Jak díky make-upu vypadat výrazně mladší? Vědci prozradili pár triků

Vědci se míchají už asi úplně do všeho. Teď si dali za úkol prozkoumat, jak make-up opticky omlazuje ženy. A víte co? Na něco opravdu přišli. Naučte se těžit z jejich poznatků a umažte si z obličeje klidně pár let.

Kdyby se náhle objevila superrychlá a supersnadná technika, která by vaší tváři nabídla svěží a mladistvý vzhled, zkusila byste to? Samozřejmě, že ano!

Té technice se říká kontrast a můžete namítnout, že ji Kim Kardashian a jí podobné celebrity objevily dávno před pány vědátory. Možná ano, ale nové výzkumy opravdu potvrdily, že kontrastní technika make-upu dělá tvář mladší a svěží.

K tomuto zjištění povolali vědci do akce dobrovolníky, kteří se dívali na fotky ženských obličejů ve věku 20 až 80 let, a to rovnou ze čtyř různých etnických skupin. Pozorovatelé viděli dvě verze každé fotografie, přičemž jedna byla upravena jako vysoce kontrastní a druhá měla jen nízký kontrast.

Až v 80 % případů pozorovatelé tvrdili, že osoby s vysokým kontrastem jsou mladší než osoby s nízkým kontrastem, i když šlo o dvě fotografie totožné ženy.

„Lidé různých kultur využívají kontrastu na obličeji jako znamení pro vnímání věku, přestože si to neuvědomují," říká autorka studie Aurélie Porcheron. „Výsledky také naznačují, že lidé mohou sami aktivně měnit, jak mladě chtějí vypadat tím, že změní kontrast v obličeji.”

Chcete to vyzkoušet?

Rty

Plné a svěží rty samozřejmě evokují mládí a dobu plodnosti. Potřebujete je tedy zvětšit a definovat. Vypadat plnější budou, když použijete rtěnku v co nejbližším tónu vaší skutečné barvy rtů, a to těsně nad horní hranicí a těsně pod dolní hranicí rtů. Rozetřete ji jemně prsty, aby to nevypadalo příliš uměle, a pak samotné rty uprostřed vyplňte trochou lesku nebo perleti. Rty se opticky výrazně zvětší, na to si vsaďte. Naopak, tmavé a ohraničené rty vám pusu spíše zmenší a nebudete mít ten žádoucí „baby look”, který ubírá léta. Proto si výrazné rtěnky nechte raději na večerní příležitostí, až budete potřebovat být za ženu vampa.

Oči

Začněte tím, že nanesete na horní víčko neutrální béžový tón, který vše sjednotí. Do vnějšího koutku dejte trochu tmavší stín a do vnitřního koutku naopak světlejší. Ale jen o tón! Pozor na rámování očí tužkou. Vy je potřebujete zvýraznit a zvětšit, ale zároveň se může stát, že když to jen trochu přeženete, oči vám zapadnou a zmenší se. Takže to chce trochu natrénovat. Kajalovou tužku možná nechte stranou a linku nad řasami udělejte hnědým stínem, který lehce rozmažete. Oko bude výrazné, ale ne „omalované“! Nikdy nezapomeňte na řasenku, ta dodá oku tu správnou definici a mládí. I zde ale platí všeho s mírou, a tak se nesnažte vytvořit nějaké „muší nohy“, naopak jen lehce zvýrazněte a natočte řasy. Budete je mít stejně krásné jako vaše malá dcerka.

Obočí

Pravidlo je jednoduché: tenké vytrhané a „udivené obloučky“ evokují starší dámu. Mládí má husté, trochu neposlušné a neprotrhané oblouky. Pokud obočí moc nemáte, zapomeňte na to, že si ho prostě domalujete hnědou tužkou. Raději skočte za odborníky a investujte do permanentní úpravy obočí, kdy vám vykouzlí ty pravé a husté „hvězdné“ oblouky. Pokud si obočí přesto chcete trochu přibarvit, brunetky by měly použít tužku o jeden odstín světlejší, než je jejich přirozená barva vlasů, blondýnky nejvýše o dva odstíny tmavší a pro zrzky je nejlepší kaštanový odstín, který koresponduje s barvou jejich vlasů. Nakonec můžete obočí lehce přejet průhledným gelem na vlasy, aby hezky drželo.

Tvář

Tady se vyplatí mrknout na nějaký opravdu dobrý tutorial o contouringu, který jistě najdete na internetu. Je to trochu umění, ale když si ho osvojíte, naučíte se využívat opravdové kouzlo. V kostce se dá říci, že rozjasňovač patří na čelo (kolem třetího oka), na hřbet nosu a pod oči, nejlépe ve tvaru trojúhelníku. Tmavší make-up naopak naneste po okrajích obličeje a čela, pod lícní kosti a kolem čelistních kostí. Budete pak vypadat štíhleji a mladě. Velký pozor dejte na správné a přirozené rozetření kontur, ať nejste jak maska zebry. Pokud máte velmi ostré rysy v obličeji, buďte s konturováním opatrná, abyste jim ještě nepřidala. Trocha tmavého stínu na špičku brady a nosu je umí opticky zkrátit. Přirozený dotek růže na tvářích vám zase vrátí mladistvý náboj.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.