Příroda ve službách krásy a zdraví: Dokonalé vlasy
Jen málokteré z nás příroda nadělila krásné, zdravé, husté a lesklé vlasy. Většinou se bohužel potýkáme s nejrůznějšími problémy: máme vlasy suché, nebo naopak mastné, vypadávají, třepí se konečky, trápí nás lupy…
Vypadávání vlasů i tvorba lupů mohou být důsledkem nesprávné výživy, stresu, onemocnění i nevhodné péče. Někdy je to způsobeno léky, hormonálním změnami i přibývajícím věkem. Za místním vypadáváním vlasů je často plísňové onemocnění. Nadměrné maštění vlasů bývá projevem hormonální nerovnováhy a genetických dispozic. Přechodné řídnutí vlasů se může objevit jak důsledek šoku, dlouhodobého stresu, po porodu a po určitých lécích. V mnoha případech nám pomohou přírodní léky.
Bylinky na posílení
Kopřiva dvoudomá posiluje vlasovou pokožku, podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání a omezuje vznik lupů. Vrchovatou lžíci sušených listů, zalijte 500 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte a tekutinou opláchněte vlasy po umytí. Vlasům prospěje kopřivový ocet, který je nejen posílí, ale navíc jim přidá lesk. Hrst čerstvých listů zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 3 hodiny odstát. Potom sceďte a vmíchejte 250 ml jablečného (ovocného) octa. Po každém umytí hlavy vmasírujte trošku octa do kůže. Velice účinný je zábal: asi 4 lžičky sušené drcené kopřivy zalijte trochou vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat, pak přidejte 2–3 lžičky olivového oleje a špetku skořice. Promíchejte a kašičku naneste na vlasy, zakryjte igelitem a ručníkem a nechte 15 minut působit. Smyjte vlažnou nebo lehce studenou vodou. Jako doplněk si dopřejte pitnou detoxikační kopřivovou kůru, nejlépe na jaře a na podzim.
Lopuch větší se odedávna používá k posílení vlasových cibulek. Obsahuje látky, které výrazně zastavují vypadávání vlasů a regenerují vlasové kořínky. Lopuch má stahující účinky a omezuje tvorbu mazu, proto se hodí především pro mastné vlasy. Kromě toho působí antibakteriálně, antimykoticky a antisepticky. Má dobré účinky i proti lupům. Pokud se vám ve vlasech objevují začervenalé svědivé ekzematické oblasti, pak je výtažek z kořene lopuchu ideálním řešením.
Lámavé vlasy
Na ně zabírá rozmarýn lékařský. Vrchovatou lžíci byliny zalijte 1 l vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat, sceďte. Nálevem si vlasy pravidelně oplachujte.
Slabé vlasy
Prospějete jim zábalem, který připravíte z 1 žloutku a 2 lžic olivového oleje. Žloutek utřete a pomalu přimíchejte olej. Směs vetřete do vlasů, nechte maximálně 20 minut působit a pak vše důkladně smyjte. Olej můžete nahradit černým pivem.
Mastné vlasy
Nejsou vůbec příjemnou záležitostí, ale platí na ně citronová šťáva! Smíchejte šťávu z jednoho většího plodu s 1 lžící mandlového oleje a směs vetřete do vlasů. Nechte působit 15 minut a pak pečlivě smyjte.
Suché vlasy
Také na ně se v přírodě najdou účinné bylinky. Hodí se pro ně kostival lékařský, květy černého bezu, lopuch větší (kořen) nebo šalvěj lékařská. Stačí, když si z některé z těchto bylinek připravíte odvar na oplachování vlasů. Hrst byliny zalijte litrem vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Vlasy odvarem z bylin oplachujte pravidelně!
Prima tip proti vypadávání vlasů: Vsaďte na lichořeřišnici větší!
Pravidelné užívání působí blahodárně na pokožku hlavy a růst vlasů – a to při užití vnitřním i vnějším. Smíchejte hrst květů, listů, semen, 5 listů kopřivy a 4 lístky bazalky a keramickým nožem najemno posekejte. Bylinky vložte do lahve a zalijte 500 ml čistého alkoholu, nejlépe vodky. Na teplém místě nechte nejméně dva týdny vyluhovat. Pak sceďte, přelijte do čisté lahve, dobře uzavřete a dejte do ledničky. Po umytí hlavy lehce vmasírujte asi 1 lžičku k vlasovým kořínkům. Nesmývejte.
Mohlo by vás také zajímat:
(leo)
Foto: istockphoto.com