Zdraví a nemoci

26. července 2020 07:30

Anna Kopečková

Nutraceutika: Neléčí, ale v těle dokážou zázraky

Mnoho lidí o nich neví a zbytečně utrácí peníze za potravní doplňky s pochybnými účinky. Výraz nutraceutika vytvořil dr. DeFelice v roce 1989 spojením anglických slov nutrition a pharmaceutical pro přípravky s blahodárným účinkem, které umí preventivně předcházet nemocem, nikoli léčit.

Paleta nutraceutik je pestrá, od látek působících přiznivě na imunitní nebo centrální nervový systém, ovlivňujících metabolismus cholesterolu tuků, užívaných při poruše kardiovaskulárního systému, prospěšných trávicímu traktu. Mají vliv i na játra, žlučník, žlučové cesty, urogenitální systém, hmotnost, brání vzniku hormonálních poruch, posilují celkový stav výživy, zpomalují předčasné stárnutí, fungují i jako antioxidanty.

Přísná kontrola

Prověřováním účinků se zabývá Evropský úřad pro bezpečnost potravin – EFSA, který pro ně zavedl velmi přísná kritéria. Mnohá dříve zavedená tvrzení se tak nesmí používat, pokud účinek není přesvědčivý. Týká se to hojně propagovaných účinků Ginkgo biloby proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Mezi nutraceutika patří i tzv. funkční potraviny, do kterých je přidána léčebná substance, aby měly pozitivní efekt na zdraví – minerály, stopové prvky, vitaminy, alkaloidy, aminokyseliny, látky bílkovinné povahy, mastné kyseliny, strukturované tuky, probiotika.

Prevence nade vše

Nejčastěji nutraceutika působí na orgány těla v prevenci chorob nebo doplňují látky, které není organismus schopen přijmout běžnou stravou. U imunitního systému je účinnost v prevenci proti onemocnění dokázána klinickými studiemi. Nutraceutika mají chemické složení blízké lékům, působí pozitivně na organismus a jeho buňky. Ty jsou pak schopny pozřít cizorodé látky a poté je likvidovat.

Za nutraceutika se považují i vitaminy a stopové prvky v množství, které si organismus nedokáže sám vyrobit v dostatečném množství. Jsou rozděleny podle biologické aktivity, ne chemické struktury, a abecedně řazeny od data objevu. Mají také různou funkci – jedná se třeba i o vitamin D, B-komplex, C a E, které působí jako antioxidanty.

V organismu mají různou funkci také koenzymy, stopový prvek selen. Na podpoře imunity se podílí zinek, měď, mangan, křemík, molybden.

Vyrovnaný přísun

Pokud jde o esenciální mastné kyseliny, jedná se opět o ty, které není organismus schopen vyrobit sám, proto je nutný jejich přísun jiným způsobem. Dělí se na n-3 mastné kyseliny z kyseliny linolenové, a n-6 mastné kyseliny z kyseliny linolové. Ty se podílejí na stavbě buněčné membrány, která se díky nim stává elastičtější, zlepšují mikrocirkulaci a přívod kyslíku do tkání. Pro správné působení je nutný vyrovnaný přísun obou skupin. Nadměrný příjem pouze jedné, jak je to běžné u některých doplňků stravy, není pro zdraví vhodný. Doporučená minimální denní dávka je 1,5 gramů denně. Nedostatečný nebo špatně vyvážený příjem může vést k srdečním onemocněním, vzniku astmatu, lupus erythematodes, depresím a dalším zdravotním potížím.

Konzumace omega-3 mastných kyselin přispívá k omezení vzniku dlouhodobého zánětu a tlumení alergických reakcí. Snižují shlukování krevních destiček, riziko trombózy.

Sláva bakteriím (některým)

Velmi známá jsou probiotika, živé mikroorganismy (bakterie nebo kvasinky), které mají prokazatelně pozitivní účinek, jsou-li podána v dostatečném množství, což ovšem není příklad jogurtů a podobných výrobků. Slouží k prevenci i doplňkové léčbě chorobných stavů, hodí se k zabránění cestovatelského průjmu, chronických infekcí močových cest či horních cest dýchacích, v prevenci alergií, léčbě rotavirových průjmů, syndromu dráždivého tračníku. Zdravá střevní mikroflóra hraje významnou úlohu v životě. Probiotika byla podrobena velkému množství studií včetně bezpečnosti podávání v těhotenství či novorozencům. Všechny byly pozitivní. Zjistilo se, že Lactobacillus casei zkracuje dobu infekce horních cest dýchacích u seniorů, zvyšuje tvorbu protilátek po vakcinaci proti chřipkovému viru.

Závěrem přinášíme přehled nutraceutik podle jednotlivých účinků:

Nejúčinnější nutraceutika ve výživě:

Omega 3, gurmar, kurkuma, hořká dýně, zázvor, skořice, černý čaj, chlorella, jód, mladý ječmen, konopný olej.

Nejúčinnější probiotikum:

Přípravek Vivomix. Má v jedné dávce garantovanou koncentraci prospěšných bakterií 450 miliard z osmi různých kmenů (většina dalších obsahuje něco mezi 1 a 10 miliardami bakterií a jeden kmen). Z přírodních produktů originální, alkalický kefír z kobylího či velboudího mléka.

Nejúčinnější nutraceutika na imunitu:

Koenzym Q 10, přírodní čistý rybí tuk (Omega 3, 6) zinek, vitaminy E, A, D. Poslední studie výrazně zpochybňují preventivní užívání vitaminu C na zabránění virové nákazy.

Nejúčinnější nutraceutika na centrální nervový systém:

Žen šen pravý, maca peruánská, schizandra, škornice šípolistá, kotvičník zemní, rozchodnice růžová, Maral (kořen), guarana (na lékařské doporučení).

Nejúčinnější nutraceutika na podporu metabolismu:

Palma růžová, blahovičník (Eukalyptus), citronella, skořicovník cejlonský, azadirachta, withania somnifera.

Nejúčinnější nutraceutika na podporu organismu a proti stárnutí:

Maliny, borůvky, arónie, černý rybíz, ostružiny, goji, acai a chia semínka, kapusta, oves, losos, quinoa.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.