30. května 2025 11:30
Ema BártováRentgen zubů jednou za rok je bezpečný. Záření je stejné jako v letadle cestou k moři
Stává se z toho rutina. Čím dál více stomatologických pracovišť si pořídilo rentgen a běžně svým klientům rentgenují chrup, aby odhalili případné problémy. Výjimkou není snímkování ani při každé návštěvě - třeba na pravidelné prevenci. Není to zbytečné riziko?
„Zvykla jsem si, že můj gynekolog mě na každé gynekologické preventivní prohlídce kontroluje i pomocí ultrazvuku. Vlastně mě to svým způsobem uklidňuje, říkám si, že tak snad skutečně nic nepřehlédne. Ale když se k tomu přidal i zubař, k němuž chodím dvakrát ročně a pokaždýé mi rentgenuje zuby, znejistilo mě to, je to přece jen záření, kterého se trochu bojím,“ popisuje pětatřicetiletá Brňanka Kamila svou zkušenost.
Mezi zubaři dneska panuje shoda v tom, že rentgen pomáhá odhalit problémy s chrupem, které by pouhým okem nemusely být patrné a nešly by odhalit ani při klasické zubní prohlídce, například malé mezizubní kazy nebo problémy s kořeny zubů včetně drobných abscesů, které zatím nijak moc nebolí.
Ale je samozřejmě pravda, že při pořizování rentgenových snímků se používá ionizující záření, které může teoreticky poškodit DNA a zvýšit riziko vzniku rakoviny. Ovšem hrozí to, pokud je záření mnoho, jeho účinek se totiž v těle sčítá.
To je ostatně důvod, proč obsluha rentgenu odchází do vedlejší místnosti - kdyby při vyšetření zůstávala s pacientem, v součtu by během dne nebo dokonce týdne dostala vysokou dávku záření. „Ale množství záření, kterému jste vystaveni během pořizování jednoho rentgenu zubů, je velmi nízké,“ vysvětlil pro deník The New York Times David J. Brenner, ředitel Centra pro radiologický výzkum na newyorské Columbia University.
Přístroje jsou navíc čím dál citlivější a k pořízení podobných snímků je potřeba mnohem menší výkon než před desítkami let. Dávka, kterou člověk dostane během jednoho rentgenu, je v tomto případě často menší než přirozené záření, kterému jste denně vystaveni z okolního prostředí. To pochází z kosmu, například ze slunce, a z rozpadajících se radioaktivních prvků kolem nás. Stoupá například s nadmořskou výškou.
Jak často jít na rentgen zubů
Odborníci se zároveň shodují, že zubaři by měli rentgenové snímky provádět pouze tehdy, když je to skutečně potřeba. Buď, pokud například uplynula delší doba od minulého snímkování, nebo pokud si stomatolog při klasické zubní prohlídce všiml potenciálního problému a chce si stav chrupu ověřit i pomocí rentgenu.
Česká stomatologická komora doporučuje opakovat rentgen zubů jednou za rok až tři roky s ohledem na to, v jakém stavu ho pacient má. Pokud nemá žádné potíže, stačí nižší frekvence, pokud je třeba řešit potíže, je na místě spíše častější rentgenová kontrola. Klasické klinické vyšetření by nicméně mělo být vždy na prvním místě.
Přečtěte si také: Toužila po hezčím úsměvu. V Turecku přišla o zdravé zuby a bolestí málem skočila z útesu
Zubaři mohou pořizovat různé typy zubních snímků, které se liší i mírou záření. Typicky a asi nejčastěji se provádí snímek označovaný jako bite-wing, při kterém se pacientovi na zuby přitiskne držáček na rentgenový film. Zubař díky němu dokáže odhalit drobné kazy mezi zuby, někdy je potřeba udělat více snímků najednou, protože se nedají zobrazit všechny zuby najednou. Při tomto postupu dostane do těla asi tolik záření jako během běžného dne z přírodního pozadí.
O něco více záření člověk do těla dostane, pokud stomatolog pořizuje panoramatické rentgenové snímky – přístroj se v tomto případě otáčí kolem vaší hlavy s pevně zapřenou čelistí. Dávka záření odpovídá dávce, kterou byste z přírody dostali asi během dvou a půl dne. Pro představu, je to asi tolik záření, kterého se vám dostane během pětihodinové cesty letadlem.
Tady je nicméně dobré říci, že nejde o úplně totožné paprsky. V letadle jde především o kosmické záření, což je proud energetických částic pocházejících z vesmíru, zatímco rentgenové záření patří mezi záření elektromagnetické. Dá se nicméně říci, že součástí paprsků z vesmíru jsou i ty rentgenové. V obou případech však vyšší dávky škodí zdraví a například kvůli nim stoupá riziko vzniku rakoviny.
Jak pečovat o dětské zuby? Podívejte se na pořad Co na to vaše zdraví:
Pro představu, CT hrudníku naopak vystavuje tělo záření v dávce, kterou z přírodního pozadí přijmeme za dva a půl roku. I z toho je jasné, že úroveň záření vysílaná zubními rentgeny je velmi nízká. Teoreticky i tak může mírně zvýšit riziko rakoviny, ale zanedbatelným způsobem ve srovnání s jinými riziky, kterými je například kouření, pití alkoholu včetně mírného nebo nezdravá strava.
Zubaři nebo zdravotní sestry z jejich ordinací, které obvykle rentgen obsluhují, navíc někdy pacientům dávají pomůcky, které před zářením chrání citlivá místa jejich těla, například štítnou žlázu, případně jim dávají olověnou vestu. Vzhledem k nízké a lokalizované dávce záření to ale není nutné.
Rentgen chrupu je bezpečný i pro děti a má u nich smysl, protože lékař může například spolehlivě vyhodnotit, jak jim roste druhá sada zubů.
Zdroje: www.nytimes.com, old.dent.cz, sujb.gov.cz