Nenaleťte podvodníkům. Muž, který se vydával za Pepu Vojtka, z ženy vymámil 1,3 milionu
Pětadvacetiletá žena se přes sociální sítě seznámila s údajným zpěvákem kapely Kabát Pepou Vojtkem. Podvodník musel být velmi přesvědčivý, protože žena mu během pár měsíců postupně naposílala téměř 1,3 milionu korun. O nebezpečné lásce na sítích informovala policie.
Lajkne vám občas na sociálních sítích vaši fotku třeba Johnny Depp nebo George Clooney? Pokud ano, možná jste se jen pousmáli a skutečnost přešli – šlo totiž pravděpodobně o falešný profil, který se za slavného herce jen vydával. Podvodníci ale mohou být velmi přesvědčiví, jako tomu nejspíš bylo v tomto případě, kdy ženu oslovil údajný Pepa Vojtek.
Přečtěte si také: Gangy vylákaly z lidí na internetu miliony. Policie obvinila desítky Čechů a Ukrajinců
Láska za všechny peníze
„O víkendu se na policisty z obvodního oddělení Nový Bydžov obrátila pětadvacetiletá žena s podezřením na podvodné jednání. Uvedla, že se přes sociální sítě seznámila s českým rockovým zpěvákem skupiny Kabát, který ji po pár vyměněných textových zprávách slíbil osobní setkání. Nejprve však musela uhradit jeho dovolenou. Jelikož v té době byl v zahraničí, tak musela zaplatit i jeho letenku. Následovaly další a další smyšlené platby,“ informovala policie na svých stránkách.
Zamilovaná žena vkládala peníze na základě přijatých QR kódů do bitcoinmatu. Postupně vyčerpala svoje úspory a vzala si dokonce několik úvěrů, aby během necelých 2,5 měsíce muži převedla téměř 1,3 milionu korun. Vymámil je z ní také pod záminkou balíčků. Tvrdil, že jí pošle své osobní věci, peníze, zlato a dárky v hodnotě asi 18 milionů korun. Za doručení však musela hradit různé poplatky.
Podívejte se také na případ podvodníka, který se zaměřil na benefity okradených:
Policie varuje
„Neposílejte nikomu neznámému žádné peníze! Nikdy nevíte, s kým komunikujete. Kdokoliv se na sociálních sítích může vydávat za kohokoliv!“ varuje policie, která musí řešit mnoho podobných případů.
Budoucnost s ukrajinským prezidentem
Dalším takovým je třeba případ dvaačtyřicetileté ženy z Trutnovska, která minulý rok reagovala na videopříspěvek „prezidenta Ukrajiny“. Napsala mu pochvalný komentář a údajný prezident Zelenskyj se ozval zpět. Začali si spolu psát a po nějaké době jí vyznal lásku a plánovali spolu budoucnost.
„Aby s ní mohl být, musel jí poslat balík s úsporami. Za přepravu však žena musela zaplatit 240 tisíc korun. Jelikož tolik peněz neměla, musela si je půjčit. Od prezidenta, s kterým se znala celý měsíc, měla přislíbeno, že si všechny peníze může vzít zpět z doručeného balíku. Až na upozornění banky, že se pravděpodobně stala obětí podvodu, šla věc nahlásit,“ popsala policie, která v takových případech zahájí úkon trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za což hrozí trest odnětí svobody na 1 rok až 5 let.
Policie také přidává sérii rad a doporučení, jak se chovat na internetu a na koho se jako oběť obrátit.