Celebrity

24. března 2023 09:51

Eliška Reiglová

Slzy a bolest. Ewa Farna promluvila o tom, co se děje u sousedů těhotným ženám

Zpěvačka Ewa Farna (29) si uvědomuje, že má obrovský vliv nejen na uměleckém poli, ale její slova mají silný dopad v celé společnosti. Nyní se rozhodla otevřeně promluvit o tom, co zažívají těhotné ženy, které nesmí jít na potrat.

Zhruba 25 milionů. Tolik se podle odhadů ve světě provede každoročně nebezpečných potratů, které jsou jednou z hlavních příčin úmrtí těhotných žen. Tato čísla se netýkají jen rozvojových zemí. Například v Polsku od roku 2020 platí jeden z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropské unii. Toto téma se dotklo i slavné zpěvačky. Ewa popsala, že během svého těhotenství se děsila okamžiku, že by musela zůstat v Polsku.

Podle informací neziskové organizace Lékaři bez hranic nebezpečné potraty vedou k nejméně 22 800 úmrtí a milionům vážných komplikací. Když je ženám z jakéhokoliv důvodu odpírán přístup k bezpečným způsobům ukončení těhotenství, mnoho z nich ze zoufalství zvolí takový, který ohrozí jejich zdraví, potažmo i život.

Přestože 97 % nebezpečných potratů probíhá v rozvojových zemích, při celkovém počtu 25 milionů ani zbylá tři procenta nejsou zanedbatelné číslo. Například polským ženám je od roku 2020 bráněno v přístupu k bezpečným potratům, které zajistí buď léky, nebo zákrok. Ženy se proto potají a s pocitem studu uchylují k jiným metodám, kterými chtějí těhotenství ukončit.

Podle organizace pro lidská práva Amnesty International omezování přístupnosti k potratům neznamená, že takové zákroky přestanou existovat. Proto pokusy o jejich restrikci ve výsledku nesníží jejich počet, pouze donutí lidi vyhledávat jejich nebezpečné varianty.

Potraty v Polsku

Od roku 2022 je v Polsku interrupce nelegální ve všech případech kromě vážného ohrožení života nebo znásilnění, i způsoby výkladu samotného zákona jsou navíc problematické. Lékaři mnohdy ze strachu o ztrátu licence neprovádějí interrupce ani v případech, kdy je to legální. Polská média už zveřejnila řadu případů, kdy těhotné ženy proto zemřely, jejich zdravotní stav se výrazně zhoršil nebo trpí psychickými problémy.

Čtěte také: Zákaz potratů v Česku? Šlo by o návrat do středověku, nedopustíme to, slibují poslanci

Téma polského potratového zákona se hluboce dotýká i zpěvačky Ewy Farné, která má v Polsku kořeny a stejně jako v České republice i v sousední zemi si dokázala vybudovat úspěšnou kariéru. Sama má dvě děti a především během druhého těhotenství pro ni cestování do Polska bylo psychicky náročné.

„Když já byla podruhé těhotná a jezdila do Polska pracovat, prosila jsem svého bratra, aby jel do Varšavy se mnou, protože kdyby se cokoliv stalo, nedejbože, ať mě naloží do auta a fičí do Čech, abych se nedostala do polské nemocnice, kde by se mě týkala tahle jiná pravidla,“ řekla v pořadu Interview Speciál na ČT.

Smutek, bolest a slzy. Ewa promluvila o šokujícím potratu

Nejen Polskem ale celou Evropou už rezonovalo několik případů, kdy polský potratový zákon buďto zapříčinil smrt těhotné ženy, nebo jí způsobil jiné problémy. Samotná Ewa Farna nemůže z paměti vymazat jeden z nejhrůznějších případů. Když se o něm rozmluvila, vehnaly se jí slzy do očí a pokračovala jen stěží.

„Byl v Polsku případ mamky, která byla v pátém měsíci těhotenství, měla doma už dceru, dostali informaci, že plod se nevyvíjí, že to nepřežije a že není cesta. Musela jít na potrat. Ale ten se neprovedl, protože to dítě oficiálně nezemřelo, jen se přestalo vyvíjet. Tak se čekalo, až zemře, jenže zemřela ta paní - na sepsi. Nechala po sobě úplně zbytečně doma ve 33 letech rodinu a druhé malé miminko. A takových případů je víc… Nemůžu o tom ani mluvit,“ rozplakala se zpěvačka a neskrývala, jakou velkou bolest v ní případ vyvolal.

Ewa Farna o výchově dětí:

Z toho, co se nyní v Polsku děje, je zpěvačka nešťastná a nechápe, proč jsou ženy vystavovány takovým rizikům. „V té zemi se nemůžete cítit bezpečně, protože vás nezachrání. Čekají, až to miminko, které bohužel stejně nezachrání, zabije i vás. To je přeci chorý,“ myslí si.

Čtěte také: Polskem otřásla smrt ženy, čekala dvojčata. Lékaři odmítli potrat, přestože jedno zemřelo

„Je dobře, že Polky a Poláci vycházejí do ulic, protože si myslím, že není v pořádku nesmět rozhodovat o svém těle. Věřím v Boha, a proto bych já nešla na potrat, ale neznamená to, že ti to budu zakazovat. Víra má ovlivňovat naše rozhodnutí, a ne to, že to zakážu někomu jinému, kdo nevěří v Boha, anebo věří, ale přesto se může rozhodnout po svém,“ dodala Farna, která je maminkou dvou dětí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.