptáte, co je na ovocném džusu špatného. Vždyť má být plný vitaminů – a tím pádem zdravý. To ovoce samozřejmě je, nelze u něj ale opomenout fakt, že obsahuje vysoké množství cukru. A zatímco konzumací celého ovoce do sebe zároveň dostáváte i vlákninu, která zabraňuje tomu, aby se část ovocného cukru vstřebala do těla, v případě džusu už tuto „ochranu“ ve sklenici nenajdete.

Je vhodné pít džus k snídani, nebo byste měli sáhnout po jiném nápoji?

Vláknina se totiž nachází pouze v dužině a dalších pevných (a stále poživatelných) částech ovoce. Jejich odstraněním tak z ovocné šťávy de facto vytvoříte nápoj, který se svými účinky na organismus ve skutečnosti až tolik neliší třeba od coly.

Džusy „výrazným způsobem“ ovlivňují riziko vzniku rakoviny

Přesně s takovými výsledky přišli francouzští vědci z prestižní univerzity Sorbonna. Ti v rámci dlouhodobé studie sledovali více než 100 000 osob, jež pily nápoje slazené – kam se kromě třeba zmíněné coly řadí i 100% ovocné džusy – a s umělými sladidly. V závěru výzkumu uvedli, že právě konzumace sladkých nápojů je „výrazným způsobem spojena s obecným rizikem vzniku rakoviny“. Druhým zajímavým poznatkem je skutečnost, že náhražky slazených nápojů obsahující umělá sladidla se stejným zvýšeným rizikem rakoviny dle autorů již spojit nelze.

Aby měly výsledky studie potřebnou váhu, sledovali její autoři celkem 101 257 dospělých osob po dobu pěti let. Do kategorie slazených nápojů přitom spadaly veškeré tekutiny, jejichž obsah cukru byl vyšší než 5 %. Za dobu trvání výzkumu bylo u sledované skupiny osob diagnostikováno celkem 2 193 případů vzniku nádorového onemocnění neboli rakoviny.

Poměrově tedy vycházelo zhruba 22 případů rakoviny na každých 1 000 sledovaných osob. Naprostá většina nádorových onemocnění byla objevena u těch, kteří patřili do skupiny „pravidelně konzumující slazené nápoje“. Vědci v závěru studie neopomněli zmínit, že vztah slazených nápojů a rakoviny bude potřeba prozkoumat podrobněji a jejich závěry není možné považovat za jasná fakta.

„Výsledky naší studie je nyní v první řadě potřeba zopakovat v dalších, podobně rozsáhlých výzkumech. Ty naše jasně ukazují, že sladké nápoje, které se dnes v západní společnosti těší velké popularitě i spotřebě, mohou představovat nezanedbatelný rizikový faktor v rámci prevence proti vzniku rakoviny,“ uvedli autoři.

Dočkáme se daně na cukr?

Slazené nápoje a společnosti, které je produkují, se v posledních letech i díky podobným studiím dostávají pod stále větší tlak ze strany veřejnosti i politiků. Nejenže na ně naléhají, aby obsah cukru ve svých výrobcích snižovaly, ale zároveň se stále více diskutuje o legislativních opatřeních, jakým je třeba daň na cukr.

Dnes už se však mezi „špatné a nezdravé“ sladké nápoje neřadí jen všem dobře známá cola a podobné slazené limonády. Pozornost se stále více obrací právě i na ovocné džusy, jež byly ještě donedávna považovány za úžasné vitaminové bomby a skvělý recept na zdraví. Že obsahují vitamíny, sice stále platí, za tu nálož cukru ale jejich vysoká a pravidelná konzumace, zdá se, spíš nestojí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.