zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nebezpečná kosmetika? Některé produkty mohou ohrožovat zdraví i život!

Nebezpečná kosmetika
Autor: iStock Nebezpečná kosmetika
anna kopečková , Vydáno: 02.08.2018
Ženy i muži používají hlavně v létě (někteří i několikrát denně) sprchové gely, šampony, deodoranty, parfémy a podobné kosmetické produkty, aniž tuší, jak moc škodí zdraví. Obsahují totiž téměř vždy pro tělo cizorodé chemické a toxické látky.

reklama

Mytí s rozumem

Asi víte, že mýt se mýdlem několikrát denně tělu moc neprospívá. Mýdlo totiž setře ochrannou vrstvu kůže a tím sníží obranyschopnost. Jedním z nejčastějších škodlivin, kterou obsahuje kosmetika určená k očistě, jsou parabeny, součást šamponů, sprchových gelů, ale i krémů nebo zubních past. Konzervují a zpomalují činnost bakterií, které by přípravek jinak rozložily. Patří ale mezi agresivně působící látky a citliví jedinci po nich mohou mít alergické reakce. Některé studie naznačovaly, že jsou karcinogenní, nicméně to nebylo prokázáno.

Kolagen z těla ven

Známé jsou ftaláty, přidávané do plastů. Jedná se o změkčovadla, která zaručují ohebnost materiálů. I když v kosmetice nejsou, mohou se do ní dostat z vnitřní části obalů. Při styku s pokožkou vyvolají obvykle svědivé reakce. Ženy hodně používají krémy s kolagenem, který má navracet pokožce pružnost (jde o bílkovinu, která se přirozeně syntetizuje v těle). Rozměr jeho molekul je ovšem tak velký, že je nedokáže pokožka vstřebat. Naopak se na ní může vytvořit vrstva a kůže pak téměř nedýchá.

Toluen na vlasy

Nebezpečnou přísadou krémů je parafín, který se obvykle přidává do svíček. Ucpává póry, omezuje pocení, díky kterému odcházejí z těla škodliviny, přispívá k hromadění odpadních látek v organismu... Pokud je u výrobku nápis „používat ve větrané místnosti", zřejmě obsahuje toluen, což je látka, která leptá sliznice. Jeho výskyt byl zjištěn v barvách na vlasy. Ti, co je mají suché, by se měli vždy podívat, jestli není ve složení malé označení E128. Pod ním se skrývá uhelný dehet. Ten ovšem najdeme i v jiných produktech. Je znečištěný těžkými kovy toxickými pro mozek.

Alergie z make-upu

Další přísady, označované BHT a BHA, se opět využívají jako konzervanty. Lze je nalézt v make-upu, očních linkách i běžných produktech péče o pleť, jako jsou čisticí vody a mléka, tonery a hydratační přípravky. Je popsána řada případů, kdy způsobily kožní alergie. Odborníci je spojují s toxicitou ovlivňující orgány a reprodukční systém.

Olověná pusa

Hodně nebezpečné je olovo, které stojí za vznikem vývojových vad, problémů s plodností, a dokonce potraty! Vyskytuje se hlavně ve rtěnkách, i prestižní značky na něj byly pozitivně testované! Sice tam není přidáváno záměrně, jde o vedlejší produkt kontaminovanách barevných přísad, ovšem jde o kov snadno absorbovaný přes pokožku, v organismu se hromadí a může způsobit otravu.

Škodlivé látky najdeme i v hydratačních přípravcích, zvlášť těch, které se honosí tím, jak hluboko pronikají pod kůži. Znamená to většinou přítomnost tzv. PEG sloučenin s možným karcinogenním působením.

Naštěstí „byrokratická EU" zakázala konzervant formaldehyd, který omezuje růst mikroorganismů, může vyprovokovat astma, alergie, záněty kůže, poškodit centrální nervovou soustavu, dráždí oči, dýchací cesty. U nás se smí používat do přípravků na tvrzení nehtů...

Jed ve vlhčených ubrouscích

Ve vietnamské válce byly složkou chemických zbraní takzvané Agent Orange dioxiny. Některé lze považovat za nejjedovatější látky, které člověk dosud vyrobil. Jejich výskyt v kosmetice by tak asi nikdo nečekal. Bohužel se zjistilo, že vložky, tampony, vlhčené ubrousky i vše bělené chlórem je (naštěstí jen částečně) uvolňuje. Rizikové je, že i při nízkých dávkách mohou vyvolat vrozenou vývojovou vadu, jsou nezničitelné, nepodléhají rozkladu, hromadí se v prostředí. Zatím takové výrobky zakázané nejsou, tak doufejme, že bude vše v pořádku.

Podobného druhu je triclosan, což je původně herbicid (!), ale bohužel nalezl uplatnění jako konzervační složka některých kosmetických výrobků. Silně dráždí pokožku i oči a má negativní účinky na fungování imunitního systému, narušuje hormonální systém. Je součástí antibakteriálních a intimních gelů, dá se najít v ústní vodě, deodorantech, vlhčených ubrouscích. Navíc se dostává do povrchových vod, kde také škodí.

Drahý pocit jemnosti

Další na řadě jsou siloxany. Přidávají se do přípravků, aby při nanášení na pokožku navozovaly pocit jemnosti. Najdeme je i v očních stínech nebo barevné kosmetice. Přitom siloxany způsobují poškození reprodukčního a endokrinního systému. Poznávacím znamením je přítomost složek končících na -siloxan nebo -metikon.

Hlíník se do Humpolce neodstěhoval

Z jiného soudku jsou sulfáty, způsobující efektní pěnivý charakter. Snadno se vstřebají do kůže, kde činí problémy. V mnoha vyjmenovaných produktech (včetně make-upu) pak najdeme soli hliníku. Ty pomáhají maskovat nepříjemné tělesné pachy. Hliník je neurotoxický, zvyšuje riziko rakoviny prsu, hromadí se v mozku, kde může způsobit narušení a poškození funkcí. Je také rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy nemoci.

Opalování s UV?

V létě na nás působí další riziko v podobě oxidu titaničitého. Sice funguje jako UV filtr a chrání proti slunečnímu záření, ale po vytěžení obsahuje řadu nečistot (olovo, železo), a proto se dále čistí pomocí syntetických postupů. Ve formě nanočástic může pronikat do buněk a poškozovat plíce, podobně jako azbest. Najdeme ho hlavně v některých opalovacích krémech.

Vybírejte pečlivě

Nebezpečných látek používaných v kosmetice je ovšem mnohem víc. Například botulotoxin, ropné deriváty, kadmium a podobně. Ne vždy se účinky projeví hned, časem ale rozhodně. Nejvíc ohrožují těhotné a kojící ženy, děti, mladé dívky, alergiky. Je proto vhodné kosmetiku vždy srovnávat nejen podle ceny, ale především podle složení, které má výrobce povinnost dokládat. Není nutné zkrášlující či zápach odstraňující přípravky opustit, jen mezi nimi pečlivě vybírat. Navíc existuje řada produktů na přírodní bázi a najít ten, který nám vyhovuje, není tak těžké…

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Co říká tvar rtěnky o vaší osobnosti

Milé dámy, věděly jste, že i to, jakým způsobem si líčíte rty, vypovídá něco o vaší osobnosti? Takže podívejte se do kosmetické taštičky, najděte rtěnku a zjistěte, do jakého tvaru je její špička. A pak už si jen najděte, co že to vlastně znamená:

Kulatá špička

Co říká tvar rtěnky o vaší osobnosti kulatá

 - pohodová

 - vyrovnaná

 - klidná

 - mírumilovná

 - stálá ve vztazích

 - milá

 - štědrá

Kokosový olej jako skvělá kosmetika. Co v koupelně nahradí?

Spousta lidí nedá dopustit na kokosový olej coby pomocníka v kuchyni. Pravda ale je, že obsahuje nasycené mastné kyseliny a jako potravina našemu zdraví moc neprospívá (přestože spousta článků na internetu tvrdí opak). Tento olej ale působí doslova zázraky v péči o pokožku. Můžete ho použít místo většiny kosmetických produktů, které máte v koupelně – skvěle hydratuje pokožku, odličuje make-up, poslouží místo holicího krému. Ale to je jen začátek. Máme pro vás další tipy, jak kokosový olej používat a vytěžit z něj maximum.

Vlasová maska

KO Vlasová maska

Kokosový olej má při pokojové teplotě krémovou konzistenci, ale když se zahřeje, je tekutý. A protože k jeho rozehřátí stačí teplota kolem 70 °C, v pohodě jej můžete rozehřát ve sprše, zatímco na vlasech necháváte působit šampon. Ten pak umyjte a místo něj naneste masku z kokosového oleje. Máte-li delší vlasy, smotejte je do drdolu a nechte olej alespoň pět minut působit, během té doby si třeba oholte nohy (také s pomocí oleje). Pak „kokosák“ z vlasů pečlivě vymyjte. Olej dodá vlasům vlhkost a vrátí jim ztracený lesk.

 

reklama

Související témata: deodorant , šampon , kolagen , antiperspirant , parabeny , make up , odličovací ubrousky , toxické látky , nebezpečná kosmetika , sprchový gel

reklama

Přečtěte si také

reklama