Chcete krásnější pleť? Sloupejte se z kůže!
Ošetření resurface, dermabraze, chemický peeling mají jedno společné, všechna působí tak, že odstraní svrchní vrstvu kůže. Jaké nedostatky tak lze odstranit? A existují při těchto invazivních zákrocích i nějaká rizika?
„Principem těchto exfoliačních zákroků je odstranění odumřelých buněk z povrchu kůže, to v případě neinvazivních postupů.
V případě invazivnějších pak dochází přímo k odstranění celé svrchní vrstvy nebo vrstev kůže,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek, MBA z Lékařského domu Praha 7. A dodává, že jejich odstraněním dochází po rekonvalescenci k odhalení hlubších vrstev pleti bez viditelných nedostatků.
Jemný každodenní peeling pro každého
Exfoliaci čili jemné olupování pleti můžete podpořit i v rámci domácí péče. „Volte produkty určené na čištění pleti s nízkými koncentracemi alfa-hydroxykyselin nebo kyselinou salicylovou,“ vysvětluje odbornice na krásu Martina Šmidrová. Ty všechny podle ní stimulují buněčnou obnovu v kůži a spouštějí v ní regenerační procesy. Jejich pravidelným užíváním získá vaše pleť rozjasněný a barevně sjednocený vzhled. Kyselina salicylová je mimo to skvělým spojencem v boji proti akné a využívá se nejen v produktech na čištění celého obličeje, ale i coby cílená korekční péče na konkrétní projevy akné.
„Kromě toho mohou domácí produkty určené pro exfoliaci pleti obsahovat mikročástečky, které olupování podporují nikoliv chemicky, ale mechanicky,“ dodává odbornice Šmidrová.
Enzymatický peeling pro citlivou pleť
Enzymatický peeling patří k ošetřením s hlubším účinkem. „Při enzymatickém peelingu nedochází k odstranění celé svrchní vrstvy kůže, ale jen k urychlení vlastních exfoliačních procesů v pleti, kdy dojde k rozpuštění odumřelých kožních buněk a odhalení její mladší, zdravější a lépe vypadající vrstvy,“ popisuje ošetření dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. Díky enzymatickému peelingu tak dochází k redukci jemných vrásek, zlepšení stavu suché pleti, snížení začervenání, pročištění a stažení pórů, redukci pigmentace a sjednocení barevného tónu pleti.
Mezi nejčastější enzymy, jichž se při peelingu využívá, jsou ananasové, dýňové, papájové či kombinace enzymů nebo DNA enzymy.
Chemický peeling si poradí i s většími problémy
„Při chemickém peelingu se využívají alfa-hydroxykyseliny, beta-hydroxykyseliny či kyselina trichloroctová ve vysokých koncentracích. Ty nejenže rozpustí odumřelé buňky kůže, ale v závislosti na výši koncentrace také svrchní vrstvy kůže,“ vysvětluje dermatolog Kravciv. „Jeho cílem je redukce hrubé kůže a abnormální tkáně, podporuje také růst nových kožních buněk a novotvorbu kolagenu a elastinu pleti, navyšuje i obsah kyseliny hyaluronové v hlubších vrstvách kůže,“ doplňuje odbornice Šmidrová.
„Vyhlazuje jemné vrásky a linky, remodeluje povolené kontury a celkově zpevňuje povadlou pleť. Častým problémem stárnoucí pleti je nadměrná pigmentace, kterou chemický peeling zesvětluje,“ tvrdí dermatolog.
Co můžete čekat po ošetření? Pleť je třeba chránit před UV zářením. Doba rekonvalescence je závislá na hloubce peelingu. V případě jemných peelingů se pohybuje v řádu dnů, u hlubokých peelingů ale nebývá výjimkou rekonvalescence v řádu mnoha týdnů.
Laserová resurface
„Laserové ošetření obličeje funguje na principu vaporizace, odpaření svrchní vrstvy či vrstev kůže. Po zhojení dojde k její kompletní obnově,“ nastiňuje princip ošetření plastický chirurg Josef Kulhánek.
CO2 laser s využitím mnohočetných mikropaprsků intenzivně prohřívá kožní tkáň a dochází k přestavbě pleti. Laserové záření nepůsobí jen na povrch kůže, ale v hlubším podkoží dochází k tzv. bioefektu. „Ten navyšuje pružnost a zároveň pevnost pleti, protože v kůži vzniká nový kolagen nahrazující kolagen původní, jehož vazivo laserové záření destruuje,“ vysvětluje odborník.
Laserová resurface může mít skutečně dramatické výsledky a omladit pleť až o deset let, daní za to je ovšem dlouhodobější rekonvalescence a vyšší rizika při ošetření a zejména po něm (infekce, poruchy pigmentace, špatné hojení a riziko vzniku jizev). Ošetření se provádí v celkové anestezii a nutná je čtyřiadvacetihodinová hospitalizace.
Ihned po zákroku se objevuje zarudnutí a mírný otok, následně dochází k mokvání a vzniku stroupků. Stroupky je třeba občas promazávat, aby nedošlo k jejich předčasnému odloučení a pleť se mohla zhojit. Rekonvalescence může trvat i dva týdny a alespoň dva měsíce po zákroku je třeba pleť chránit před UV zářením, což zamezí vzniku nadměrné pigmentace.
Dermabraze, které už pomalu odzvonilo
„Na rozdíl od zmiňovaných metod neodstraňuje dermabraze svrchní vrstvy pleti chemicky či tepelným zářením, ale mechanicky s využitím vysokorychlostní elektrické frézky zakončené obvykle diamantovým hrotem či tvrdším drátěným kartáčkem,“ uvádí hlavní odlišnost plastický chirurg Kulhánek.
„Oproti laseru je dermabraze nedokonalá, nelze u ní správně odhadovat hloubku výbrusu, který může být nerovnoměrný. Objevit se mohou dokonce i jizvy,“ nastiňuje úskalí metody chirurg.
V závislosti na intenzitě zákroku se provádí buď při lokální anestezii nebo v anestezii celkové. „Regenerace pleti a kompletní rekonvalescence závisí na intenzitě výbrusu, počítejte ale rozhodně s hojením v řádech týdnů či měsíců,“ upozorňuje primář plastické chirurgie MUDr. Hubert Topinka a dodává, že stejně jako v případě chemického peelingu a laserové resurface musíte i po dermabrazi pleť chránit před UV zářením.
A co mikrodermabraze? Ačkoliv v sobě nese slovo „dermabraze“, je mikrodermabraze neinvazivní zákrok, jak zlepšit vzhled nadměrné pigmentace i vrásek, tedy typických známek poškození pleti UV zářením. Působí i proti jizvám a povrchovým nerovnostem pleti, účinek má ale nižší intenzitu než dermabraze. Výhodou je ovšem kratší rekonvalescence a rychlejší hojení.
-ak-