Celebrity

13. prosince 2022 18:00

Tomáš Durčák

Může Slováček zbavit Patrasovou svéprávnosti? Právník promluvil o jeho možnostech

Dagmar Patrasové hrozí až tři roky vězení

Zjevně zoufalý Felix Slováček (79) veřejně přiznal, že jeho manželka Dagmar Patrasová (66) je nemocná a čelí možnému konci kariéry. Jediné řešení tak muzikant vidí v tom, že by ji zbavil svéprávnosti. Jak snadné či obtížné něco takového vlastně v Česku je?

Vyřizování běžných záležitostí na úřadě a chození do práce nebo na nákup patří k běžným každodenním činnostem, nad nimiž nikdo ani nepřemýšlí. Jenže když vás nebo vašeho blízkého postihne například duševní porucha, kvůli níž už těchto praktických činností nejste schopni, nastává spoustu problémů a komplikací.

Jakožto občané totiž nemáme jen celou řadu práv, ale i povinností. A ve chvíli, kdy už nejsme schopni je plnit, musí je za nás začít řešit někdo jiný. Ten však spolu se svéprávností přebírá i nárok rozhodovat o našem osudu, může za nás podepisovat úřední dokumenty a tak dále. Do podobné pozice se nyní dle svých slov dostal také hudebník Felix Slováček, který zvažuje, že by svéprávnosti zbavil svou manželku Dagmar Patrasovou.

Úplné zbavení svéprávnosti v ČR není možné

Jak ale upozorňuje JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., z webu DostupnyAdvokat.cz, zbavit někoho zcela svéprávnosti už dnes v České republice není možné: „Úplné zbavení svéprávnosti dnes není možné a i omezení musí být vždy jen dočasné a má svá jasná pravidla.“

Kromě svéprávnosti však v závislosti na tom, jak moc soběstačný či nesoběstačný daný člověk je, lze přistoupit k mírnějšímu řešení. „Pokud je člověk soběstačný, běžnou komunikaci zvládá a chápe její smysl, může postačit, že třeba s někým z rodiny uzavře smlouvu o nápomoci. Tím získá podpůrce, který mu bude v obtížných situacích radit a se souhlasem může být přítomen i právním jednáním, aniž by dotyčný byl omezen na svéprávnosti. Smlouvu o nápomoci však musí schválit soud, který případně může podpůrce i odvolat,“ vysvětluje Preuss.

Dalším předstupněm omezení svéprávnosti je zastoupení členem domácnosti. „Na rozdíl od nápomoci zde při rozhodování někdo z příbuzných již pouze neradí, ale přímo dotyčného zastupuje. Zástupce ale nemůže za dotyčného udělat úplně vše, zastoupení se vztahuje jen na obvyklé záležitosti. Nemůže například odsouhlasit závažný lékařský zákrok či manipulovat s většími finančními obnosy,“ nabízí advokát další alternativu a dodává, že i zastoupení podléhá schválení soudem.

Omezit svéprávnost lze nejvýše na pět let

Posledním možným řešením, pokud výše popsané možnosti nejsou dostatečné, je obrátit se na soud s návrhem na omezení svéprávnosti. „V návrhu je potřeba popsat, s čím vším má potřebný člověk potíže a že bez omezení svéprávnosti by mu hrozilo nebezpečí. Je vhodné také přiložit lékařské zprávy či jiné důkazy,“ popisuje začátek procesu Preuss. „Soud pak ustanoví znalce a sám se rovněž pokusí zjistit názor dané osoby. Následně rozhodne, jak a v čem se svéprávnost omezuje, a dotyčnému ustanoví opatrovníka,“ dodává.

Ani tím však celý problém nemusí být vyřešen. Nový občanský zákoník, který začal platit v roce 2014, totiž nejenže zrušil právo na úplné zbavení svéprávnosti, ale zároveň omezení svéprávnosti kohokoli ohraničil maximální možnou délkou tří let. „Pokud je zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let,“ vysvětluje Ondřej Preuss s tím, že následně opatrovníka čeká podání nové žádosti, aby soud celou věc znovu posoudil.

Sdílejte článek
Štítky nemoc alkohol Felix Slováček Dagmar Patrasová právník soud právo Česko Jiří Krampol Heidi Janků Ondřej Preuss Občanský zákoník nesvéprávnost zbavení svéprávnosti svéprávnost smlouva o nápomoci zastoupení členem domácnosti omezení svéprávnosti

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.