Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Móda a krása

Jak předejít alergii na šperky

Máte nový šperk, ale vyskočila vám po něm nepříjemná vyrážka, nehezky vás svědí kůže nebo máte z náušnic zanícené uši? Pravděpodobně vás potkala alergie na šperky, která je velmi běžná. Co bývá nejčastější alergenní látkou a jak se dá alergii předejít?
Vydáno: 03.02.2016, Anna Kopečková
Ani bílé zlato nebo pozlacené šperky nejsou ideální
Ani bílé zlato nebo pozlacené šperky nejsou ideální Autor: becauseclothing.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak alergii poznat

Svědění, vyrážka, zarudnutí místa, kde se šperk dotýkal pokožky, popřípadě i hnisání ušních dírek jsou běžné průvodní jevy takzvané kontaktní alergie na kovy. Projevy mohou být různě silné a není neobvyklé, že se začnou projevovat až v pokročilejším věku nebo dokonce u šperků, které dříve byly bezproblémové.

Co alergii způsobuje

Obvyklým mýtem o tomto typu kožní reakce je vžitý názor, že jde o alergii na stříbro. „Ta sice existuje, ale ve většině případů jde o přecitlivělost na mnohem běžnější nikl. Ten je spolu s mědí běžně přidávanou příměsí, která jinak křehké, měkké stříbro zpevňuje a dovoluje z něj tvarovat šperky. Podle statistik trpí alergií na nikl každý sedmý člověk. Přestože se spíše projevuje u žen, které nosí šperky častěji, ve stejné míře jsou na nikl alergičtí i muži,“ vysvětluje módní odbornice Petra Vacková z Vivantis.cz.

Ač jsou z papíru, vydrží tyhle šperky opravdu dlouho

Představujeme mladé tvůrce: K tvorbě origami šperků mě inspiruje samotný papír

 

Jak alergii předcházet

Při alergii můžete léčit zpravidla jen její symptomy a preventivně předcházet jejímu vzniku. Nejčastější chybou je mytí a úklid bez toho, abyste si sundali šperky, především pak prsteny. Pod nimi totiž často uvíznou zbytky mýdla nebo čisticích prostředků, které rozpustí ochrannou vrstvu pokožky a nikl tak působí na nechráněnou kůži. Stejný efekt má pocení, protože agresivní soli v potu rovněž narušují ochrannou vrstvičku – proto není vhodné se svými ozdobami sportovat.

Zlato zdaleka neslouží jen pro okrasu

Magické zlato: Proč je opět trendy?

 

Jakým šperkům se vyhýbat

Ačkoliv se může zdát, že alergii způsobují především stříbrné šperky a o poznání dražší zlato je bezpečné, dáte-li si při výběru pozor na složení materiálu svého klenotu, nemusíte se vzdávat ani stříbra. Petra Vacková radí: „Šperky ze žlutého zlata by zpravidla alergii spouštět neměly, citlivější typy by se ale měly pro jistotu vyhýbat dekoracím pozlaceným, obzvlášť pokud je vrstvička zlata velmi tenká. Nesprávná je i pověra, že bílé zlato je pro alergiky ideální. Při výrobě šperku se totiž pro získání stříbrného vzhledu často používá právě alergenní nikl.“

Alergie na kosmetické přípravky

Alergie na kosmetické přípravky: Máte ji taky?

 

Jaké šperky vybírat

Jak už bylo řečeno, žluté zlato alergii nevyvolá téměř nikdy a bílé zlato je zpravidla také neškodné – pokud šperkař může potvrdit, že při jeho výrobě nebyl použitý nikl, ale o něco dražší palladium nebo rhodium. „U stříbra je třeba vybírat šperky označené výhradně symbolem 925, kterým se puncuje sterling stříbro, k jehož tvrzení není zpravidla používaný nikl. Stoprocentně bezpečné jsou pak rhodiované stříbrné skvosty, které jsou hypoalergenní a odolnější proti oděru. Pro alergiky je vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmi oblíbenou náhražkou stříbra. Pokud se do šperku nebojíte investovat, pak alergiky určitě nezklame platina a titan,“ uzavírá módní odbornice.

Šperky jsou důležitou součástí především dámských outfitů a není třeba se jich vzdávat kvůli alergii. I pro citlivé jedince existuje široká nabídka šperků, jenom je nutné vybírat pozorněji a být opatrnější při jejich nošení.

Článek je zařazen v: alergie na šperky, vyrážka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama