Když kofein nestačí. Stoupá oblíbenost legálních drog nootropik, některé mohou i děti

Říká se jim také smart drugs a hlavním účinkem je podpora mozkových funkcí, neočekávejte ale žádné halucinace nebo jiné efekty typické pro nelegální drogy. Mezi nootropika patří i všem známý kofein. Co dalšího mezi nimi najdete a jak je využít ve svůj prospěch?

Definice nootropik není striktně ohraničená, proto se setkáte s mnoha látkami, které se mezi ně mohou řadit. Jsou přírodního i syntetického původu a nejčastěji je seženete jako doplňky stravy, ale i volně prodejné léky. Přírodní nootropika lidé znají od nepaměti, například jako různé houby a adaptogeny. Jejich souhrnný název vznikl kombinací slov „noos“ (mysl, vnímání) a „tropein“ (ohýbat) a přišel s ním rumunský chemik a psycholog Cornelius Giurgea v roce 1964.

K čemu se používají

Díky pozitivnímu vlivu na nabuzení mozku a zlepšení paměti se využívají ke zvýšení produktivity, soustředění, odolnosti vůči stresu, ale i ke zklidnění organismu či lepšímu spánku. Nepomohou naráz vyřešit všechny problémy, minimálně vás však ve snažení podpoří. Velmi oblíbená jsou u studentů zahlcených učením nebo u sportovců i jinak psychicky a fyzicky vytížených lidí.

Jak fungují

Přesný mechanismus fungování je prakticky nemožné popsat, protože do této skupiny patří různé skupiny látek a každá působí trochu jinak a specificky. Předpokládá se, že velmi zjednodušeně a obecně nootropika chrání nervové buňky před poškozením vlivem stárnutí nebo působení různých toxinů.

Mohlo by vás zajímat: Doplňujte vitamin D správně. Jeho nedostatek má na zdraví fatální dopady

Na rozdíl od běžných drog účinek nootropik nastupuje pomalu a působí až po delší době. Některá se vyskytují v přírodě a naší stravě přirozeně, proto je možná užíváte a ani o tom nevíte.

Druhy

  • Syntetická nootropika – mají zpravidla silnější účinky než přírodní varianta, zároveň je u nich vyšší riziko vedlejších efektů. Patří sem například Ritalin a Adderall, které zvyšují hladinu dopaminu a tím zvyšují naši pozornost a množství energie, jsou však jen na předpis lékaře.
  • Přírodní nootropika – pro většinu lidí nejzajímavější skupina s celou škálou možností. Určitě znáte kofein, patří sem i L-theanin ze zeleného čaje, ginkgo biloba, ženšen, adaptogenní houby (např. cordyceps, reishi, chaga), rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), ashwagandha, maca, guarana, kurkumin a další. Seženete je většinou ve formě prášku nebo v kapslích jako doplňky stravy.
  • Další možnou kategorií jsou tzv. moderní nootropika, kam patří různé aminokyseliny nebo látky podobné vitaminům (např. cholin nebo kreatin), kterým je v poslední době věnována velká pozornost. Mají velmi cílený efekt a prakticky nulové vedlejší účinky.

Dávkování

Kvůli širokému spektru různých druhů nootropik je potřeba věnovat pozornost doporučenému dávkování. Existují totiž ve formě prášku, kapslí, extraktů a čajů nebo olejů. Některá je lepší užívat nalačno, jiná společně s jídlem. Stejně tak se mohou lišit i v čase užívání – přes den, nebo před spaním. Populární je v jejich případě tzv. cyklování, kdy užíváte nootropikum po nějakou dobu, například tři týdny, pak si dáte pauzu a po ní zase pokračujete.

Vedlejší účinky

Obecně u nootropik platí, že při doporučeném dávkování nezpůsobují vážné nežádoucí účinky. Dejte ale pozor na kombinace, známým příkladem je vyšší množství kofeinu a theaninu, které mohou způsobit potíže se spánkem.

Nootropika pro děti

Například při poruchách pozornosti, jako je ADHD, se taktéž k jejich zmírnění mohou využívat nootropika. Většinou se volí přírodní látky a dávkování je v případě dětí jiné než u dospělých. Jejich užívání by mělo být konzultováno s lékařem.

Přečtěte si také: Nutraceutika neléčí, ale v těle dokážou zázraky

Samotná nootropika nepomohou v případě, že jste trvale ve stresu a pod nátlakem, trpíte nedostatkem spánku a váš jídelníček a množství pohybové aktivity není ideální. Kromě užívání smart drugs proto myslete i na potraviny, které vaši vitalitu podpoří přirozenou cestou, jako jsou různé druhy ryb, vejce, kakao, bobulovité ovoce, kvalitní rostlinné oleje, ořechy, semínka a další.

Autorský článek; další zdroje: nootropicsexpert.com, svetfitness.cz, efia.cz

Podívejte se také, jaké chyby děláme při oblíbeném hubnutí do plavek a jarních detoxech:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.