zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nutraceutika: Neléčí, ale v těle dokážou zázraky

Nutraceutika: Neléčí, ale v těle dokáží zázraky
Autor: iStock Nutraceutika: Neléčí, ale v těle dokáží zázraky
Jan Janula , Vydáno: 26.07.2020
Mnoho lidí o nich neví a zbytečně utrácí peníze za potravní doplňky s pochybnými účinky. Výraz nutraceutika vytvořil dr. DeFelice v roce 1989 spojením anglických slov nutrition a pharmaceutical pro přípravky s blahodárným účinkem, které umí preventivně předcházet nemocem, nikoli léčit.

reklama

Paleta nutraceutik je pestrá, od látek působících přiznivě na imunitní nebo centrální nervový systém, ovlivňujících metabolismus cholesterolu tuků, užívaných při poruše kardiovaskulárního systému, prospěšných trávicímu traktu. Mají vliv i na játra, žlučník, žlučové cesty, urogenitální systém, hmotnost, brání vzniku hormonálních poruch, posilují celkový stav výživy, zpomalují předčasné stárnutí, fungují i jako antioxidanty. 

Přísná kontrola

Prověřováním účinků se zabývá Evropský úřad pro bezpečnost potravin – EFSA, který pro ně zavedl velmi přísná kritéria. Mnohá dříve zavedená tvrzení se tak nesmí používat, pokud účinek není přesvědčivý. Týká se to hojně propagovaných účinků Ginkgo biloby proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Mezi nutraceutika patří i tzv. funkční potraviny, do kterých je přidána léčebná substance, aby měly pozitivní efekt na zdraví – minerály, stopové prvky, vitaminy, alkaloidy, aminokyseliny, látky bílkovinné povahy, mastné kyseliny, strukturované tuky, probiotika

Prevence nade vše

Nejčastěji nutraceutika působí na orgány těla v prevenci chorob nebo doplňují látky, které není organismus schopen přijmout běžnou stravou. U imunitního systému je účinnost v prevenci proti onemocnění dokázána klinickými studiemi. Nutraceutika mají chemické složení blízké lékům, působí pozitivně na organismus a jeho buňky. Ty jsou pak schopny pozřít cizorodé látky a poté je likvidovat.

Za nutraceutika se považují i vitaminy a stopové prvky v množství, které si organismus nedokáže sám vyrobit v dostatečném množství. Jsou rozděleny podle biologické aktivity, ne chemické struktury, a abecedně řazeny od data objevu. Mají také různou funkci – jedná se třeba i o vitamin D, B-komplex, C a E, které působí jako antioxidanty.

V organismu mají různou funkci také koenzymy, stopový prvek selen. Na podpoře imunity se podílí zinek, měď, mangan, křemík, molybden.

Vyrovnaný přísun

Pokud jde o esenciální mastné kyseliny, jedná se opět o ty, které není organismus schopen vyrobit sám, proto je nutný jejich přísun jiným způsobem. Dělí se na n-3 mastné kyseliny z kyseliny linolenové, a n-6 mastné kyseliny z kyseliny linolové. Ty se podílejí na stavbě buněčné membrány, která se díky nim stává elastičtější, zlepšují mikrocirkulaci a přívod kyslíku do tkání. Pro správné působení je nutný vyrovnaný přísun obou skupin. Nadměrný příjem pouze jedné, jak je to běžné u některých doplňků stravy, není pro zdraví vhodný. Doporučená minimální denní dávka je 1,5 gramů denně. Nedostatečný nebo špatně vyvážený příjem může vést k srdečním onemocněním, vzniku astmatu, lupus erythematodes, depresím a dalším zdravotním potížím.

Konzumace omega-3 mastných kyselin přispívá k omezení vzniku dlouhodobého zánětu a tlumení alergických reakcí. Snižují shlukování krevních destiček, riziko trombózy.

Sláva bakteriím (některým)

Velmi známá jsou probiotika, živé mikroorganismy (bakterie nebo kvasinky), které mají prokazatelně pozitivní účinek, jsou-li podána v dostatečném množství, což ovšem není příklad jogurtů a podobných výrobků. Slouží k prevenci i doplňkové léčbě chorobných stavů, hodí se k zabránění cestovatelského průjmu, chronických infekcí močových cest či horních cest dýchacích, v prevenci alergií, léčbě rotavirových průjmů, syndromu dráždivého tračníku. Zdravá střevní mikroflóra hraje významnou úlohu v životě. Probiotika byla podrobena velkému množství studií včetně bezpečnosti podávání v těhotenství či novorozencům. Všechny byly pozitivní. Zjistilo se, že Lactobacillus casei zkracuje dobu infekce horních cest dýchacích u seniorů, zvyšuje tvorbu protilátek po vakcinaci proti chřipkovému viru.

Závěrem přinášíme přehled nutraceutik podle jednotlivých účinků:

Nejúčinnější nutraceutika ve výživě:

Omega 3, gurmar, kurkuma, hořká dýně, zázvor, skořice, černý čaj, chlorella, jód, mladý ječmen, konopný olej.

Nejúčinnější probiotikum:

Přípravek Vivomix. Má v jedné dávce garantovanou koncentraci prospěšných bakterií 450 miliard z osmi různých kmenů (většina dalších obsahuje něco mezi 1 a 10 miliardami bakterií a jeden kmen). Z přírodních produktů originální, alkalický kefír z kobylího či velboudího mléka.

Nejúčinnější nutraceutika na imunitu:

Koenzym Q 10, přírodní čistý rybí tuk (Omega 3, 6) zinek, vitaminy E, A, D. Poslední studie výrazně zpochybňují preventivní užívání vitaminu C na zabránění virové nákazy.

Nejúčinnější nutraceutika na centrální nervový systém:

Žen šen pravý, maca peruánská, schizandra, škornice šípolistá, kotvičník zemní, rozchodnice růžová, Maral (kořen), guarana (na lékařské doporučení).

Nejúčinnější nutraceutika na podporu metabolismu:

Palma růžová, blahovičník (Eukalyptus), citronella, skořicovník cejlonský, azadirachta, withania somnifera.

Nejúčinnější nutraceutika na podporu organismu a proti stárnutí:

Maliny, borůvky, arónie, černý rybíz, ostružiny, goji, acai a chia semínka, kapusta, oves, losos, quinoa.

 

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Melounová semínka: Superpotravina, kterou většinou vyhazujeme

Jaká je nejzdravější část melounu? Ta, kterou většinou vyhazujeme!

6 prášků ze „superpotravin“, díky nimž budete zdravější

Jaký je nejnovější trend ve zdravé výživě? Potraviny „v prášku“. Tím ovšem nemáme na mysli žádnou chemii, ale „superpotraviny“ plné vitamínů a minerálů v nadrcené podobě, které si přidáte do jakéhokoliv pokrmu, čímž zvýšíte jeho výživovou hodnotu. Další výhodou těchto prášků je jejich přírodní zpracování. Díky tomu nepředstavují pro váš žaludek žádnou zátěž.

Vybírejte však pečlivě. Ne každá zdravá potravina rozdrcená na prášek je opravdu kvalitní, což potvrdil jeden výzkum, ve kterém uspělo jen pět z jedenácti testovaných produktů. Představíme vám proto jen ty, které vám jednoznačně prospějí:

Maca

prášky maca

Prášek z rostliny nazývané „peruánský ženšen“ je velmi bohatý na vápník. Proto ho zcela jistě ocení vaše kosti, ať už v prevenci nebo během léčby osteoporózy. A to není zdaleka všechno. Jedna studie prokázala, že ženám užívajícím antidepresiva, které pravidelně konzumovaly půl lžičky denně po dobu 12 týdnů, pomohl vrátit jejich utlumený sexuální apetit.

 

Ale pozor – nadměrné množství může zvyšovat krevní tlak nebo také rozhodit funkci a metabolismus jater.

Doplňky stravy, do kterých se vyplatí investovat

Doplňky stravy, do kterých se vyplatí investovat

reklama

Související témata: maliny , ostružiny , borůvky , rybíz , vitamín , výživa , superpotraviny , imunita , kurkuma , chia , ženšen , acai , doplňky stravy , maca , nutraceutika

reklama

Přečtěte si také

reklama