Návod pro rodiče: Co dělat, když dítě v přijímačkách neuspěje. Na odvolání zapomeňte

Jak se přihlašovat na přijímací zkoušky na střední školy?
První deváťáci se už v Digitálním přihlašovacím systému (DiPSy) dozvěděli, jak dopadli v prvním kole přijímacího řízení na střední školy. Mnozí už určitě slaví, ale jsou i tací, kteří skončili takzvaně „pod čarou“ a na vysněnou střední školu se v tuto chvíli nedostali. Není ale třeba propadat panice, jen je nyní nutné soustředit se na budoucí druhé kolo a v jeho rámci si pohlídat několik důležitých faktů a termínů.
Na odvolání úplně zapomeňte a vůbec jej neřešte
Z dob minulých má řada rodičů stále zafixováno, že když se dítě na vybranou střední školu nedostane a skončí relativně blízko „pod čarou“, tedy jen pár míst za limitem přijatých studentů, dává smysl se odvolat směrem k vedení školy. Dnes už ale tato praktika vůbec nefunguje a školy na ni neberou žádný ohled, takže jde o ztrátu času.
Místo toho je v případě, že první kolo vaší ratolesti nevyšlo podle představ, nutné soustředit se nyní na kolo druhé. To v mnoha ohledech probíhá velmi podobně jako kolo první – všichni, kdo na první pokus neuspěli, si mohou podat novou přihlášku opět skrz portál DiPSy, kde vyplní a odešlou (např. skrz datovou schránku) příslušný formulář.
Počítejte s tím, že výběr škol pro 2. kolo bude o poznání menší
Musíte ovšem počítat s tím, že výběr škol dostupných pro druhé kolo přijímaček bude citelně menší – řada z nich už totiž své kapacity pravděpodobně naplní díky prvnímu kolu, takže druhé kolo ani nevypíšou.
Z tohoto pohledu je zcela klíčové datum 19. května. Právě tehdy se totiž na DiPSy objeví seznam středních škol, které ještě mají dostupné kapacity a nabídnou zájemcům druhé kolo přijímacího řízení. Z nich pak lze v rámci několika dní vybírat a podat si přihlášku do druhého kola, a to nejpozději do 26. května. Učinit tak mohou pouze následující žáci:
- Uchazeči, kteří se v 1. kole na vybranou školu nedostali
- Uchazeči, kteří se 1. kola přijímacího řízení vůbec nepřihlásili (v tom případě ale nepsali jednotné přijímací zkoušky a nemohou se tak hlásit do maturitních oborů).
- Uchazeči, kteří sice v 1. kole byli přijati, ale svého přijetí se dobrovolně vzdali, a to nejpozději do 21. května 2025.
Samotné druhé kolo přijímacího řízení, jež bude probíhat buď školní, či talentovou zkouškou, musí všechny školy vypsat na jeden konkrétní termín, a to v pracovních dnech od 8. do 12. června 2025. Posléze bude vše probíhat velmi podobně jako v případě prvního kola. Všichni uchazeči budou dle své úspěšnosti 16. června 2025 rozřazeni na jednotlivé školy a 24. června 2025 pak v DiPSy dojde ke zveřejnění výsledků.
V následujících termínech pak proběhne ještě i třetí kolo přijímacích zkoušek, o jeho vyhlášení však opět bude rozhodovat každá střední škola individuálně dle naplněnosti svých kapacit. A opět je potřeba počítat s tím, že případný výběr stále volných míst už bude opravdu výrazně omezený.
Tipy na závěr
- I ve 2. kole přijímacího řízení je dobré pečlivě si vybírat školy, nepodcenit vyplňování přihlášky a hlavně – podat si přihlášek více. Jak radí i sám Cermat, jako první by si dítě mělo zvolit školu, na níž se chce dostat nejvíce, i kdyby mělo jít o žádanější střední s větší konkurencí. Na druhé místo pak schůdnou alternativu, kdyby číslo jedna nevyšlo. A jako třetí je pak vhodné zvolit střední školu takzvaně „na jisto“, neboli takovou, na niž se dítě dostane bez větších problémů v případě, že první dvě bohužel nevyjdou.
- Již podané, existující přihlášky už dnes jakkoli měnit nelze. V rámci systému DiPSy je ale možné původní přihlášky v případě nutnosti stáhnout zpět a podat nové.
- Veškeré formuláře, vzory jednotlivých příloh a další dokumenty, včetně potvrzení od lékaře nebo žádosti pro uchazeče s dočasnou ochranou, najdete na stránkách Přihlášky na střední úplně dole (nad videem).
- Pokud ještě nejste přihlášeni do Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy), najdete jej na adrese www.dipsy.cz. Pro přihlášení je ale nutné mít existující elektronickou identitu občana. To lze skrz bankovní identitu (návod na získání bankovní identity), Mobilní klíč eGovernmentu, případně lze identitu nově vytvořit.
- Kromě digitálních přihlášek je stále možné hlásit se na střední školy rovněž tradiční papírovou formou. V takovém případě platí, že je nutné vyplněnou přihlášku vytisknout včetně všech potřebných příloh a zaslat do školy poštou nebo skrz datovou schránku, případně lze potřebné dokumenty na příslušnou školu zanést i fyzicky. V takovém případě dítě pozvánku na přijímací zkoušku a následně i její výsledek obdrží doporučeným dopisem.
Nejpekelnější matematika za poslední roky? Studenti podepisují petici, zkuste si zadání