Naučte se dýchat zhluboka. Dle lékaře tím můžete zlepšit výkon vašeho mozku!

Mozek je zdaleka nejsložitějším lidským orgánem, který dodnes fascinuje lékaře, vědce a pravidelně i nás samotné. Právě on rozhoduje doslova od A do Z o tom, jak se vám bude dařit v čemkoli, o co se pokusíte. Od vyčištění zubů přes cvičení, jídlo až po práci. Existují způsoby, jak jeho výkonnost zlepšit? Ano, a dokonce nejsou nijak náročné na provedení!

Věřte, že by rozhodně nebyl problém rozepsat se tady o všemožných složitých a komplexních způsobech, kterými můžete svému mozku usnadnit jeho každodenní práci. Faktem ale zůstává, že ty nejjednodušší způsoby jsou často zároveň ty nejlepší. Už jen proto, že si je může vyzkoušet doslova úplně každý třeba ještě dnes.

Pojďme se nyní podívat na tři takové zcela jednoduché rady, které vám mohou pomoci zlepšit fungování vašeho mozku a které každému doporučuje renomovaný neurochirurg Rahul Jandial. Doktor Jandial má vystudovanou chirurgii a neurovědu, je autorem více než 10 knih a má za sebou působivou medicínskou kariéru točící se právě okolo mozku.

Vynechejte dvakrát v týdnu snídani

Věda už před 6 lety přišla s tím, že když půst zařadíte aspoň na pár dní v týdnu a snížíte tak svůj celkový příjem kalorií, prokazatelně tím snižujete riziko vzniku neurodegenerativních chorob. Mezi ty se řadí například Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Jinými slovy trocha odpočinku od jídla nemusí prospět jen vašemu pasu, ale i vašemu mozku. Vědci dále u osob dodržujících dvakrát do týdne půst zjistili, že jim „nejezení“ pomáhá zlepšovat paměť a náladu.

Sám doktor Jandial praktikuje poměrně standardní půst 16/8, což znamená, že osm hodin jí zcela normálně a zbylých 16 hodin pije jen vodu s tím, že během oněch osmi hodin musí do svého těla dostat veškerou stravu a živiny, které jeho tělo na den fungování potřebuje. Takže například od 12 do 20 hodin normálně jí a od 20 do 12 hodin druhého dne pije pouze vodu.

Takto půst drží dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek. Dále se snaží dodržovat dietu zvanou MIND (anglicky „mysl“), která je rovněž prospěšná pro posílení kognitivních funkcí mozku. Stojí na potravinách, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, fazole, ořechy, ryby, drůbež atp. Takže žádný zázrak, zkrátka vyvážená, smysluplná strava.

Zde je důležité zmínit, že před tím, než se pustíte do jakékoli změny svého stravování, poraďte se se svým lékařem. I jednodenní půst může být například pro starší osoby, těhotné ženy nebo malé děti nevhodný. U delších půstů přesahujících 24 hodin hrozí další zdravotní rizika, takže konzultace u lékaře by měla být dle doktora Jandiala na prvním místě.

Udělejte si čas pro dýchání zhluboka

Tuto techniku využijete zejména tehdy, když se chystáte vydat do nějakého pro vás stresujícího prostředí. Dejte si pět minut čas, zastavte se a v klidu zhluboka dýchejte. Pomalu se nadechujte nosem, pak na chvíli zadržte dech a následně pomalu vydechujte ústy. Vyzkoušejte například před nepříjemným telefonátem nebo cestou na kobereček za nadřízeným.

Doktor Jandial dýchací cvičení provádí 2x denně a tvrdí, že jde o účinný způsob, jak zrelaxovat vaše mozkové neurony, aby následně vaše myšlenky mohly vznikat a plynout rychleji, čímž se stanete výkonnějšími.

Opět nejde o teorii, kterou tvrdí pouze on. Vědci z univerzity v Oregonu sledovali u skupiny lidí právě to, jaký dopad na jejich mozek bude mít vědomé dýchání. Po 11 dnech provádění této techniky vypozorovali, že v mozcích účastníků došlo k pozitivním strukturálním změnám, díky kterým se zvýšila výkonnost té části mozku, jejímž úkolem je regulovat vaše chování na základě vašich stanovených cílů.

Pozor na příliš dlouhé sezení

O tom, že sedavé zaměstnání má na vaše zdraví celou řadu negativních dopadů, pravděpodobně už něco víte. Věděli jste ale, že i mozek je „spokojenější“, pokud stojíte vzpřímeně nebo chodíte namísto sezení? Doktor Jandial vysvětluje, že mozek je nastaven tak, aby nejlépe fungoval ve svisle stojícím těle. Když stojíte nebo chodíte, vyplavují se do něj totiž látka zvaná BDNF. Nebudu vás zatěžovat vědeckým popisem, stručně řečeno jde ale o „protein pro mozek“ neboli látku, která pomáhá udržovat strukturu mozku zdravou.

A to je zatraceně potřeba, jelikož každý z nás nosí v hlavě 90 miliard nenahraditelných neuronů. Jejich zdraví se odráží na jejich lepší vzájemné komunikace, což se pozitivně odrazí i na výkonnosti vašeho mozku.

Rahul Jandial tak radí, že pokud chcete svému mozku dopřát malé probuzení a navýšení výkonnosti, není potřeba sahat hned po kávě nebo nějakých tabletách. Postačí vstát a být chvíli ve vertikální poloze nebo se projít. Příroda byla i v tomto chytrá, takže všichni v sobě nosíme ty správné „mozkové nakopávače“. Jen o tom většina z nás neví.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.